Երկու ամսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը շնորհակալություն է հայտնել հաջակցություն նրա տեղի ունեցած հանրահավաքի և երթի մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ մասնակիցներն «ապացուցեցին բոլորին, որ հայ ժողովուրդը տեր է իր իրավունքներին և ապագային»։
«Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը շնորհակալություն է հայտնում այսօրվա երթի բոլոր մասնակիցներին՝ հասարակական ու քաղաքական գործիչներին, արվեստի և սպորտի ոլորտի ներկայացուցիչներին, պետական ծառայողներին և գործարարներին, և, իհարկե, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին, նաև բոլոր նրանց, ովքեր հետևում էին մեր հավաքին առցանց, լրատվամիջոցներով։
Այսօր մենք կարևոր գործ արեցինք միասին. ապացուցեցինք բոլորին, որ հայ ժողովուրդը տեր է իր իրավունքներին և ապագային, իր ավանդույթներին ու սրբություններին։ Սամվել Կարապետյանը պետք է ազատ արձակվի ապօրինի կալանքից, մենք պետք է սկզբունքորեն նոր ուժ ձևավորենք ու բռունցք դառնալով լուծենք մեր հայրենիքի առաջ ծառացած բոլոր խնդիրները։
Քանդողները ապագա չունեն Հայաստանում, ապագան կառուցողներինն է», – նշված է հայտարարությունում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հաշվարկել է հուլիսի 4-ին անցկացված հանրահավաքի մասնակիցների թիվը՝:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 19:03-ի դրությամբ նշված այգում և հարակից տարածքներում գտնվել է մոտ 7510 մարդ: Նշենք, որ այս հաշվարկում ներառված են ծառերի տակ գտնվող մարդիկ», – ասված է հաղորդագագրությունում։
ԻՔՄ-ը հավելել է, որ մարդաքանակի որոշումը կատարվել է անհատական հաշվարկի մեթոդով՝ կիրառելով օդից արված պատկերների վերլուծություն։
Հուլիսի 4-ի երեկոյան՝ ժամը 18:00-ից, Երևանի «Սիզընս» (նախկին «Մալիբու») սրճարանի հարևանությամբ գտնվող այգում տեղի է ունեցել հանրահավաք, որը նվիրված է կալանավորված ռուսաստանահայ գործարար Սամվել Կարապետյանին սատարելուն։

Совет защиты бизнесмена Самвела Карапетяна, арестованного на два месяца, выразил благодарность участникам митинга и шествия, организованных в его поддержку. В заявлении подчеркивается, что участники «доказали всем, что армянский народ является хозяином своих прав и будущего».
«Совет защиты Самвела Карапетяна благодарит всех участников сегодняшнего шествия — общественных и политических деятелей, представителей искусства и спорта, госслужащих и бизнесменов, и, конечно же, всех граждан Армении, а также тех, кто следил за нашим мероприятием онлайн и через СМИ.
Сегодня мы сделали важное дело: доказали всем, что армянский народ верен своим правам, будущему, традициям и святыням. Самвел Карапетян должен быть освобожден из незаконного заключения. Мы обязаны принципиально сформировать новую силу и, объединившись, решать все стоящие перед Родиной задачи.
У разрушающих нет будущего в Армении, будущее принадлежит тем, кто строит», — говорится в заявлении.
«Союз информированных граждан» подсчитал количество участников митинга 4 июля:
Организация с помощью аэрофотосъемки провела подсчет, в результате которого установлено, что по состоянию на 19:03 в указанном парке и прилегающих территориях находилось около 7510 человек. В подсчет были включены и те, кто находился под деревьями, указано в сообщении.
ИКМ добавила, что подсчет был проведен методом индивидуального учета с применением анализа изображений, сделанных с воздуха.
4 июля в 18:00 в парке у кафе «Сизонс» в Ереване состоялся митинг в поддержку арестованного российско-армянского бизнесмена Самвела Карапетяна.