ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է վերջին շրջանում իր հայտարարություններից մեկի շուրջ ծավալված քննարկումներին և ներկայացրել է կապը հոգևորականների «անձնական կյանքի» և օպերատիվ իրավիճակի միջև։
Նա հավելել է, որ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները ՀՀ քաղաքացիների են հավաքագրել՝ «օգտագործելով անձնական և ինտիմ կյանքում նրանց ունեցած խոցելիությունները»։
«Վերջերս իմ մի հայտարարության առիթով հարցադրումներ էին արվել, թե ինչ կապ ունի հոգևորականների անձնական կյանքը երկրում հաստատված օպերատիվ իրավիճակի հետ։
Դեռ մի կողմ թողնենք, որ կուսակրոն հոգևորականները չեն կարող ունենալ անձնական կյանք։
Բայց անձնական կյանքի և օպերատիվ իրավիճակի կապի մի դրվագ ներկայացնեմ միայն․ վերջին տարիներին ավելի քան երկու տասնյակ դեպք է բացահայտվել, երբ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները ՀՀ քաղաքացիների են հավաքագրել՝ օգտագործելով անձնական և ինտիմ կյանքում նրանց ունեցած խոցելիությունները։ Նման բազմաթիվ դեպքերով կան քրեական գործեր, մի մասը քննվում է դատարաններում, մյուս մասով ունենք մեղադրական դատավճիռներ։ Ահա և կապը «անձնական կյանքի» և օպերատիվ իրավիճակի միջև»,- գրել է նա։

4 Июль 2025 - 07:56 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook прокомментировал обсуждения, развернувшиеся вокруг одного из его недавних заявлений, и представил свою позицию о связи между «личной жизнью» духовенства и оперативной обстановкой в стране.
Он заявил, что иностранные спецслужбы неоднократно вербовали граждан Армении, используя уязвимости в их личной и интимной жизни.
«В последнее время задавались вопросы о том, какое отношение личная жизнь духовных лиц имеет к оперативной обстановке в стране.
Оставим в стороне тот факт, что целибатное духовенство не должно иметь личной жизни.
Но приведу только один пример связи между личной жизнью и оперативной ситуацией: в последние годы было выявлено более двух десятков случаев, когда иностранные спецслужбы вербовали граждан Армении, используя их уязвимости в личной и интимной жизни. По многим из этих фактов возбуждены уголовные дела, часть рассматривается в судах, по другим вынесены обвинительные приговоры. Вот и связь между ‘личной жизнью’ и оперативной обстановкой», — написал он.
Ранее Пашинян также заявил на своей странице, что «необходимо предпринять реальные шаги для освобождения Святого Эчмиадзина и организации выборов нового Католикоса». Он добавил, что следует «создать Координационную группу для решения организационных вопросов повестки» и взял на себя ответственность за выбор первых 10 её членов.