Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության քառակի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը 8-րդ հաղթանակն է տարել պրոֆեսիոնալ ռինգում, հայտնում է sport.news.am-ը։
Ստամբուլում անցկացվող IBA Pro-7 Champions Night մրցաշարում 63,5 կգ քաշային կարգում Բաչկովը մենամարտել է հարավաֆրիկացի Խոլիսանի Նդոնգենիի հետ և հաղթանակի հասել 9-րդ ռաունդում՝ մրցակցին նոկաուտի ենթարկելով: Օլիմպիական բրոնզե մեդալակիրը նվաճել է IBA Pro չեմպիոնական գոտի:
Մենամարտի 9-րդ ռաունդում Հովհաննես Բաչկովի հարվածից մրցակիցը ծնկի է իջել: Այդ ընթացքում մրցավարը ցանկանում էր հաշիվ բացել, հարավաֆրիացու անկյունն անմիջապես սպիտակ սրբիչ է նետել ռինգ:
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողացա հաղթանակի հասնել և նվաճել այս չեմպիոնական գոտին: Շնորհակալ եմ բոլորին, ով եկել էր հետևելու իմ մենամարտին, նաև նրանց ովքեր չեն կարողացել ժամանել Թուրքիա»,- ասել է Բաչկովը:

3 Июль 2025 - 08:38 AMT
Бронзовый призер Олимпийских игр в Токио, четырёхкратный чемпион Европы и четырёхкратный бронзовый призер чемпионатов мира Ованнес Бачков одержал восьмую победу на профессиональном ринге, сообщает «sport.news.am ».
На турнире IBA Pro-7 Champions Night в Стамбуле в весовой категории до 63,5 кг Бачков встретился с южноафриканцем Холисани Ндонгени и победил его в девятом раунде, отправив в нокаут. Эта победа принесла армянскому боксеру чемпионский пояс IBA Pro.
В девятом раунде после удара Бачкова соперник опустился на колено. Когда судья собирался начинать отсчет, угол южноафриканца выбросил на ринг белое полотенце.
«Очень рад, что смог победить и завоевать этот чемпионский пояс. Спасибо всем, кто пришел поддержать меня, а также тем, кто не смог приехать в Турцию», — заявил Бачков.