«Մենք՝ Հայաստանում և Սփյուռքում պաշտոնավարող եպիսկոպոսներս և թեմակալ առաջնորդներս, Տիրոջ կամքով համախմբված Հայոց Սրբություն Սրբոց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, գոհություն և փառք ենք մատուցում Ամենակարող Աստծուն՝ ծառայական մեր ուխտը վերանորոգելու այս առիթի համար։ Վերահաստատում ենք անսակարկ մեր սերը, հավատարմությունը և ամբողջանվեր ծառայությունը Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսին, Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների քարոզությամբ հաստատված Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Հայրապետի տեսիլքով նվիրագործված քրիստոսահիմն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին։
Խորապես վրդովված ենք Հայոց Եկեղեցու, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ու բարձրաստիճան եկեղեցականների նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների և անձամբ վարչապետի հրահրած պախարակելի արշավի առնչությամբ, որն ուղեկցվում է հոգևորականների հանդեպ ատելության ու թշնամանքի տարածմամբ և անձնական բնույթի վիրավորանքներով ու անարգալից արտահայտություններով։
Հակաեկեղեցական այս արշավը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ աղետաբեր հարված հայ ժողովրդին և հայոց պետականությանը՝ հատկապես ազգային կյանքում և Հայաստանի շուրջ ծավալվող գոյաբանական մարտահրավերների համատեքստում։ Հայոց Եկեղեցու տկարացումն ու հեղինակազրկումը կարող է ձեռնտու լինել միայն հակահայկական ուժերին և հայության թշնամիներին։
Խստորեն դատապարտում ենք տարվույս հունիս 27-ին ուժային կառույցների ներկայացուցիչների ներխուժումը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք՝ գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու՝ եկեղեցականների և հավատացյալների նկատմամբ բռնի գործողություններ իրականացնելու սպառնալիքով։ Տարակուսանք է առաջացնում Միքայել արքեպիսկոպոսին հարկադրաբար բերման ենթարկելու որոշումը, երբ նա պատրաստակամություն էր հայտնել կամովին ներկայանալ իրավապահ մարմիններին, ինչը և տեղի ունեցավ։
Իշխանությունների հակաեկեղեցական քաղաքականության ցայտուն դրևորումներից է նաև ազգային բարերար տիար Սամվել Կարապետյանի ազատազրկումը, որը կապված է Հայոց Եկեղեցին պաշտպանելու նրա հայտարարության հետ։ Իշխող քաղաքական ուժի համակարգված քարոզչության պայմաններում ծանր մեղադրանքներով հարուցվեց քրեական հետապնդում և ազատությունից զրկվել է նաև Գերշ. Տ. Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
Հոգևոր մեր եղբայրների, ազգային բարերարի և նրանց հետ կապակցվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ հետապնդումները բացահայտորեն ուղեկցվում են իշխող քաղաքական ուժի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հրապարակային ուղղորդումներով և ատելության խոսքի տարածմամբ՝ մինչ դատարանի դատավճիռը արդեն իսկ մեղավորներ կարգելով նրանց։
Իշխանության նման գործելաոճը կոպտորեն ոտնահարում է ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված անմեղության կանխավարկածի և իշխանությունների բաժանման սկզբունքները, բացահայտում է, որ գործընթացն ունի քաղաքական դրդապատճառներ, որով և կասկածի տակ է դրվում դրա օրինականությունը։
Հորդորում ենք ՀՀ իշխանություններին՝ անհապաղ ազատ արձակել հոգևոր մեր եղբայրներին, ազգային բարերարին և նրանց հետ կապակցվող մեր հայրենակիցներին և գործել բացառաբար օրենքի շրջանակներում՝ ապահովելով նրանց արդար դատաքննության իրավունքը։
Անհանդուրժելի ենք համարում ինչպես իշխանության, այնպես և որևէ մեկի ոտնձգությունը ուղղված Հայրապետական Աթոռին և եկեղեցական կանոնական սկզբունքներին։ Որդիական խոնարհությամբ եպիսկոպոսաց դասս և թեմակալ առաջնորդներս մեր հավատարմությունն ենք հայտնում Հայոց Եկեղեցու ազգընտիր գահակալին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին։
Հայոց Եկեղեցին, բարձրագույն մարմին ունենալով Ազգային-Եկեղեցական ժողովը, հետայսու ևս ղեկավարվելու է դարերով սրբագործված իր ընթացակարգերով՝ բացառելով արտաքին որևէ միջամտություն։ Հայոց Եկեղեցու հոգևոր դասը Հայաստանում և ի սփյուռս շարունակելու է տարածել Հիսուս Քրիստոսի ճշմարիտ վարդապետությունը և հոգևոր ու ազգային ոգով կրթել մեր ժողովրդի զավակներին՝ հոգածու և պատշաճ արձագանքելով թե՛ ներազգային ու ներպետական, թե՛ արտաքին մարտահրավերներին՝ իրացնելով ճշմարտության խոսնակ լինելու Տերունի պատգամը (հմմտ. Հովհ. 8.32)։
Կոչ ենք ուղղում մեր Սուրբ Եկեղեցու զավակներին՝ հաստատուն մնալ առ Աստված հավատքի մեջ, հավատարիմ՝ ազգային սրբությունների ու նվիրական արժեքների պաշտպանության դիրքերում և չտրվել պառակտիչ գործողությունների։ Աղոթում ենք, որ Երկնավոր Տերը խաղաղության մեջ արդար, բարօր և ապահով պահի Հայաստան մեր հայրենիքն ու աստվածօրհնյալ հայ ժողովրդին, անսասան՝ Իր իսկ հիմնած Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, որը հենասյունն է հայոց ինքնության և պետականության, ու ծաղկյալ՝ Հայրապետական գավազանը Հայոց Հայրապետի»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

5 Июль 2025 - 07:51 AMT
Святой Эчмиадзин распространил заявление с призывом к властям Армении немедленно освободить задержанных священнослужителей, благотворителя и их соратников, действуя строго в рамках закона.
