Հուլիսի 10-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն ընդունել է ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի Բոստոնի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու ուխտավորներին, ինչպես նաև թեմի Հայաստան ծառայության ծրագրի պատանի մասնակիցներին, ովքեր ուղեկցվել են Տ․ Վազգեն քահանա Կուզույանի և Տ․ Թադեոս քահանա Բարսեղյանի կողմից։
Նորին Սրբությունը, իր հայրական օրհնությունը փոխանցելով ներկաներին, գոհունակություն է հայտնել, տեսնելով ուխտավոր հայորդիների հավատարմությունն ու սերն իրենց Հայրենիքի և Մայր Եկեղեցու նկատմամբ։ Նա բարձր է գնահատել քահանա հայրերի ջանքերը՝ նման ուխտագնացություններ կազմակերպելու գործում՝ հատկապես այս բարդ ժամանակաշրջանում։
Հանդիպման ընթացքում կաթողիկոսը նշել է նաև Մայր Աթոռում կազմակերպվող կրթական նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են սփյուռքահայ երիտասարդների հայոց լեզվի, պատմության ու հոգևոր կյանքի իմացության խորացմանը, ինչպես նաև՝ ազգային ինքնագիտակցության և հայրենասիրության զարգացմանը։
Նա հորդորել է ուխտավորներին խրախուսել իրենց զավակներին մասնակցել այդ կրթական դասընթացներին, որոնք լինելու են շարունակական բնույթ կրող։
Վերջում Վեհափառ Հայարապետը ներկաներին հորդորել է՝ զորացած հավատով վերադառնալ իրենց համայնքներ և նվիրվածությամբ մասնակցել Եկեղեցու հոգևոր և ազգապահպան առաքելության իրագործմանը։

On July 10, at the Mother See of Holy Etchmiadzin, Catholicos of All Armenians Karekin II received pilgrims from the Holy Trinity Church of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America in Boston, as well as young participants of the diocese’s service program in Armenia. They were accompanied by Rev. Fr. Vazgen Kuzoyan and Rev. Fr. Tadeos Barseghyan.
His Holiness conveyed his paternal blessing to the visitors and expressed satisfaction at witnessing the pilgrims’ devotion and love for their Homeland and the Mother Church. He commended the clergy for their efforts in organizing such pilgrimages, especially during challenging times.
During the meeting, the Catholicos highlighted the educational initiatives held at the Mother See aimed at enhancing Diaspora youth’s knowledge of the Armenian language, history, and spiritual life, while fostering national identity and patriotism.
He urged the pilgrims to encourage their children to participate in these educational programs, which will be held on a continuous basis.
In conclusion, His Holiness exhorted the attendees to return to their communities with renewed faith and actively contribute to the Church’s spiritual and national-preservation mission.
Prime Minister Nikol Pashinyan recently posted on Facebook, declaring that “the house of Christ is seized by a immoral, anti-national group and must be liberated,” stating he will “lead that liberation.” The World Council of Churches has issued a solidarity appeal in support of the Armenian Apostolic Church.