Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «ահաբեկչություն կազմակերպելու նախապատրաստության և զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառության փաստով հարուցված քրեական վարույթով 7 մարդ է ձերբակալվել»։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում, որը վերաբերում է ահաբեկչություն նախապատրաստելու, ինչպես նաև հրազեն, դրա հիմնական մասեր, ռազմամթերք ու տարբեր սարքեր անօրինաբար պահելու դեպքերին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, կատարվել են խոշորածավալ քննչական ու վարութային գործողություններ։
Այս գործողությունների շրջանակում, ներառյալ մի շարք հասցեներում իրականացված խուզարկությունները, իրավապահները հայտնաբերել են հեռակառավարվող պայթեցման համար նախատեսված էլեկտրական անդրապայթիչ, դրա բաղադրիչներ, մարտական նռնակ, վերջինիս պայթուցիչ, վառոդ, ռադիոկապի սարքեր, ինչպես նաև այլ նյութեր ու առարկաներ, որոնք կարող են օգտակար լինել քննության ընթացքին։
Իրավապահները ձեռնարկել են անհետաձգելի քննչական ու վարութային միջոցառումներ։
Այս պահին ձերբակալվել է 7 անձ, որոնցից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչության նախապատրաստություն)։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանի տանը խուզարկություններին զուգահեռ խուզարկություն է իրականացվել նաև «Եղվարդ» խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ, ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության Կենտրոնական վարչության նախագահ Գևորգ Մուրադյանի տանը։ Բերման է ենթարկվել ՀՅԴ Երևանի Քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը։ Ձերբակալվել են Արսեն Մարտոյանն ու Տարոն Մանուկյանը: Ձերբակալվել է նաև Գեղամ Մանուկյանի որդին։

Как сообщает Следственный комитет Армении, по уголовному делу, возбужденному по фактам подготовки террористического акта и незаконного оборота оружия и боеприпасов, задержаны семь человек.
Уголовное производство ведется в Следственном управлении по городу Еревану и касается «случаев подготовки теракта, а также незаконного хранения огнестрельного оружия, его основных частей, боеприпасов и различных устройств». Дело возбуждено по части 1 статьи 43-308 и части 1 статьи 335 Уголовного кодекса Армении.
В рамках масштабных следственных и процессуальных действий, включая обыски по нескольким адресам, правоохранители обнаружили «электрический взрыватель, предназначенный для дистанционного подрыва, его составные части, боевую гранату с запалом, порох, радиосвязное оборудование, а также другие предметы и материалы, имеющие значение для следствия».
Были проведены неотложные следственные и процессуальные мероприятия. В настоящее время задержаны семь человек. В отношении одного из них возбуждено публичное уголовное преследование по статье 43-308, часть 1 (подготовка террористического акта).
Ранее стало известно, что обыски прошли в домах члена АРФД и депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна, руководителя аппарата Высшего органа АРФД Армении Ваагна Матиняна, а также члена совета укрупненной общины «Егвард» и председателя Центрального совета Молодежного союза АРФД Геворга Мурадяна. В отдел полиции доставлен член Ереванского городского комитета АРФД Арсен Мартоян. Арестованы Арсен Мартоян, Тарон Манукян и сын Гегама Манукяна.