Ազգային ժողովը կողմ է քվեարկել օրինագծին, որը նախատեսում է 15 հազար դրամ տուգանք՝ տրանսպորտային միջոցից օգտվելիս ուղեվարձը չվճարելու պարագայում։ Նախագիծն ընդունվել է 59 կողմ, 26 դեմ ձայներով:
Եթե քաղաքացին օգտվել է ոչ իր կողմից ձեռք բերված կամ արտոնություն ունեցող անձի կրիչը կրող քարտից կամ արտոնությունից ընդհանրապես, ապա այս պարագայում տուգանքը 15 հազար դրամ է, իսկ եթե ուղևորն ունի նման արտոնություն, բայց չի վավերացրել կրիչը տրանսպորտային միջոցում, այսինքն՝ տրանսպորտային միջոց բարձրանալիս ունի համապատասխան իրավունք, սակայն այդ իրավունքը չի վավերացրել, այդ դեպքում տուգանքը կլինի 3000 դրամ:
Հուլիսի 2–ին քննարկման ժամանակ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը պարզաբանել էր, որ վարչական վարույթի շրջանակում որոշակի առանձնահատկություններ են նախատեսված։ Քաղաքացին, որը հրաժարվում է վճարել կամ նույնականանալ, կարող է ենթարկվել վարչական ձերբակալության՝ օրենքով սահմանված կարգով, և կկրի վարչական պատասխանատվություն՝ համապատասխան ընթացակարգերի կիրառմամբ։

Национальное собрание Армении приняло законопроект, предусматривающий штраф в размере 15 тысяч драмов за проезд в общественном транспорте без оплаты. Законопроект был принят 59 голосами «за» при 26 голосах «против».
Если пассажир воспользовался картой, не оформленной на него, или предназначенной для льготной категории граждан, либо незаконно воспользовался льготой, штраф составит 15 тысяч драмов. В случае, если у пассажира есть право на льготу, но он не активировал карту при входе в транспорт, штраф составит 3 тысячи драмов.
2 июля заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян пояснил, что в рамках административного производства предусмотрены особые меры. Гражданин, отказывающийся от оплаты или идентификации, может быть подвергнут административному задержанию в порядке, установленном законом, и понести ответственность согласно установленным процедурам.