Քննչական կոմիտեն հերքել է այն լուրերը, թե «Սրբազան պայքար։ շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանի խոսակցության ձայնագրությունը մոնտաժված է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՔԿ մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
«Հիմք ընդունելով «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը՝ Քննչական կոմիտեն «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագրությունից պահանջում է հերքում
Մի շարք զանգվածային լրատվամիջոցներ օգտվելով այն հանգամանքից, որ հրապարակվել են Սրբազան պայքար շարժման ներկայացուցիչների կողմից ահաբեկչություն և իշխանությունը զավթելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ արձանագրված խոսակցությունների առանձին հատվածները, հրապարակման առաջին իսկ օրվանից չհիմնավորված տեղեկություններ են տարածում խոսակցությունները մոնտաժելու, «բառերն իրար կպցնելու» միջոցով նախադասություններ ձևակերպելու, զրույցը համատեքստից կտրված ներկայացնելու, ամբողջ խոսակցությունները արհեստական բանականության միջոցներով ստացած լինելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, «Հրապարակ» օրաթերթն այսօր առավոտյան՝ ժամը 08:15-ին տարածած հրապարակման մեջ պնդել է, թե իբր «պատերի տակ գյուլլելու» վերաբերյալ Վազգեն Գալստանյանի զրույցը վերաբերում է թմամիջոց իրացնողներին: Պաշտոնապես պարզաբանում ենք, որ արձանագրված զրույցի մեջ թմրամիջոցների կամ դրանք տարածող անձանց մասին խոսակցություն ընդհանրապես չկա:
Միաժամանակ կոչ ենք անում պահպանել մասնագիտական էթիկան, զերծ մնալ քաղաքական կամ այլ նպատակներով կեղծ տեղեկություններ տարածելուց, քրեական վարույթով ձեռք բերված տվյալների վերաբերյալ չճշտված կամ ակնհայտ կեղծ տվյալներ տարածելուց՝ նկատի ունենալով, որ դատական վարույթի ընթացքում բոլորը հնարավորություն են ունենալու ներկա գտնվել բոլոր ապացույցների, այդ թվում մանիպուլյատիվ հայտարարություններով կասկածի տակ դրվող ձայնագրությունների հետազոտմանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բագրատ սրբազանի փաստաբանական խմբի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով իրավապահ մարմիններին, որ հրապարակեն առկա ձայնագրություններն ամբողջությամբ՝ առանց մոնտաժի։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը երկու ամսով կալանավորվել է նաև Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ում տեղափոխել են ԱԱԾ-ի տարածքում գործող «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։

The Investigative Committee of Armenia has denied allegations that the audio recording of Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the Sacred Struggle movement, was edited. The statement was posted on Facebook by the committee’s spokesperson, Kima Avdalyan.
Referring to Article 8 of the Armenian Law on Mass Media, the Investigative Committee has officially demanded a retraction from the editorial board of the Hraparak daily.
According to the committee, some media outlets have taken advantage of the fact that only fragments of conversations related to the case—specifically, discussions among representatives of the Sacred Struggle movement regarding alleged preparations for terrorist activities and attempts to seize power—have been made public. “Since the initial publication, these outlets have circulated unfounded claims suggesting that the conversations were edited, sentences were artificially constructed by combining words, the dialogue was taken out of context, or that the entire recording was generated using artificial intelligence,” the Committee said.
In particular, Hraparak newspaper claimed in its July 4 morning report at 8:15 a.m. that the comment by Bagrat Srbazan about "shooting under the walls" referred to drug dealers. The Investigative Committee officially said that the recorded conversation “contains no reference to drugs or individuals involved in drug trafficking.”
The committee further urged all parties to uphold professional ethics and refrain from disseminating false or politically motivated misinformation. It warned against spreading unverified or deliberately misleading claims about the evidence in the ongoing criminal case, noting that during judicial proceedings, all parties will have the opportunity to review the full evidence, including the contested recordings.
Meanwhile, Hovhannes Khudoyan, a representative of Archbishop Bagrat's legal team, has issued a statement urging law enforcement to release the complete, unedited audio recordings.
On the night of June 25–26, Archbishop Bagrat Galstanyan was arrested for two months and transferred to the Yerevan-Kentron penitentiary, which operates under the National Security Service.