«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի դեմ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հիմքով։ Այդ մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Ա․Մ-ի նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին և քննիչի կողմից վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել։ Արծվիկ Մինասյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց»,- նշել է Ավդալյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Մինասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է Հայաստանից բացակայելու արգելքը։
Հուլիսի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովը կողմ է քվեարկել «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելուն։ Ըստ նախաքննության տվյալների՝ Մինասյանը, զբաղեցնելով Բնապահպանության նախարարի պաշտոնը 2016-2018 թվականներին, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելով՝ խոչընդոտել է ապօրինի զավթված հողատարածքի օրենքով վերադարձման ընթացքին և, ընդհակառակը, մասնակցել է դրա օրինականացման գործընթացին։
Քննությունը պարզել է, որ Արծվիկ Մինասյանը տեղյակ է եղել, որ նշված տարածքում Սեյրան Օհանյանի համար ինքնակամ կառուցվել է առանձնատուն, սակայն նա կազմակերպել է տարածքի կառուցապատման իրավունքի փոխանցման պաշտոնական մրցույթ, ինչի արդյունքում հաղթել է Օհանյանի շահերը ներկայացնող անձը։ Արծվիկ Մինասյանին մեղադրանք է առաջադրվելու Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման համար, որի հետևանքով առաջացել են ծանր հետևանքներ։

A public criminal prosecution has been initiated against Artsvik Minasyan, secretary of the Hayastan parliamentary faction, on charges of abusing official authority. According to Armenpress, the information was confirmed by Kima Avdalyan, spokesperson for the Investigative Committee.
"A decision was made by the prosecutor to initiate a public criminal prosecution against A. M. under Article 441, Part 2, Clause 5 of the Criminal Code of Armenia (abuse of power or exceeding official authority by an official). Charges have been brought against Artsvik Minasyan, who has refused to testify," Avdalyan stated.
She added that a restriction on leaving Armenia has been imposed on Minasyan as a preventive measure.
On July 7, Armenia’s National Assembly voted in favor of initiating criminal proceedings against Artsvik Minasyan. According to the preliminary investigation, while serving as Minister of Environment from 2016 to 2018, Minasyan allegedly obstructed the legal process of reclaiming illegally occupied land and instead facilitated its legalization.
The investigation revealed that Minasyan “was aware a private residence had been unlawfully built for Seyran Ohanyan on the disputed land, yet he organized an official tender for development rights, which was ultimately won by a representative of Ohanyan’s interests.” Minasyan now faces additional charges under Article 308, Part 2 of the Criminal Code for abuse of official powers with serious consequences.