«Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից անդրադառնալով իրեն վերագրված ձայնագրություններին, պահանջել է իրավասու մարմիններից հրապարակել խոսակցության ամբողջ համատեքստը:
Նա պնդում է, որ այդ «կտրտված, մոնտաժված հատվածն այլ համատեքստում արտասանված խոսք է, որ վերաբերում է որևէ իշխանության գործառույթի»։
«Հրապարակե՛ք…ամսի 8-ին ԱԺ-ում խուլիգանախումբը հարձակվեց արժանապատիվ և հայրենասեր հայի՝ Արթուր Սարգսյանի վրա։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, որովհետև մեկ տարի շարունակ ամենաայլանդակ զրպարտություններով և հարձակումներով փորձել են սասանել մեր պայքարի հաստատակամությունը։
Չի՛ հաջողվելու և դեռ ավելին՝ տապալվելու եք։
Սակայն այս գրությանս պատճառը խորհրդարանում «հրեշտակի անմեղությամբ» արյունը շրթունքներին հնչած անմեղության կանխավարկածը խախտող, ստերով և զրպարտություններով լեցուն հայտարարությունները չեն, որոնց համար մեկիկ-մեկիկ պատասխան են տալու դատարանում։ Գրությանս պատճառը չարաբաստիկ «երկու հոգու գյուլլելու և 15 հոգու բանտ նստցնելու արտահայտության մասին է, որը վերագրվում է ինձ, որպես «մարդ սպանելու» դարի հանցագործ ծրագիր։
Չեմ էլ ուզում այս պահին վիճարկել ձայնագրության ստույգությունը՝ դա այլ հարթության մեջ կպարզվի։ Նախ ասեմ՝ ինչպե՞ս կարող է իշխանություն չունեցող որևէ անձ 15 հոգու բանտ նստցնել՝ այն էլ փողոցային պայքարի տրամաբանության ծիրից ներս։ Պարզապես ծիծաղելի է…
Ես պահանջում եմ իրավասու մարմիններից հրապարակել այդ խոսակցության ամբողջ համատեքստը։ Ես պնդում եմ, որ այդ կտրտված, մոնտաժված հատվածն այլ համատեքստում արտասանված խոսք է, որ վերաբերում է որևէ իշխանության գործառույթի։
Կրկին պահանջում եմ հրապարակե՛ք սույն խոսակցության ամբողջական տեքստը, այլապես ինչպես այս, այնպես էլ մնացած բոլոր արտահայտությունները որպես ստախոսություն և զրպարտություն կմնա ձեր պատասխանատվության վրա։ Հայրենիքի կալանավոր Բագրատ արք. Գալստանյան»,–ասվում է ուղերձում։

Архиепископ Баграт Галстанян, лидер движения «Священная борьба», находясь в СИЗО «Ереван-Кентрон», обратился к общественности с заявлением, в котором потребовал от компетентных органов обнародовать полный контекст разговора, фрагмент которого приписывается ему.
По его словам, этот «обрезанный и смонтированный» отрывок был вырван из контекста и касался исключительно «функций государственной власти».
«Опубликуйте… 8 числа в здании парламента хулиганская толпа напала на достойного и патриотичного армянина Артура Саргсяна. Это было неизбежно, ведь на протяжении года они пытались подорвать решимость нашей борьбы с помощью самой подлой клеветы и нападок.
У вас не получится. Более того — вы потерпите крах.
Однако причина этого письма — не ложные и клеветнические заявления в парламенте, нарушающие презумпцию невиновности, которые будут опровергнуты в суде. Поводом стало высказывание, приписываемое мне — о «расстреле двух человек и посадке пятнадцати», которое выдают за преступный план по убийству.
Я даже не хочу сейчас оспаривать подлинность записи — это выяснится отдельно. Но как лицо, не обладающее никакой властью, может посадить 15 человек, да еще в условиях уличной борьбы? Это просто смешно…
Я требую от компетентных органов опубликовать полный контекст данного разговора. Я настаиваю, что данный фрагмент вырван из контекста и касался функций государственной власти.
Снова требую опубликовать полный текст беседы, иначе все подобные заявления останутся на вашей совести как ложь и клевета», — говорится в обращении, подписанном «Заключённый Отечества, архиепископ Баграт Галстанян».
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения планировали осуществить в Армении террористические акты и захватить власть. Позже стало известно, что архиепископ Галстанян арестован на 2 месяца. Также были задержаны ещё 14 человек.