Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցու շուրջ տեղի ունեցած վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Հայտարարությունը հրապարակվել է կառույցի գլխավոր քարտուղար Ջերի Փիլայի անունից։
«Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ) իր խորը մտահոգությունն է հայտնում Հայաստանում Հայ առաքելական եկեղեցու հետ կապված վերջին զարգացումների, այդ թվում՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված գործողությունների և բարձրաստիճան հոգևորականների ձերբակալության կապակցությամբ։ Հայ առաքելական եկեղեցին յուրահատուկ և հարգված տեղ ունի հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային և պատմական կյանքում։ Այն նաև համաշխարհային քրիստոնեական ընտանիքի էական և անփոխարինելի անդամ է, որը խորապես նպաստում է էկումենիկ շարժմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ խորհրդի, սրբազան վայրերում ուժի կիրառման և հոգևորականների ձերբակալման մասին հաղորդագրությունները լուրջ մտահոգություններ են առաջացնում կրոնական ազատության պաշտպանության, պաշտամունքի սրբության և կրոնական հաստատությունների ինքնավարության վերաբերյալ։
«Մենք նաև գիտակցում ենք այն ազդեցությունը, որ հանրային հռետորաբանությունը կարող է ունենալ տարածաշրջանային լարվածության պահերին: Լեզուն, որը կարող է ընկալվել որպես թշնամական կամ արհամարհական կրոնական համայնքների նկատմամբ, վտանգում է խորացնել հասարակական բաժանումներն այն ժամանակ, երբ միասնությունն ու փոխըմբռնումն ամենաանհրաժեշտն են»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Այս համատեքստում ԵՀԽ-ն հորդորել է Հայաստանի իշխանություններին՝ ապահովել կրոնական առաջնորդների և հաստատությունների անվտանգությունը, արժանապատվությունը և օրինական իրավունքների պահպանումը, խուսափել այն գործողություններից կամ ձևակերպումներից, որոնք կարող են ընկալվել որպես կրոնական կառույցների թիրախավորում կամ հակադրություն հրահրող հայտարարություններ, պահպանել հավատքի ազատ իրագործման և օրենքի պահանջների սկզբունքները, ինչպես նաև խրախուսել պետական մարմինների ու կրոնական համայնքների միջև բաց և արդյունավետ երկխոսություն։
«Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը համերաշխություն է հայտնում Հայ առաքելական եկեղեցուն, որի պատմական վկայությունն ու անսասան դերը վաղուց նպաստել են հայ ազգի հոգևոր կյանքին և դիմակայունությանն ու համաշխարհային քրիստոնեական եղբայրությանը։ Մենք շարունակում ենք աղոթել Հայաստանի առաջնորդների շրջանում իմաստության և խորաթափանցության, հոգևորականության և հավատացյալների բարեկեցության, ինչպես նաև արդարության, խաղաղության և բոլորի նկատմամբ հարգանքի վրա հիմնված լուծման համար։ Այս կարևոր պահին մենք կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ գործել պատասխանատվությամբ, զգայունությամբ և արժանապատվությունը, երկխոսությունը և խաղաղ համակեցությունը պահպանող արժեքների նկատմամբ համատեղ հանձնառությամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է արել ֆեյսբոքյան իր էջում՝ նշելով, որ «Քրիստոսի տունը զավթված է շնաբարո, ապազգային խմբակիկողմից և պետք է ազատագրվի» և որ ինքն է «առաջնորդելու այդ ազատագրումը»։

Всемирный совет церквей (ВСЦ) выразил обеспокоенность последними событиями вокруг Армянской Апостольской Церкви. Заявление было опубликовано от имени генерального секретаря совета Джери Пилэя.
«Всемирный совет церквей выражает глубокую обеспокоенность в связи с последними событиями в Армении, касающимися Армянской Апостольской Церкви, включая действия правоохранительных органов в Первопрестольном Эчмиадзине и аресты высокопоставленных духовных лиц. Армянская Апостольская Церковь занимает уникальное и уважаемое место в духовной, культурной и исторической жизни армянского народа. Она также является важным и незаменимым участником всемирного христианского сообщества, вносящим значительный вклад в экуменическое движение», — говорится в заявлении, сообщает «Factor.am ».
По мнению совета, сообщения о применении силы в священных местах и задержании духовных лиц вызывают серьёзную обеспокоенность в связи с защитой свободы вероисповедания, святостью богослужений и автономией религиозных институтов.
«Мы также осознаём, какое влияние может оказывать публичная риторика в периоды регионального напряжения. Язык, который воспринимается как враждебный или уничижительный по отношению к религиозным сообществам, угрожает усугубить общественные расколы в момент, когда особенно необходимы единство и взаимопонимание», — подчёркивается в заявлении.
В этом контексте ВСЦ призвал власти Армении обеспечить безопасность, достоинство и законные права религиозных лидеров и учреждений, воздерживаться от действий или формулировок, которые могут быть восприняты как нацеленные против религиозных структур или провоцирующие конфликты, соблюдать принципы свободы вероисповедания и законности, а также содействовать открытому и результативному диалогу между государственными органами и религиозными сообществами.
«Всемирный совет церквей выражает солидарность с Армянской Апостольской Церковью, чьё историческое служение и непоколебимая роль долгое время поддерживали духовную жизнь, устойчивость армянского народа и братство христиан всего мира. Мы продолжаем молиться о мудрости и прозорливости среди лидеров Армении, благополучии духовенства и верующих, а также о справедливом, мирном и основанном на взаимном уважении разрешении ситуации. В этот важный момент мы призываем все заинтересованные стороны действовать ответственно, чутко и с общей приверженностью ценностям достоинства, диалога и мирного сосуществования», — говорится в заключении заявления.
Премьер-министр Никол Пашинян недавно заявил на своей странице в Facebook, что «Дом Христа захвачен безнравственной, антинациональной группой и должен быть освобождён», добавив, что именно он «возглавит это освобождение».