Անտիոքի և Համայն Արևելքի Ասորիների պատրիարքությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով լիարժեք աջակցություն է հայտնել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն։
Նշվում է, որ որպես Հայաստանի ամենահին հաստատություն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ունի հսկայական հոգևոր, պատմական և ազգային նշանակություն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցիների ամբողջ ընտանիքի համար, գրում է Panorama.am-ը։
«Անտիոքի և Համայն Արևելքի Ասորիների պատրիարքությունը խորապես մտահոգված է Հայաստանի իշխանությունների՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ ուղղված վերջին գործողություններից։
Ասորական ուղղափառ եկեղեցու և Սուրբ Սինոդի անդամ Գերաշնորհ արքեպիսկոպոսների անունից, Նորին Սրբություն Պատրիարք Իգնատիոս Եփրեմ Երկրորդը հայտնում է իր անվերապահ զորակցությունը և խորին եղբայրական աջակցությունը Նորին Սրբություն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևորականությանը և հավատավոր ժողովրդին՝ այս փորձություններով ու դժվարություններով լի ժամանակաշրջանում։
Որպես Հայաստանի ամենահին հաստատություն՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ունի հսկայական հոգևոր, պատմական և ազգային նշանակություն ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ամբողջ Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցիների ընտանիքի համար։ Նրա սրբությունը նսեմացնելու, ներքին կառավարման գործընթացները խաթարելու կամ հոգևորականներին թիրախավորելու ցանկացած փորձ հանդիսանում է կրոնի ազատության և եկեղեցու ամբողջականության լուրջ խախտում։
Եպիսկոպոսների և քահանաների կալանավորումները, սուրբ վայրերի նկատմամբ ոտնձգությունները, ինչպես նաև միջամտությունը եկեղեցու կանոնական կյանքին կարող են խարխլել ազգի հոգևոր հիմքերը և խաթարել Եկեղեցու սրբորեն պահպանված անկախության գաղափարը։
Ասորական Ուղղափառ Եկեղեցին խստորեն դատապարտում է նման գործողությունները և վերահաստատում է իր անսասան հանձնառությունը՝ պաշտպանել կրոնական ազատության և Եկեղեցու ինքնիշխանության սկզբունքները։
Աղոթում ենք՝ հայցելով խաղաղություն, իմաստություն և զորություն Հայ Եկեղեցուն։
Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին սկսել երկխոսություն և գործել հարգանքով և արդարությամբ՝ այն սրբազան հաստատությունների նկատմամբ, որոնք դարերի ընթացքում կերտել և պահպանել են քրիստոնեական ժառանգությունը»։

10 Июль 2025 - 14:38 AMT
Антиохийский патриархат Сирийской православной церкви выступил с заявлением, в котором выразил полную поддержку Армянской Апостольской Святой Церкви.
Как сообщает Panorama.am , в документе подчеркивается, что Святой Эчмиадзин — древнейшее учреждение Армении, обладающее огромным духовным, историческим и национальным значением не только для армянского народа, но и для всей семьи Восточных Православных Церквей.
«Патриархат Антиохии глубоко обеспокоен последними действиями властей Армении, направленными против Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Армянской Апостольской Церкви», — говорится в заявлении.
От имени Сирийской Православной Церкви и членов Святого Синода Его Святейшество Патриарх Игнатий Ефрем II выразил безоговорочную поддержку и братскую солидарность Его Святейшеству Католикосу Всех Армян Гарегину II, духовенству и верующим в это трудное время.
«Любая попытка умалить святость Эчмиадзина, вмешаться во внутренние дела Церкви или преследовать духовенство является серьезным нарушением свободы вероисповедания и целостности Церкви», — отмечает патриархат.
Он осудил аресты епископов и священников, посягательства на святыни и вмешательство в каноническую жизнь, подчеркнув, что такие действия подрывают духовные устои нации и ставят под угрозу независимость Церкви.
Сирийская Православная Церковь вновь подтвердила свою непоколебимую приверженность защите религиозной свободы и суверенитета Церкви, вознося молитвы о мире, мудрости и укреплении для Армянской Церкви.
Власти Армении призваны начать диалог и действовать с уважением и справедливостью в отношении священных учреждений, которые веками хранили христианское наследие.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее написал в Facebook, что «Дом Христа захвачен безнравственной, антинациональной группой и должен быть освобожден», добавив, что именно он «возглавит это освобождение». Всемирный совет церквей также выступил с заявлением солидарности в поддержку Армянской Апостольской Церкви.