Ավստրիայի Եկեղեցիների Խորհրդի վարչությունը «խորապես զարմացած է Փաշինյանի մեղադրանքներից Գարեգին Բ-ի հասցեին»։ Այդ մասին ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Մենք խորը մտահոգությամբ ենք հետևում Հայ Առաքելական Եկեղեցու և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև լուրջ տարաձայնությանը։ Ցավով տեղեկացանք, որ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանից բացի, այժմ կալանավորված է նաև Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Գարեգին Բ կաթողիկոսը կոչ է արել Հայաստանի և ամբողջ աշխարհի հավատացյալներին աղոթել բանտարկյալների և երկրում խաղաղության համար։ Մենք՝ որպես Ավստրիայի Եկեղեցիների Խորհրդի Վարչություն, նույնպես ցանկանում ենք միանալ այս կոչին և աղոթքին։
Իշխանությունների և դատական համակարգի կողմից եպիսկոպոսների դեմ ուղղված մեղադրանքները մեզ հավատ չեն ներշնչում։ Աղոթքի իր կոչում Գարեգին Բ կաթողիկոսը խոսել է անհիմն մեղադրանքների մասին և ձերբակալությունները որակել անօրինական։
Մենք խորապես զարմացանք՝ լսելով բարոյական այն զանցանքների մասին, որոնցում վարչապետ Փաշինյանը մեղադրում է Հայաստանի եպիսկոպոսներին և մասնավորապես՝ Գարեգին Բ կաթողիկոսին։ Մտահոգիչ է այն բառամթերքի կիրառումը, որը հասարակության մեջ պառակտումների աճի է հանգեցնում։
Օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների հարգանքը համարում ենք Հայաստանի և նրա ժողովրդի լավ ապագայի հիմնարար գործոններ։ Առանց այն էլ երկիրը արդեն իսկ բախվում է լուրջ մարտահրավերների։ Մենք պարզապես պետք է մտածենք Լեռնային Ղարաբաղից բազմաթիվ փախստականների մասին, ովքեր այժմ ստիպված են նոր կյանք կառուցել Հայաստանում, և բոլոր այն հայերի մասին, ովքեր դեռևս գերության մեջ են Ադրբեջանում։
Հետևաբար, Հայաստանին անհրաժեշտ է միասնություն և հասարակական համախմբվածություն։ Այս համատեքստում մենք նաև կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ ուշադիր հետևելու Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին և ակտիվորեն պահանջելու մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝ կրոնական ազատությունների հարգանքը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է հայ ինքնության հենասյունը և հոգևոր, սոցիալական ու մշակութային կայունության երաշխավորը՝ հատկապես այնպիսի ճգնաժամային ժամանակներում, ինչպիսին էր հայ բնակչության բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից՝ 2023 թվականին։
Մեր հայ քույրերի և եղբայրների հետ համերաշխությամբ աղոթում ենք արդարության, հաշտեցման և Հայաստանում եկեղեցու պաշտպանության համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավստրիայի եկեղեցիների խորհուրդը էկումենիկ կազմակերպություն է, որը միավորում է լյութերական, ռեֆորմիստական, բապտիստական, մեթոդիստական, Անգլիկան, կաթոլիկ, հին կաթոլիկ և ուղղափառ եկեղեցիները։

The Executive Board of the Austrian Church Council has expressed its deep concern over accusations made by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan against Catholicos Karekin II. The Council made this known in an official statement.
“We are following with deep concern the serious disagreement between the Armenian Apostolic Church and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan. We regret to learn that in addition to Archbishop Bagrat Galstanyan, Archbishop Mikael Adjapahyan has also been arrested.
Catholicos Karekin II has called on believers in Armenia and around the world to pray for the imprisoned clergy and for peace in the country. As the Executive Board of the Austrian Church Council, we also wish to join this call and prayer.
The accusations brought against the bishops by the authorities and the judiciary do not inspire confidence. In his call to prayer, Catholicos Karekin II spoke of groundless accusations and described the arrests as unlawful.
We were deeply surprised to hear of the alleged moral transgressions which Prime Minister Pashinyan attributes to Armenian bishops, particularly Catholicos Karekin II. The use of such language is troubling, as it contributes to growing societal divisions.
We regard the rule of law and respect for human rights as fundamental to a prosperous future for Armenia and its people. The country already faces serious challenges. We must also consider the many refugees from Nagorno-Karabakh now forced to rebuild their lives in Armenia, and the Armenian captives still held in Azerbaijan.
Armenia now needs unity and social cohesion. In this context, we also call on the international community to closely monitor developments in Armenia and actively advocate for the protection of human rights, especially religious freedoms.
The Armenian Apostolic Church has long been a pillar of Armenian identity and a guarantor of spiritual, social, and cultural stability, especially during crisis periods such as the forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh in 2023.
In solidarity with our Armenian sisters and brothers, we pray for justice, reconciliation, and the protection of the Church in Armenia,” the statement concludes.
The Austrian Church Council is an ecumenical organization comprising Lutheran, Reformed, Baptist, Methodist, Anglican, Catholic, Old Catholic, and Orthodox churches.