Տ. Տիրան եպիսկոպոս Պետրոսյանը, ով հանդիսանում է Կենտրոնական Եվրոպայի Հայրապետական Պատվիրակ, զորակցություն է հայտնել Բագրատ և Միքայել սրբազաններին, որոնք 2 ամսով կալանավորվել են, հայտնում է «Սրբազան պայքարը»։
«Սիրելի եղբայրներ ի Քրիստոս՝ Բագրատ Սրբազան և Միքայել Սրբազան, այս տողերը գրում եմ սեղմված սրտով, հուզմունքով լեցուն հոգով։ Քանի որ ինչքան էլ ֆիզիկապես հեռու լինենք միմյանցից, փորձության այս օրերին դուք երկուսդ էլ անջնջելի կերպով ներկա եք իմ աղոթքներում, մտքում և հոգում։
Ցասումով ու ցավով տեղեկացա ձեր ապօրինի ազատազրկման մասին՝ եղկելի գործողություն, որն ուղղված է ոչ միայն ձեր անձերի, այլև հոգևոր այն ճանապարհի դեմ, որով դուք միշտ քայլել եք և շարունակելու եք քայլել խիզախությամբ ու նվիրվածությամբ։ Սակայն որքան անարդար է ձեր դեմ հարուցված այս փորձությունը, նույնքան վեհ է ձեր արձագանքը՝ լռությամբ, հավատքով, ներքին խաղաղությամբ։
Ձեր ձայնը, ձեր կերպարը, ձեր խիզախ վկայությունը հազարավոր մարդկանց համար դարձել են մխիթարություն։ Իսկ այժմ, երբ ձեզ զրկել են ձեր մարմնավոր ազատությունից, գիտեմ և, երկուսիդ էլ լավ ճանաչելով, վկայում եմ, որ ազատ է ձեր ոգին, անսասան է ձեր հավատքը և լուսեղեն ճշմարտության ձեր ճանապարհը։ Ձեզ գցել են երկաթե դռների ետևը, բայց չեն կարող բանտել ձեր կոչումը՝ ապրելու ավետարանում նկարագրված քաջ հովվի սրտով, կանգնելու տառապյալի կողքին, դառնալու ձայնազուրկի ձայնը։ Անգամ ձեր լռությունն է խոսում․․․․
Սիրելի եղբայրներ, Միշտ հիշում եմ մեր միասնական բազմաթիվ պահերը՝ երբ միասին կողք կողքի կանգնել ենք աղոթքի, երբ միասին մասնակցել ենք տարբեր միջոցառումների՝ նույն խղճով խոսելով արդարության մասին, երբ սրտանց ծիծաղել կամ լռել ենք՝ եղբայրաբար, հոգևոր խորությամբ։
Հիշում եմ Մայր Աթոռում կամ այլուր մեր զրույցները, երբ միմյանց հետ աղ ու հացի պես կիսվել ենք մեր ժողովրդի հետ կապված հույսերով ու ցավերով։ Այդ բարի հիշողություններն այսօր վերադառնում են որպես հոգևոր ժպիտ՝ ձեր ներկայությունը տպավորելով անգամ հեռավորության մեջ։
Սիրելի՛ եղբայրներ, այս օրերին ձեզ բաժին հասած փորձությունն այնքան կենդանի է դարձնում մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի ազդու այն խոսքը, որը հաճախ ենք ընթերցել միասին աղոթքի կամ խորհրդածության պահին, բայց որն այսօր ձեր լռությամբ, ձեր ցավով ու տոկունությամբ, ձեր կյանքի օրինակով հնչում է նոր ուժով. «Երանի՜ նրանց, որ հալածվում են արդարության համար, որովհետև նրանցն է երկնքի արքայությունը» (Մատթ. 5:10)։
Դուք երբեք մենակ չեք։ Մեր աղոթքները, մեր օրհնությունը, հոգևոր մեր ուժն ուղղված են ձեզ՝ իբրև լույսի մի ճառագայթ դիվային այս խրախճանքի մեջ։ Եվ այդ աղոթքի մեջ ուզում եմ ձեզ հիշեցնել սաղմոսերգուի խոսքերը. «Տերն է իմ լույսը և փրկությունը, ես ումի՞ց պիտի վախենամ. Տերն է իմ կյանքի ապավենը, ես ումի՞ց պիտի սարսափեմ» (Սաղմ․ 27:1)։
Թող ձեր կյանքի այս փորձությունը դառնա ոչ թե կոտրող ցնցում, այլ՝ մաքրող կրակ։ Թող ձեր նեղության պահերը վերածվեն հարության նոր արշալույսի։ Թող շուտափույթ գան ազատության այն օրերը, երբ նորովի կփայլի ձեր հովվական ներկայությունը ձեզ վստահված հազարավոր հավատացյալների հոգիներում՝ սրբացած, խորացած, անսասան։
Տիրոջից խնդրում եմ ձեզ տոկունություն՝ ինչպես Դանիել մարգարեին առյուծների գբի մեջ, խաղաղություն՝ ինչպես սուրբ Պողոսին բանտում, և գալիք ազատություն՝ ինչպես Տեր Հիսուսի հրաշափառ հարությունը մթության խորքից։
Ձեզ գրկում եմ հոգով, օրհնում եմ սիրով, ուղեկցում եմ աղոթքով։
Հ․Գ․ Ձեզ եմ փոխանցում բազմաթիվ մարդկանց աղոթքներն ու բարեմաղթանքները»,- նշված է Տիրան Սրբազանի ուղերձում։

Bishop Tiran Petrosyan, Patriarchal Delegate of the Armenian Church in Central Europe, has voiced strong support for Bishops Bagrat and Mikael, both detained for two months, the Sacred Struggle press service reported.
“Beloved brothers in Christ, Bagrat and Mikael, I write these lines with a heavy heart and a soul filled with emotion. Though we may be physically apart, during these trying days, you are unforgettably present in my prayers, thoughts, and spirit,” Petrosyan wrote.
He called their arrest an unlawful and disgraceful act that targets not just the individuals, but the spiritual path they have long walked with courage and devotion. Despite the injustice, he praised their calm, faith-driven response as dignified and powerful.
“Your voice, your presence, and your courageous testimony have comforted thousands. Though you have lost physical freedom, your spirit remains free, your faith unshaken, and your journey toward divine truth undeterred,” he added.
Petrosyan recalled personal memories of joint prayers and brotherly gatherings with the detained bishops, stressing that even in separation, their presence endures.
He invoked the Beatitudes from Matthew 5:10—“Blessed are those who are persecuted for righteousness’ sake”—as a message that now resounds through their suffering and silence.
“You are not alone. Our prayers, our blessings, and our spiritual strength are with you, a ray of light amid this demonic feast,” he wrote, quoting Psalm 27:1 to reaffirm divine protection.
The message ends with prayers for resilience, peace, and imminent release, likening their trial to purifying fire and expressing hope for a renewed pastoral mission.
On June 25, law enforcement began searches at addresses tied to the “Sacred Struggle movement. The Investigative Committee accused the group of plotting terrorist acts and attempting to seize power. Archbishop Bagrat was detained for two months, along with 14 others.
On June 27, masked agents raided the Shirak Diocese headquarters. Though Archbishop Mikael Ajapahyan was at the Mother See of Holy Etchmiadzin for a scheduled clergy meeting, National Security Service officers entered the premises to arrest him. Archbishop Mikael was remanded for two months on charges of inciting actions aimed at seizing power or undermining constitutional order.