Քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է մի շարք ընկերությունների գործունեությունը փաստացի ղեկավարած անձանց կողմից կեղծ հիմքեր ստեղծելու արդյունքում խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 11 անձի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ, որոնցից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, 1-ի նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելք, 1-ի նկատմամբ որոշում է կայացվել ձերբակալելու մասին՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, 4 անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Քրեական վարույթի շրջանակներում կազմավորված քննչական խումբը քննությանը հետաքրքրություն ներկայացնող ընդհանուր թվով 51 հասցեներում իրականացնում են միաժամանակյա խուզարկություններ։

The General Department for Investigation of Economic Crimes and Smuggling within Armenia’s Investigative Committee is handling a criminal case concerning large-scale fraud and tax evasion.
According to the Investigative Committee, the case involves individuals who effectively controlled several companies and allegedly created false grounds to commit large-scale fraud, launder money, and evade substantial taxes.
As part of the investigation, public criminal prosecution has been initiated against 11 individuals. Of these, 5 have been remanded in custody, 1 is under travel restrictions, another has been issued an arrest warrant for court presentation, and 4 are currently wanted.
A special investigative team conducted simultaneous searches at 51 locations of interest in connection with the case.