Միլանի «Ինտերը» աշխարհի ակումբային առաջնությունից հետո կորոշի Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանի և մի շարք այլ փորձառու ֆուտբոլիստների հետագա ճակատագիրը: Այս մասին գրում է իտալական FCInterNews պարբերականը։
Նշվում է, որ չնայած կազմը երիտասարդացնելու քաղաքականությանը, Մխիթարյանը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ թիմում: Նախորդ մրցաշրջանում «Ինտերի» կազմն ամենատարեցն էր, սակայն ակումբի նոր սեփականատերը՝ Oaktree Capital-ը, մտադիր է իջեցնել թիմի միջին տարիքը՝ հնարավորություն տալով երիտասարդ ֆուտբոլիստներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այնուամենայնիվ, աշխարհի ակումբային առաջնությունը ցույց տվեց, որ Մխիթարյանի նման փորձառու ֆուտբոլիստները դեռևս արժեքավոր են: Առաջնության երկու հանդիպման նա մասնակցել է որպես հիմնական կազմի խաղացող, իսկ մեկում՝ դուրս եկել փոխարինման։ Ու թեև աչքի ընկան երիտասարդ Ֆրանչեսկո Պիո Էսպոզիտոն, Վալենտին Կարբոնին, Պետար Սուչիչը և Լուիս Էնրիկեն, սակայն գլխավոր մարզիչ Կրիստիան Կիվուն վճռական պահերին վստահում էր Մխիթարյանին», – գրում է պարբերականը:
Ըստ աղբյուրի՝ հայ կիսապաշտպանի դիրքերն ավելի ամուր են «Ինտերում»՝ համեմատած Ֆրանչեսկո Աչերբիի հետ, ում հնարավոր հեռացման մասին խոսակցությունները արդեն թափ են հավաքում, ինչպես նաև Մատեո Դարմիանի, որի ապագան, ամենայն հավանականությամբ, կսահմանափակվի պահեստայինի կարգավիճակով։
«Չնայած կիսապաշտպանությունում մրցակցության աճին և Մխիթարյանի խաղաժամանակի կրճատմանը, «Ինտերը» ցանկանում է, որ նա մնա: Ակումբը վստահ է, որ նույնիսկ առանց հիմնական կազմի խաղացողի կարգավիճակի Մխիթարյանը կարող է արժեքավոր լինել ոչ միայն խաղադաշտում, այլև հանդերձարանում», – գրում է պարբերականը:
Նշվում է նաև, որ Հենրիխ Մխիթարյանը ներկայումս գտնվում է ԱՄՆ-ում՝ «Ինտերի» կազմում մասնակցելով աշխարհի ակումբային առաջնությանը։

Inter Milan will determine the future of Henrikh Mkhitaryan and several other veteran players following the FIFA Club World Cup, according to Italian outlet FCInterNews.
Despite the club’s ongoing strategy to rejuvenate its squad, Mkhitaryan remains a key figure. Last season, Inter had one of the oldest squads in Serie A, but new owner Oaktree Capital is reportedly committed to lowering the average age and providing more opportunities to younger players, as reported by Sputnik Armenia.
Nonetheless, the Club World Cup has demonstrated the continuing value of experienced players like Mkhitaryan. He started in two matches and came off the bench in another, while younger talents like Francesco Pio Esposito, Valentin Carboni, Petar Sučić, and Luis Enrique also made their mark. However, head coach Cristian Chivu relied on Mkhitaryan during crucial moments, highlighting his trusted status.
According to the source, Mkhitaryan’s position at Inter is more secure than that of Francesco Acerbi, who is widely rumored to be leaving, and Matteo Darmian, whose role is expected to be reduced to a backup.
Despite rising competition in midfield and reduced playing time, Inter reportedly wants Mkhitaryan to stay. The club believes that even without a regular starting role, his leadership and presence in the locker room remain invaluable.