Անտիոքի և Համայն Արևելքի Ասորիների պատրիարքությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով լիարժեք աջակցություն է հայտնել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն։
Նշվում է, որ որպես Հայաստանի ամենահին հաստատություն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ունի հսկայական հոգևոր, պատմական և ազգային նշանակություն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցիների ամբողջ ընտանիքի համար, գրում է Panorama.am-ը։
«Անտիոքի և Համայն Արևելքի Ասորիների պատրիարքությունը խորապես մտահոգված է Հայաստանի իշխանությունների՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ ուղղված վերջին գործողություններից։
Ասորական ուղղափառ եկեղեցու և Սուրբ Սինոդի անդամ Գերաշնորհ արքեպիսկոպոսների անունից, Նորին Սրբություն Պատրիարք Իգնատիոս Եփրեմ Երկրորդը հայտնում է իր անվերապահ զորակցությունը և խորին եղբայրական աջակցությունը Նորին Սրբություն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևորականությանը և հավատավոր ժողովրդին՝ այս փորձություններով ու դժվարություններով լի ժամանակաշրջանում։
Որպես Հայաստանի ամենահին հաստատություն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ունի հսկայական հոգևոր, պատմական և ազգային նշանակություն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ամբողջ Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցիների ընտանիքի համար։ Նրա սրբությունը նսեմացնելու, ներքին կառավարման գործընթացները խաթարելու կամ հոգևորականներին թիրախավորելու ցանկացած փորձ հանդիսանում է կրոնի ազատության և եկեղեցու ամբողջականության լուրջ խախտում։
Եպիսկոպոսների և քահանաների կալանավորումները, սուրբ վայրերի նկատմամբ ոտնձգությունները, ինչպես նաև միջամտությունը եկեղեցու կանոնական կյանքին կարող են խարխլել ազգի հոգևոր հիմքերը և խաթարել Եկեղեցու սրբորեն պահպանված անկախության գաղափարը։
Ասորական Ուղղափառ Եկեղեցին խստորեն դատապարտում է նման գործողությունները և վերահաստատում է իր անսասան հանձնառությունը՝ պաշտպանել կրոնական ազատության և Եկեղեցու ինքնիշխանության սկզբունքները։
Աղոթում ենք՝ հայցելով խաղաղություն, իմաստություն և զորություն Հայ Եկեղեցուն։
Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին սկսել երկխոսություն և գործել հարգանքով և արդարությամբ՝ այն սրբազան հաստատությունների նկատմամբ, որոնք դարերի ընթացքում կերտել և պահպանել են քրիստոնեական ժառանգությունը»։

The Syriac Orthodox Patriarchate of Antioch and All the East has released a statement expressing full support for the Armenian Apostolic Holy Church.
As reported by Panorama.am , the statement highlights the Mother See of Holy Etchmiadzin as the oldest institution in Armenia, carrying immense spiritual, historical, and national significance—not only for the Armenian people, but for the entire Oriental Orthodox family.
“The Syriac Orthodox Patriarchate is deeply concerned by recent actions from the Armenian authorities directed against the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Armenian Apostolic Church,” the statement reads.
On behalf of the Syriac Orthodox Church and the Holy Synod, His Holiness Patriarch Ignatius Aphrem II conveyed his unconditional support and deep fraternal solidarity to His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, to the clergy, and to the faithful during these challenging times.
“Any attempt to diminish the sanctity of Etchmiadzin, interfere in its internal governance, or target its clergy is a grave violation of religious freedom and the integrity of the Church,” the Patriarchate noted.
It condemned the arrest of bishops and priests, desecration of holy sites, and interference in canonical life, warning that such actions threaten the spiritual foundations of the nation and the Church’s long-guarded independence.
The Syriac Orthodox Church reaffirmed its unwavering commitment to defending religious freedom and church sovereignty, offering prayers for peace, wisdom, and strength for the Armenian Church.
The statement urged Armenian authorities to initiate dialogue and act with respect and justice toward sacred institutions that have safeguarded Christian heritage for centuries.
In a recent Facebook post, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that “the House of Christ has been seized by an immoral, anti-national group and must be liberated,” adding that he would “lead this liberation.” The World Council of Churches has also expressed solidarity with the Armenian Apostolic Church.