Հուլիսի 8-ին, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ընդունելություն է կազմակերպվել՝ նշելու Jazeera Airwaysավիաընկերության կողմից իրականացվող առաջին ուղիղ չվերթի ժամանումը Քուվեյթից։
Քուվեյթ-Երևան-Քուվեյթ երթուղով չվերթերը կիրականացվեն շաբաթական 3 չվերթ հաճախականությամբ՝ յուրաքանչյուր երեքշաբթի, հինգշաբթի և շաբաթ։
Քուվեյթի առաջատար բյուջետային ավիափոխադրող «Jazeera Airways» ավիաընկերությունը սպասարկում է ավելի քան 60 ուղղություններ Մերձավոր Արևելքում, Կենտրոնական և Հարավային Ասիայում, Աֆրիկայում և Եվրոպայում՝ շարժակազմում ունենալով 24 օդանավ, որից 11-ը՝ Airbus A320 neo։
«Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ տնօրեն Մարսելո Վենդեն նշել է. «Որախ ենք ականատեսը լինելու Երևանի և Քուվեյթի միջև հաղորդակցության բացմանը, որը նշանակալի քայլ է և արտացոլում է մեր երկու ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդումը, ինչպես նաև՝ խթանում զբոսաշրջությունն ու գործարար կապերը»:
«Jazeera Airways» ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Բարաթհան Պասուպատին ասել է. «Հպարտ ենք, որ ներկայումս միակ ավիաընկերությունն ենք, որն առաջարկում է ուղիղ չվերթեր Քուվեյթի և Երևանի միջև։ Հայաստանը հրաշալի վայր է, հայտնի իր գեղեցիկ տեսարժան վայրերով, խորը պատմական արմատներով և հյուրընկալ մթնոլորտով։ Քուվեյթից ճանապարհորդողների համար վիզայի ազատ մուտքի շնորհիվ այս նոր երթուղին առաջարկում է աշխարհի այս յուրահատուկ կետն ուսումնասիրելու անխափան և մատչելի միջոց»։
Միջոցառմանը մասնակցել են «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ տնօրեն Մարսելո Վենդեն և գլխավոր մենեջեր Սերգեյ Ավետիսյանը, «Jazeera Airways» ավիաընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Բարաթհան Պասուպատին, Քուվեյթի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Առաքելյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմեդ Ալօրայֆանը և այլ հյուրեր:

On July 8, Zvartnots International Airport held a ceremony to mark the arrival of the first direct flight by Jazeera Airways from Kuwait to Yerevan.
Flights on the Kuwait–Yerevan–Kuwait route will operate three times a week—on Tuesdays, Thursdays, and Saturdays.
Jazeera Airways, Kuwait’s leading low-cost carrier, serves over 60 destinations across the Middle East, Central and South Asia, Africa, and Europe with a fleet of 24 aircraft, including 11 Airbus A320neos.
Marcelo Wende, Director of Armenia International Airports CJSC, said: “We are pleased to witness the opening of direct connectivity between Yerevan and Kuwait. This is a significant step forward, reflecting the strengthening of ties between our peoples while boosting tourism and business relations.”
Jazeera Airways CEO Barathan Pasupathi stated: “We’re proud to be the only airline currently offering direct flights between Kuwait and Yerevan. Armenia is a beautiful destination known for its stunning sights, deep historical roots, and warm hospitality. With visa-free access for travelers from Kuwait, this route offers a seamless and affordable way to explore a unique corner of the world.”
The event was attended by Marcelo Wende and General Manager Sergey Avetisyan of Armenia International Airports CJSC, Jazeera Airways CEO Barathan Pasupathi, Armenian Ambassador to Kuwait Arsen Arakelyan, Kuwaiti Ambassador to Armenia Mohammed Al Oraifan, and other guests.