Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը շնորհավորական ուղերձը է հղել ՀՀ Սահմանադրության օրվա առթիվ` նշելով, որ Սահմանադրությունն իրավական ու ժողովրդավարական պետության և հասարակության հիմնաքարն է։
«Շնորհավորում եմ բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ։
Սահմանադրությունն իրավական ու ժողովրդավարական պետության և հասարակության հիմնաքարն է։ Այն ոչ միայն սահմանում է պետության իրավական հիմքերը, այլև ճանաչում է մարդուն որպես բարձրագույն արժեք՝ ամրագրելով նրա անօտարելի իրավունքներն ու ազատությունները։
Իրավական պետության կայացման ճանապարհին առանցքային նշանակություն ունի իրավունքների ու ազատությունների պատշաճ երաշխավորումը, ինչպես նաև դրանց հետ կապված սահմանադրական կառուցակարգերի կիրառման արդյունավետության շարունակական կատարելագործումը։
Այս համատեքստում կարևոր է յուրաքանչյուրիս ակտիվ ու պատասխանատու մասնակցությունը՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված արժեքների պահպանման և զարգացման գործում։
Վստահ եմ, որ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման ուղղությամբ մեր համատեղ և հետևողական աշխատանքը կնպաստի համերաշխ, հանդուրժող, արդարության ու իրավունքի գերակայության սկզբունքի վրա կառուցված հասարակության զարգացմանը։
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս այս խորհրդանշական տոնի առթիվ՝ մաղթելով խաղաղություն և մարդու իրավունքների գերակայության վրա հիմնված իրավական պետության կայացում»,–ասվում է ուղերձում։

5 Июль 2025 - 09:22 AMT
Защитник прав человека Анаит Манасян направила поздравительное послание по случаю Дня Конституции Республики Армения, отметив, что Конституция является краеугольным камнем правового и демократического государства и общества.
«Поздравляю всех нас с Днём Конституции Республики Армения.
Конституция — основа правового и демократического государства и общества. Она не только определяет правовую основу государства, но и признаёт человека высшей ценностью, закрепляя его неотъемлемые права и свободы.
На пути к становлению правового государства ключевое значение имеет надлежащая защита прав и свобод, а также постоянное совершенствование эффективности соответствующих конституционных механизмов.
В этом контексте крайне важно активное и ответственное участие каждого из нас в сохранении и развитии ценностей, закреплённых в Конституции.
Уверена, что наши совместные и последовательные усилия в укреплении уважения к правам человека и конституционной культуры будут способствовать развитию гармоничного, терпимого общества, основанного на справедливости и верховенстве права.
Ещё раз поздравляю всех с этим символическим праздником, желаю мира и построения правового государства, основанного на приоритете прав человека», — говорится в послании.