«Мы, епископы и главы епархий, служащие в Армении и Диаспоре, собравшиеся в Святыне Святых Армян — Эчмиадзине под председательством Католикоса Всех Армян Гарегина II, воздаем благодарение и славу Всемогущему Богу за возможность обновить наше служение. Мы вновь подтверждаем нашу безоговорочную любовь, верность и преданность Господу и Спасителю Иисусу Христу, Армянской Апостольской Церкви, основанной апостолами Фаддеем и Варфоломеем, и Первопрестольному Эчмиадзину, освященному Святым Григорием Просветителем», — говорится в заявлении.
Церковь выражает глубокое возмущение по поводу «позорной кампании», развернутой против Армянской Церкви, Католикоса и высшего духовенства по инициативе властей Армении и лично премьер-министра. Эта кампания сопровождается разжиганием ненависти к духовенству, личными оскорблениями и унизительными выражениями.
«Антицерковная кампания — это катастрофический удар по армянскому народу и государству, особенно в условиях экзистенциальных угроз национальной жизни и армянской государственности. Ослабление и дискредитация Церкви выгодны лишь антиизраильским силам», — подчеркивается в заявлении.
Заявление резко осуждает вторжение представителей силовых структур 27 июня в территорию Святого Эчмиадзина с целью ареста архиепископа Микаела Аджапахяна, угрожая насилием по отношению к духовенству и верующим, несмотря на то, что архиепископ выразил готовность добровольно явиться в правоохранительные органы, как и произошло впоследствии.
Также критикуется арест национального благотворителя Самвела Карапетяна, связанный с его поддержкой Армянской Церкви, и возбуждение уголовного дела против архиепископа Баграта Галстаняна. Эти действия сопровождаются публичными высказываниями высокопоставленных чиновников, заранее провозглашающих виновность обвиняемых до суда.
Подобные действия властей грубо нарушают презумпцию невиновности и принцип разделения властей, закреплённые Конституцией, и свидетельствуют о политической мотивации происходящего, ставя под сомнение его законность.
Церковь призывает власти Армении немедленно освободить арестованных духовных лиц, благотворителя и их соратников, обеспечив им право на справедливое судебное разбирательство в рамках закона.
Недопустимыми считаются любые посягательства — как со стороны властей, так и других лиц — на Патриарший Престол и церковные канонические принципы. Сыновним смирением епископы и главы епархий подтверждают свою верность Католикосу Всех Армян, Его Святейшеству Гарегину II.
Армянская Церковь, высшим органом которой является Национально-Церковное Собрание, и впредь будет руководствоваться своими освящёнными веками процедурами, исключая любое внешнее вмешательство. Духовенство Армении и Диаспоры продолжит проповедовать подлинное учение Христа и воспитывать новое поколение в духе духовности и национального самосознания, достойно отвечая на внутренние и внешние вызовы, следуя Господнему завету быть глашатаями истины (Иоан. 8:32).
Церковь призывает всех своих чад сохранять веру в Бога, быть верными национальным святыням и не поддаваться на действия, ведущие к расколу. «Молимся, чтобы Небесный Господь хранил нашу Родину Армению и благословенный армянский народ в мире, справедливости и безопасности, чтобы нерушимой оставалась Святая Церковь — опора армянской идентичности и государственности, а Патриарший жезл Католикоса был цветущим», — говорится в заключении.
Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что «необходимо предпринять решительные шаги по освобождению резиденции Католикоса в Святом Эчмиадзине и организации новых выборов Католикоса». Он добавил, что на первом этапе будет создан Координационный совет, задачей которого станет организация вышеуказанной повестки. При этом он отметил, что «возьмёт на себя ответственность за отбор первых 10 членов Координационного совета».