Հուլիսի 8-ին, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ընդունելություն է կազմակերպվել՝ նշելու Jazeera Airwaysավիաընկերության կողմից իրականացվող առաջին ուղիղ չվերթի ժամանումը Քուվեյթից։
Քուվեյթ-Երևան-Քուվեյթ երթուղով չվերթերը կիրականացվեն շաբաթական 3 չվերթ հաճախականությամբ՝ յուրաքանչյուր երեքշաբթի, հինգշաբթի և շաբաթ։
Քուվեյթի առաջատար բյուջետային ավիափոխադրող «Jazeera Airways» ավիաընկերությունը սպասարկում է ավելի քան 60 ուղղություններ Մերձավոր Արևելքում, Կենտրոնական և Հարավային Ասիայում, Աֆրիկայում և Եվրոպայում՝ շարժակազմում ունենալով 24 օդանավ, որից 11-ը՝ Airbus A320 neo։
«Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ տնօրեն Մարսելո Վենդեն նշել է. «Որախ ենք ականատեսը լինելու Երևանի և Քուվեյթի միջև հաղորդակցության բացմանը, որը նշանակալի քայլ է և արտացոլում է մեր երկու ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդումը, ինչպես նաև՝ խթանում զբոսաշրջությունն ու գործարար կապերը»:
«Jazeera Airways» ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Բարաթհան Պասուպատին ասել է. «Հպարտ ենք, որ ներկայումս միակ ավիաընկերությունն ենք, որն առաջարկում է ուղիղ չվերթեր Քուվեյթի և Երևանի միջև։ Հայաստանը հրաշալի վայր է, հայտնի իր գեղեցիկ տեսարժան վայրերով, խորը պատմական արմատներով և հյուրընկալ մթնոլորտով։ Քուվեյթից ճանապարհորդողների համար վիզայի ազատ մուտքի շնորհիվ այս նոր երթուղին առաջարկում է աշխարհի այս յուրահատուկ կետն ուսումնասիրելու անխափան և մատչելի միջոց»։
Միջոցառմանը մասնակցել են «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ տնօրեն Մարսելո Վենդեն և գլխավոր մենեջեր Սերգեյ Ավետիսյանը, «Jazeera Airways» ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Բարաթհան Պասուպատին, Քուվեյթի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Առաքելյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմեդ Ալօրայֆանը և այլ հյուրեր:

8 Июль 2025 - 14:09 AMT
8 июля в международном аэропорту «Звартноц» прошла торжественная церемония по случаю прибытия первого прямого рейса из Кувейта, выполненного авиакомпанией Jazeera Airways.
Рейсы по маршруту Кувейт–Ереван–Кувейт будут осуществляться трижды в неделю — по вторникам, четвергам и субботам.
Jazeera Airways — ведущий бюджетный перевозчик Кувейта, обслуживающий более 60 направлений на Ближнем Востоке, в Центральной и Южной Азии, Африке и Европе. Парк авиакомпании состоит из 24 самолётов, 11 из которых — Airbus A320neo.
Директор ЗАО «Международные аэропорты Армения» Марсело Венде отметил: «Рады стать свидетелями открытия прямого авиасообщения между Ереваном и Кувейтом. Это значимый шаг, укрепляющий связи между нашими народами и способствующий развитию туризма и деловых контактов».
Генеральный директор Jazeera Airways Баратан Пасупати заявил: «Мы гордимся тем, что на сегодняшний день являемся единственной авиакомпанией, предлагающей прямые рейсы между Кувейтом и Ереваном. Армения — удивительное место с богатой историей, живописными достопримечательностями и гостеприимной атмосферой. Благодаря безвизовому режиму для граждан Кувейта этот маршрут обеспечивает удобный и доступный способ открыть для себя уникальный уголок мира».
В мероприятии приняли участие директор ЗАО «Международные аэропорты Армения» Марсело Венде, генеральный менеджер Сергей Аветисян, генеральный директор Jazeera Airways Баратан Пасупати, чрезвычайный и полномочный посол Армении в Государстве Кувейт Арсен Аракелян, посол Кувейта в Армении Мухаммед Аль-Ораифан и другие гости.