Թուրքական պետական Անադոլու գործակալությունը հաղորդել է, որ պատմական Անի քաղաքի Մայր տաճարի վերակառուցման աշխատանքները ընթանում են փուլ առ փուլ։
Վերակառուցման աշխատանքները, ըստ հաղորդագրության, իրականացվում են Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության և Համաշխարհային հուշարձանների հիմնադրամի համագործակցությամբ՝ երեք փուլով։ Ավարտից հետո՝ տաճարը նախատեսվում է վերաբացել որպես մզկիթ՝ հասանելի դարձնելով այն այցելուների համար, հայտնում է Factor.am-ը։
Տեղեկության համաձայն, Անիի հնագիտական վայրը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ժամանակավոր ցուցակում 2012 թվականին, իսկ 2016-ին գրանցվել է որպես Մշակութային ժառանգության օբյեկտ։
Լրատվամիջոցը նշում է, թե Անիի մոտ 100 հեկտար տարածքը ներառում է մի շարք կարևոր կառույցներ, որոնք վերագրվում են թուրք-իսլամական պատմական ժամանակաշրջանին։ Դրանց շարքում առանձնացվել են Էբուլ Մենուչեհրի մզկիթը (Անիի Մեծ մզկիթ), որը համարվում է Անատոլիայում կառուցված առաջին թուրքական մզկիթը, սելջուկյան գերեզմանատունն ու դամբարանները, ինչպես նաև մի շարք քրիստոնեական կառույցներ՝ այդ թվում Անիի Մայր տաճարը (որ կոչվում է Ֆեթհիյե մզկիթ), Ամենափրկիչ եկեղեցին, Տիգրան Հոնենց եկեղեցին ու Աբուղամրենց եկեղեցին,
Որևէ կերպ չի մատնանշում քաղաքի հայկական ծագումն ու եկեղեցիների հայկական ինքնությունը։ Անիի տաճարը հիշատակվում է որպես Ֆեթհիյե մզկիթ։ Ըստ նույն աղբյուրի, տաճարի շինարարությունը սկսվել է Սմբատ Բ-ի կողմից 987 թվականին և ավարտվել է Գագիկ Ա-ի կնոջ՝ Կատրամիդեի նախաձեռնությամբ՝ 1010 թվականին։ Սակայն աղբյուրը բաց է թողնում այն հանգամանքը, որ երկուսն էլ եղել են հայոց թագավորներ։
Նշվում է, որ տաճարի ճարտարապետը Տրդատն է՝ նույն ճարտարապետը, ով հետագայում վերանորոգել է Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի մզկիթի գմբեթը, սակայն նրա ազգային պատկանելիությունը ևս շրջանցված է։
Ըստ պատմական տեղեկության, հայկական տաճարը 1064 թվականին սելջուկ սուլթան Ալփ Արսլանի կողմից վերածվել է մզկիթի։ Այն ստացել է «Ֆեթհիյե մզկիթ» անվանումը, քանի որ հենց այնտեղ է Ալփ Արսլանը կատարել իր առաջին ուրբաթօրյա աղոթքը։

Государственное агентство Anadolu сообщило, что «реставрационные работы» в историческом соборе древнего города Ани проводятся поэтапно. Проект реализуется в три этапа при сотрудничестве Министерства культуры и туризма Турции и Фонда всемирных памятников. По завершении собор планируется вновь открыть как мечеть, делая его доступным для посетителей, сообщает Factor.am .
Археологический комплекс Ани был включён в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2012 году, а в 2016-м официально зарегистрирован как объект культурного наследия.
Отмечается, что территория Ани площадью около 100 гектаров включает ряд сооружений, приписываемых турко-исламскому историческому периоду. Среди них выделены мечеть Эбюль Менючехра (Великая мечеть Ани), которая считается первой турецкой мечетью в Анатолии, сельджукское кладбище и мавзолеи, а также несколько христианских памятников — в том числе Анийский собор (упоминаемый как мечеть Фетхие), церковь Спасителя, церковь Тиграна Хоненца и церковь Абугамренц.
При этом ни происхождение города, ни армянская идентичность этих церквей никак не упоминаются. Собор обозначен исключительно как мечеть Фетхие. В сообщении говорится, что строительство собора началось при царе Смбате II в 987 году и было завершено в 1010 году по инициативе жены Гагика I — Катрами́де. Однако опускается тот факт, что оба были армянскими царями.
Также не уточняется национальность архитектора Трдата, возглавившего строительство собора и впоследствии восстановившего купол Святой Софии в Константинополе.
По историческим данным, армянский собор был превращён в мечеть в 1064 году сельджукским султаном Алп Арсланом, который совершил там свою первую пятничную молитву. Именно поэтому собор получил название «мечеть Фетхие».