Հուլիսի 3-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի օրհնությամբ տեղի է ունեցել «Քրիստոնյա ընտանիքը հայ ինքնության խարիսխ» խորագրով համահայկական ուխտագնացության հանդիսավոր բացման արարողությունը։ Ներկա են գտնվել Սփյուռքի ու Հայաստանի թեմակալ առաջնորդներ և Մայր Աթոռի հոգևորականներ։
Իր խոսքում Վեհափառը անդրադարձել է հայրենիքի առջև ծառացած մարտահրավերներին, ներառյալ՝ բռնի տեղահանված արցախահայության խնդիրները, հասարակական պառակտվածությունը և իշխանությունների կողմից Հայ Եկեղեցու դեմ իրականացվող քաղաքական ճնշումներին։
«Առկա մարտահրավերների հանդիման հրամայական է միասնական լինել և նախանձախնդիր՝ օրինականության պաշտպանության գործում, թույլ չտալ մեր Սուրբ Եկեղեցու հեղինակազրկումն ու նսեմացումը։ Մեր բարդ ժամանակներում անհրաժեշտ է ամուր պահել հավատքը, ազգանվիրումն ու եկեղեցանվիրումը։ Ով, եթե ոչ մենք՝ հոգևորականներ և մեր հավատավոր զավակներ, որ միասնաբար կազմում ենք Սուրբ Եկեղեցին, պիտի ջանքեր ներդնենք, որպեսզի մեր կյանքում, հայրենական անդաստանում հաղթանակեն սերը, արդարությունը և ճշմարտությունը, կամայականությունների և ապօրինությունների հանդեպ գերակայեն օրենքն ու իրավունքը, և մեր ժողովուրդը ապրի անխռով ու միաբան»,-ասել է նա։
Վեհափառ Հայրապետը գոհունակություն է հայտնել, որ աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած հայորդիներ համախմբվել են Սուրբ Էջմիածնում՝ այս առիթը դիտելով որպես հնարավորություն՝ ամրացնելու իրենց հավատքը, հայրենասիրությունը, ինչպես նաև սերը ու նախանձախնդրությունը Սուրբ Եկեղեցու և ազգային արժեքների հանդեպ։ Նա շնորհակալություն է հայտնել միության համակարգող գործունեության և թեմերում երիտասարդական կառույցների համախմբման ջանքերի համար։
«Մեր ժամանակներում երիտասարդությունը կանգնած է բազում հոգևոր-բարոյական մարտահրավերների, աշխարհայնացման ու աշխարհիկացման երևույթների առջև, երբ տարատեսակ գրավչություններ են հրամցվում երիտասարդներին հաճախ միտումնավոր՝ հեռացնելու համար ազգային ավանդույթներից, նախնյաց ժառանգությունից ու նվիրական արժեքներից։ Իբրև Եկեղեցու հովանու ներքո հասակ առած, ազգասիրությամբ սնված հայորդիներ՝ պաշտպանը եղեք մեր սրբությունների, գործուն մասնակցություն բերեք ձեր թեմական և համայնքային կյանքին, լծվեք ազգային ու եկեղեցական անդաստանի շինության ու առաջընթացի գործին», – ասել է կաթողիկոսը։
Գարեգին Երկրորդն իր շնորհակալությունն է հայտնել ՀԵՀԵՄ-ի հոգևոր առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանին, ով կառույցի հիմնադրման օրվանից մեծ ավանդ ունի դրա գործունեության կազմակերպման գործում։ Նա գնահատել է նաև հոգևոր տեսուչ և կենտրոնական գրասենյակի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Թովմա վարդապետ Խաչատրյանի, միության աշխատակիցների, թեմակալ առաջնորդների ու հոգևոր հովիվների անմնացորդ նվիրվածությունը՝ երիտասարդների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի համար։
Իր խոսքի ավարտին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը աղոթել է բոլորի համար ու հաջողություններ մաղթել Հայ Եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական միությանը՝ ի փառք Սուրբ Եկեղեցու և ի բարօրություն Քրիստոսասեր մեր ժողովրդի։
2001 թ․ քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի շրջանակում Ամենայն Հայոց Հայրապետի նախաձեռնությամբ և օրհնությամբ գործարկվել է Եկեղեցասեր երիտասարդաց գրասենյակը, որը հետագայում հիմք է դարձել Հայ Եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական միավորման (ՀԵՀԵՄ) ձևավորման։
Հուլիսի 2-7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀԵՀԵՄ-ի նախաձեռնությամբ անցկացվող ուխտագնացությանը միացել է մոտ 300 եկեղեցասեր երիտասարդ՝ Նվիրապետական Աթոռներից, Հայրապետական պատվիրակություններից, ինչպես նաև Հայաստանի և Սփյուռքի տարբեր թեմերից։

4 Июль 2025 - 07:36 AMT
3 июля по благословению Католикоса всех армян Гарегина Второго состоялось торжественное открытие Всеармянского паломничества под девизом «Христианская семья — якорь армянской идентичности». В церемонии приняли участие иерархи из Армении и Диаспоры, а также духовенство Святого Эчмиадзина.
В своей речи Католикос затронул важнейшие вызовы, стоящие перед Арменией, включая проблему насильственно перемещённых арцахских армян, общественные расколы и политическое давление властей на Армянскую Церковь.
«На фоне этих вызовов необходимо быть едиными и преданными защите законности, не допустить дискредитации и унижения нашей Святой Церкви. В сложные времена нужно твердо хранить веру, преданность нации и Церкви. Кто, если не мы — духовенство и верующие, составляющие Святую Церковь, — должны трудиться ради того, чтобы любовь, справедливость и истина победили в нашей жизни и в Отечестве, а закон и право возобладали над произволом и беззаконием, чтобы народ жил в мире и единстве», — сказал он.
Католикос выразил удовлетворение тем, что молодёжь из разных уголков мира собралась в Святом Эчмиадзине, рассматривая это как возможность укрепить свою веру, патриотизм и любовь к Церкви и национальным ценностям. Он поблагодарил организаторов и молодёжные структуры епархий за усилия по консолидации.
«Сегодня молодежь сталкивается с множеством духовно-нравственных вызовов, с явлениями глобализации и секуляризации, когда молодым людям намеренно предлагаются различные соблазны, чтобы отдалить их от национальных традиций, наследия предков и святых ценностей. Выросшие под покровом Церкви, питавшиеся духом патриотизма, станьте защитниками наших святынь, активно участвуйте в жизни своей епархии и общины, трудитесь на благо национального и церковного строительства», — отметил Католикос.
Он выразил признательность духовному руководителю Всемирного союза молодежи Армянской Апостольской Церкви, архиепископу Ованнесу Тертеряну за большой вклад в организацию деятельности структуры с момента её основания. Отдельно он поблагодарил духовного наставника и директора центрального офиса архимандрита Товму Хачатряна, сотрудников союза, епархиальных предстоятелей и духовников за самоотверженное служение и заботу о молодежи.
В завершение своей речи Католикос всех армян помолился за всех присутствующих и пожелал успехов Всемирному молодёжному союзу Армянской Церкви во славу Святой Церкви и на благо Христолюбивого армянского народа.
С 2 по 7 июля по инициативе ВСМААЦ проводится паломничество, в котором участвуют около 300 молодых прихожан из католикосатов, патриарших делегаций и различных епархий Армении и Диаспоры.