Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության քառակի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը 8-րդ հաղթանակն է տարել պրոֆեսիոնալ ռինգում, հայտնում է sport.news.am-ը։
Ստամբուլում անցկացվող IBA Pro-7 Champions Night մրցաշարում 63,5 կգ քաշային կարգում Բաչկովը մենամարտել է հարավաֆրիկացի Խոլիսանի Նդոնգենիի հետ և հաղթանակի հասել 9-րդ ռաունդում՝ մրցակցին նոկաուտի ենթարկելով: Օլիմպիական բրոնզե մեդալակիրը նվաճել է IBA Pro չեմպիոնական գոտի:
Մենամարտի 9-րդ ռաունդում Հովհաննես Բաչկովի հարվածից մրցակիցը ծնկի է իջել: Այդ ընթացքում մրցավարը ցանկանում էր հաշիվ բացել, հարավաֆրիացու անկյունն անմիջապես սպիտակ սրբիչ է նետել ռինգ:
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողացա հաղթանակի հասնել և նվաճել այս չեմպիոնական գոտին: Շնորհակալ եմ բոլորին, ով եկել էր հետևելու իմ մենամարտին, նաև նրանց ովքեր չեն կարողացել ժամանել Թուրքիա»,- ասել է Բաչկովը:

At the IBA Pro-7 Champions Night tournament in Istanbul, competing in the 63.5 kg weight class, Bachkov faced South African boxer Xolisani Ndongeni. He secured a win in the ninth round by knockout. With this victory, the Olympic bronze medalist claimed the IBA Pro championship belt.
In the ninth round, a punch from Bachkov forced Ndongeni to his knees. As the referee moved to start the count, Ndongeni’s corner threw in the towel, conceding the fight.
"I’m very happy I managed to win and earn this championship belt. Thank you to everyone who came to support me, and to those who couldn’t make it to Turkey," said Bachkov.