«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի դեմ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հիմքով։ Այդ մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա․Մ-ի նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին և քննիչի կողմից վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել։ Արծվիկ Մինասյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց»,- նշել է Ավդալյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Մինասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է Հայաստանից բացակայելու արգելքը։
Հուլիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովը կողմ է քվեարկել «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելուն։ Ըստ նախաքննության տվյալների՝ Մինասյանը, զբաղեցնելով Բնապահպանության նախարարի պաշտոնը 2016-2018 թվականներին, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով՝ խոչընդոտել է ապօրինի զավթված հողատարածքի օրենքով վերադարձման ընթացքին և, ընդհակառակը, մասնակցել է դրա օրինականացման գործընթացին։
Քննությունը պարզել է, որ Արծվիկ Մինասյանը տեղյակ է եղել, որ նշված տարածքում Սեյրան Օհանյանի համար ինքնակամ կառուցվել է առանձնատուն, սակայն նա կազմակերպել է տարածքի կառուցապատման իրավունքի փոխանցման պաշտոնական մրցույթ, ինչի արդյունքում հաղթել է Օհանյանի շահերը ներկայացնող անձը։ Արծվիկ Մինասյանին մեղադրանք է առաջադրվելու Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման համար, որի հետևանքով առաջացել են ծանր հետևանքներ։

В отношении секретаря фракции «Айастан» Арцвика Минасяна возбуждено публичное уголовное преследование по обвинению в злоупотреблении должностными полномочиями. Об этом сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, передает «Арменпресс».
«По решению прокурора в отношении А. М. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса Армении (злоупотребление служебными полномочиями или их превышение со стороны должностного лица). Следователь предъявил Минасяну обвинение, от дачи показаний он отказался», — заявила Авдалян.
Она также уточнила, что в качестве меры пресечения в отношении Минасяна применен запрет на выезд из Армении.
7 июля Национальное собрание Армении проголосовало за возбуждение уголовного преследования в отношении Арцвика Минасяна. По данным предварительного следствия, в период с 2016 по 2018 годы, занимая пост министра охраны окружающей среды, Минасян, злоупотребив полномочиями, препятствовал процессу возврата незаконно занятых земель и, напротив, содействовал их легализации.
Следствие установило, что Минасян знал о самовольном строительстве особняка для Сейрана Оганяна на спорном участке, но тем не менее организовал официальный тендер на передачу права застройки, победителем которого стал представитель интересов Оганяна. В отношении Минасяна также возбуждено дело по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса — злоупотребление служебными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия.