ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ վերջին օրերին վրաց-ռուսական սահմանը հատել է հայկական կոնյակ տեղափոխող 46 բեռնատար։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հուլիսի 3-6-ը ներառյալ ռուս-վրացական սահմանը հատել և ՌԴ է մտել հայկական շշալցված կոնյակով բեռնված 46 բեռնատար»,–ասվում է գրառմանմեջ։
Նախարարը մի քանի օր առաջ նշել էր նաև, որ հունիսի 1-ից 29-ը Ռուսաստանի տարածք է անցել հայկական կոնյակով բեռնված 106 բեռնատար, որոնցից 19-ը՝ նշված ժամանակահատվածի վերջին երեք օրերին։
Հայ կոնյակագործները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատան առջև՝ դժգոհելով վրացական կողմի ստուգումներից, իսկ բեռնատարները ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նշել էր, որ խնդիրը լուծում կստանա հունիսի 6-ին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Սոնգուլաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ, սակայն նրա այցը Հայաստան չեղարկվեց։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что в последние дни 46 грузовиков, перевозящих армянский бутилированный коньяк, пересекли грузино-российскую границу. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«С 3 по 6 июля включительно российско-грузинскую границу пересекли и въехали в РФ 46 грузовиков, груженных армянским бутилированным коньяком», — говорится в сообщении министра.
Ранее Папоян также сообщал, что в период с 1 по 29 июня в Россию въехали 106 армянских фур с коньяком, из которых 19 — за последние три дня указанного периода.
Производители армянского коньяка неоднократно проводили акции протеста у посольства Грузии в Ереване, выражая недовольство проверками со стороны грузинских властей. Из-за этого грузовики были вынуждены неделями стоять на пограничных пунктах. Министр экономики Армении ранее заявлял, что вопрос должен был быть решен 6 июня во время встречи с министром сельского хозяйства Грузии Давидом Сонгулашвили, однако визит последнего в Армению был отменен.