Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մտահոգություն է հայտնել իրավապահների կողմից անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի խախտման կապակցությամբ։ ՄԻՊ–ը հայտարարություն է տարածել՝ հիմնվելով իր աշխատակազմի կողմից սոցիալական ցանցերի և լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքների վրա։
«Արձանագրվել են վերջին շրջանում հանրային հնչեղություն ունեցող մի շարք քրեական վարույթներով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի բացակայության պայմաններում անձանց մեղավորության՝ որպես հաստատված փաստի վերաբերյալ հասարակական ընկալումներ ձևավորելու միտումներ, որոնք ուղղակիորեն հակասում են անմեղության կանխավարկածի սկզբունքին։
Ավելին, գործի քննության անաչառության վերաբերյալ պատշաճ հանրային ընկալումներ ձևավորելու տեսանկյունից իրավապահ մարմինները պետք է վարեն նաև համարժեք հանրային հաղորդակցություն։ Այս սկզբունքը պետք է անշեղորեն պահպանվեն ցանկացած քրեական վարույթի ընթացքում՝ անկախ նրանից, թե ինչ հանցավոր արարքի մասին է խոսքը, ինչ վարքագիծ ունի անձը և այլն»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ իրավապահ մարմինների գործունեությունը պետք է իրականացվի անկախության, անաչառության, օբյեկտիվության սկզբունքների խստագույնս պահպանմամբ և այնպիսի հանրային հաղորդակցությամբ, որպեսզի նշված մարմինների գործունեությունն ընկալվի հենց այդ համատեքստում։
ՄԻՊ-ը հղում է արել նաև իր տարեկան հաղորդմանը՝ նշելով, որ այնտեղ մանրամասն անդրադարձ է կատարվել անմեղության կանխավարկածի պահպանման և հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրելու ձևաչափի խնդրին։
Նշվում է, որ Պաշտպանը հետևողական է լինելու իրավասու մարմինների կողմից համապատասխան չափանիշների պահպանման հարցում։

10 Июль 2025 - 12:25 AMT
Омбудсмен Армении Анаит Манасян выразила обеспокоенность тенденцией к нарушению правоохранительными органами принципа презумпции невиновности. Соответствующее заявление опубликовано по результатам мониторинга соцсетей и СМИ, проведённого аппаратом омбудсмена.
«Отмечаются попытки сформировать в обществе восприятие виновности отдельных лиц как установленного факта, несмотря на отсутствие вступивших в законную силу судебных решений по ряду громких уголовных дел. Это прямо противоречит принципу презумпции невиновности», — говорится в заявлении.
Уточняется, что для обеспечения беспристрастного восприятия судебного процесса обществом правоохранительные органы обязаны обеспечивать взвешенную и адекватную публичную коммуникацию. Этот принцип должен соблюдаться на всех этапах уголовного производства вне зависимости от характера преступления и поведения лица.
В документе подчёркивается, что деятельность правоохранителей должна вестись в строгом соответствии с принципами независимости, объективности и беспристрастности, а публичные заявления должны укреплять доверие к этим стандартам.
Омбудсмен также сослалась на свой ежегодный доклад, где подробно рассматривается вопрос соблюдения презумпции невиновности и формы подачи информации общественности.
Манасян заявила, что будет последовательно следить за тем, насколько соответствующие органы соблюдают необходимые стандарты.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет сообщил, что его участники и лидеры планировали совершение террористических актов и захват власти. Позже стало известно о двухмесячном аресте лидера движения — архиепископа Баграта, а также 14 других лиц. 10 июля прошли задержания среди членов АРФ.