Այսօր՝ հուլիսի 5-ին, Հայաստանում նշվում է Սահմանադրության օրը։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն ընդունվել է 1995 թվականի հուլիսի 5-ին կայացած հանրաքվեով։ Սահմանադրության առաջին հոդվածն ազդարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «ինքնիշխան, ժողովրդական, սոցիալական, իրավական պետություն է»:
Սահմանադրությունը փոփոխության է ենթարկվել 2005-ի նոյեմբերի 27-ին՝ կրկին հանրաքվեով: Սահմանադրական վերջին փոփոխությունները տեղի են ունեցան 2015-ի դեկտեմբերի 5-ին, որի համաձայն Հայաստանը կառավարման կիսանախագահական մոդելից անցել է խորհրդարանականի:
Վերջին փոփոխության արդյունքում Հայաստանը հրաժարվել է կիսանախագահական կառավարման համակարգից և անցում կատարել խորհրդարանական կառավարման ձևին։

Сегодня, 5 июля, в Армении празднуется День Конституции.
Конституция Республики Армения была принята на референдуме, состоявшемся 5 июля 1995 года. В первой статье Конституции говорится, что Республика Армения является «суверенным, демократическим, социальным и правовым государством».
Впервые Конституция была изменена 27 ноября 2005 года по итогам нового референдума. Последние конституционные поправки были внесены 5 декабря 2015 года, в результате чего Армения перешла от полупрезидентской к парламентской форме правления.
По итогам этой реформы Армения окончательно отказалась от полупрезидентской системы и утвердила парламентскую модель управления.