ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հրապարակման է ներկայացրել օրհներգի նոր խմբագրությունը, ինչպես նաև դրա երաժշտական ամբողջական և կրճատ տարբերակները։ Այս փոփոխությունները կատարվել են՝ համաձայն «ՀՀ օրհներգի մասին» օրենքի՝ 2025 թվականի ապրիլից ուժի մեջ մտած փոփոխության պահանջների։
ՀՀ նոր խմբագրված օրհներգը վերնագրված է «Մեր հայրենիք» (տեքստը՝ Միքայել Նալբանդյանի խոսքերի հիման վրա, երաժշտությունը՝ Բարսեղ Կանաչյանի):
Օրհներգի նորացված խմբագրությունն ունի ինչպես ամբողջական, այնպես էլ կրճատ կատարման տարբերակներ։ Այդ տարբերակները հասանելի են երգչախմբի և նվագախմբի համար, միայն երգչախմբային, ինչպես նաև միայն նվագախմբային տարբերակներով։
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր հանրակրթական, նախադպրոցական, արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում՝ անկախ դրանց սեփականության ձևից, օրհներգի կատարումը պարտադիր է յուրաքանչյուր երկուշաբթի՝ մինչև դասերի մեկնարկը։
ՀՀ օրհներգը կատարվում է նաև երկրի տարածքում կազմակերպվող միջազգային մակարդակի պաշտոնական մրցաշարերի և մրցույթների բացման ու փակման արարողությունների, այդ թվում՝ պարգևատրման ժամանակ։ Եթե միջոցառումը տեղի է ունենում արտերկրում, ապա օրհներգի կատարումը տեղի է ունենում տվյալ երկրի օրենքներին համապատասխան։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia has officially released a newly edited version of the national anthem, including both full and shortened musical renditions. These changes were made in accordance with amendments to the “Law on the National Anthem of the Republic of Armenia,” which came into effect in April 2025.
The updated anthem, titled “Mer Hayrenik” (“Our Homeland”), is based on lyrics by Mikael Nalbandyan and music composed by Barsegh Kanachyan. It now exists in several formats: full and shortened versions suitable for choir and orchestra, choir-only, and orchestra-only performances.
In all educational institutions in Armenia—general, preschool, vocational, and secondary specialized—regardless of ownership, performing the anthem is mandatory every Monday before the start of classes.
The anthem is also to be performed at the opening and closing ceremonies of official international tournaments and competitions held within Armenia, including during awards ceremonies. If such events occur abroad, the anthem must be played in accordance with the host country’s laws.