Այսօր՝ հուլիսի 5-ին, Հայաստանում նշվում է Սահմանադրության օրը։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն ընդունվել է 1995 թվականի հուլիսի 5-ին կայացած հանրաքվեով։ Սահմանադրության առաջին հոդվածն ազդարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «ինքնիշխան, ժողովրդական, սոցիալական, իրավական պետություն է»:
Սահմանադրությունը փոփոխության է ենթարկվել 2005-ի նոյեմբերի 27-ին՝ կրկին հանրաքվեով: Սահմանադրական վերջին փոփոխությունները տեղի են ունեցան 2015-ի դեկտեմբերի 5-ին, որի համաձայն Հայաստանը կառավարման կիսանախագահական մոդելից անցել է խորհրդարանականի:
Վերջին փոփոխության արդյունքում Հայաստանը հրաժարվել է կիսանախագահական կառավարման համակարգից և անցում կատարել խորհրդարանական կառավարման ձևին։

The Constitution of the Republic of Armenia was adopted through a national referendum held on July 5, 1995. Article 1 of the Constitution declares that the Republic of Armenia is a “sovereign, democratic, social, legal state.”
The Constitution was amended on November 27, 2005, again through a public referendum. The most recent constitutional changes took place on December 5, 2015, transitioning Armenia from a semi-presidential system to a parliamentary model.
As a result of these latest changes, Armenia officially shifted away from a semi-presidential system of governance to adopt a parliamentary form of government.