Ազգային անվտանգության ծառայությունը և Քննչական կոմիտեն վաղ առավոտից խուզարկություններ են իրականացնում ՀՅԴ անդամների բնակարաններում։
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտնել է․ «Վաղ առավոտից ուժային կառույցները կրկին ներխուժել են ՀՅԴ անդամների տներ։ Այս պահին խուզարկություններ են իրականացվում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանի տանը»։
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ իրավապահների գործողությունների թիրախում իր որդին է՝ հավելելով, որ ավելի ուշ կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկատվություն, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ իրավապահները առգրավել են Գեղամ Մանուկյանի հեռախոսը, իսկ նրա որդին՝ Տարոն Մանուկյանը, ձերբակալվել է։
Քննչական կոմիտեն առայժմ հրաժարվել է մեկնաբանել ձերբակալության մասին տեղեկությունը՝ նշելով, որ մոտ ապագայում կտրամադրի հաղորդագրություն։
ՀՅԴ Գերագույն մարմինը տեղեկացրել է, որ բերման է ենթարկվել ՀՅԴ Երևանի Քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը։
Նրանց հաղորդագրության համաձայն՝ խուզարկություն է իրականացվում նաև «Եղվարդ» խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ, ինչպես նաև ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության Կենտրոնական վարչության ղեկավար Գևորգ Մուրադյանի բնակարանում։
Քրիստինե Վարդանյանը հայտնել է, որ խուզարկությունների արդյունքում ձերբակալված ՀՅԴ անդամներին տեղափոխում են Պարույր Սևակ 4 հասցեում գտնվող Երևան քաղաքի քննչական վարչություն։ Այնտեղ են ուղևորվում նաև ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամներն ու «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները։
Գեղամ Մանուկյանը հանդիսանում է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր։ Այս խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանը հուլիսի 9-ին կալանավորվել է երկու ամսով և տեղափոխվել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի (ահաբեկչության նախապատրաստում) առաջին մասով և 43-419-րդ հոդվածի (իշխանության զավթման նախապատրաստում) առաջին մասով։
Նույն խմբակցությունից ևս երկու պատգամավորների՝ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի և քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ նույնպես քրեական վարույթներ են հարուցված։

Armenia’s National Security Service and the Investigative Committee launched searches at the homes of members of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) early this morning.
According to a statement by the ARF Supreme Body of Armenia, “From early morning, law enforcement forces once again raided the homes of ARF members. Searches are currently underway at the residences of MP Gegham Manukyan and Vahagn Matinyan, head of the ARF Supreme Body’s staff.”
MP Gegham Manukyan reported that the law enforcement’s main target was his son. He added that he would provide further details later, according to RFE/RL.
Kristine Vardanyan, a representative of the opposition Hayastan аlliance, wrote on Facebook that Manukyan’s phone was confiscated and his son, Taron Manukyan, was arrested.
The Investigative Committee has so far declined to comment on the arrest, saying a statement will be issued soon.
The ARF Supreme Body also reported that Arsen Martoyan, a member of the ARF’s Yerevan City Committee, was taken into custody.
Additionally, searches are being conducted at the residence of Gevorg Muradyan, a member of the Council of the enlarged Yeghvard community and head of the ARF Youth Union’s Central Committee.
Vardanyan said the arrested members are being taken to the Yerevan Investigative Department at 4 Paruyr Sevak Street. Members of the ARF Supreme Body and MPs from the Hayastan bloc are also heading there.
Gegham Manukyan is a member of the Hayastan faction. On July 9, fellow faction member Artur Sargsyan was remanded in custody for two months and transferred to the Vardashen penitentiary. He faces charges under Article 43-308 (preparation of terrorism) and Article 43-419 (preparation to seize power) of Armenia’s Criminal Code. Two other MPs from the same faction, Seyran Ohanyan and Artsvik Minasyan, are also under criminal investigation.