Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է օրենսդրական փաթեթ, ըստ որի՝ թեթև ավտովթարների ժամանակ վարորդները պարտավորվում են 20 րոպեի ընթացքում ազատել երթևեկելի հատվածը։ Օրենքը ստացել է 63 կողմ, 0 դեմ և 25 ձեռնպահ ձայն։
Փաթեթի հեղինակներն են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նոր կանոնակարգման՝ եթե պատահարի մասնակիցները երկուսն են, ունեն փոխադարձ համաձայնություն մեղավորության վերաբերյալ, և մեքենաները տեխնիկապես ունակ են շարժման, ապա նրանք պարտավոր են 20 րոպեի ընթացքում տեղափոխել մեքենաները օրենքով չարգելված վայր։ Այս կանոնն ուժի մեջ է միայն այն դեպքում, երբ վթարի արդյունքում ավտոմեքենաները չեն կրել այնպիսի վնասներ, որոնց դեպքում դրանց շահագործումն արգելվում է։
Նման դեպքերում՝ եթե վարորդները չազատեն ճանապարհի երթևեկելի հատվածը սահմանված ժամկետում, կկիրառվի վարչական տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով, այսինքն՝ 30 հազար դրամ։
Փոփոխությունն առնչվում է այն դեպքերին, երբ վթարի հետևանքով առաջացած գույքային վնասը չի գերազանցում 400 հազար դրամը։ Այդ պարագայում վարորդները կարող են «Ավտոապահովագրական մեկ պատուհան» (ASWA համակարգ) հավելվածում լրացնել համաձայնեցված հայտարարագիր։
Նախատեսվում է, որ մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը կգործի 20 րոպեանոց սահմանաչափը, իսկ համակարգի կատարելագործումից հետո այդ ժամանակը կարող է կրճատվել մինչև առավելագույնը 5-10 րոպե։

На внеочередном заседании Национальное собрание Армении во втором чтении полностью утвердило пакет законопроектов, согласно которому при незначительных дорожно-транспортных происшествиях водители обязаны освободить проезжую часть в течение 20 минут. Закон поддержали 63 депутата, никто не проголосовал против, 25 воздержались.
Авторами инициативы выступили председатель парламента Ален Симонян и депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян, сообщает «Спутник Армения».
Согласно новым правилам, если в аварии участвуют два автомобиля, водители пришли к согласию о виновности и транспортные средства технически пригодны к движению, они обязаны убрать автомобили в разрешенное законом место в течение 20 минут. Это правило действует, только если автомобили не получили повреждений, при которых их эксплуатация запрещена.
В случае несоблюдения срока налагается административный штраф в размере 30 тысяч драмов.
Изменения касаются случаев, когда материальный ущерб не превышает 400 тысяч драмов. В таком случае водители могут оформить согласованное заявление в приложении «Автострахование — одно окно» (ASWA).
Предусмотрено, что норма о 20 минутах будет действовать до 1 января 2026 года. После усовершенствования системы время может быть сокращено до 5–10 минут.