Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորած համարվող մատյաններից մեկը՝ Պարսամ երեցի գրչին պատկանող մագաղաթյա Ավետարանը, 355 տարի անց իր տեղը գտավ Մատենադարանում: Ձեռագիրը դեռևս 20-րդ դարասկզբին տեսել և իր Վասպուրականի ձեռագրացուցակում նկարագրել է ազգագրագետ, բանահավաք, գրող և բանասեր Երվանդ Լալայանը: Նրա կազմած ցուցակում ընդգրկված է 480 ձեռագիր: Դրանց կեսից ավելին՝ 281 մատյան, պահվում է Մատենադարանում, իսկ մնացյալ 199-ը դեռևս համարվում են կորած: Ցուցակում ներառվածների թիվը մեկով նվազել է:
Բասեն գավառում ստեղծված՝ 1670թ. թվագրվող և Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորսված համարվող մագաղաթյա բացառիկ Ավետարանն արդեն Մատենադարանում է: Մատյանի ձեռքբերման ծախսերը մասնակիորեն հոգալու և այն Մատենադարանին ընծայաբերելու համար Viva-ն նվիրաբերել է 15,200,000դրամ:
Մատյանի ընծայաբերման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի շրջանակներում կազմակերպված «1 տարվա հավերժությունը-Բ. Մատենադարանի ձեռագրական համալրումները» խորագրով ցուցադրության բացման ժամանակ: Մատյանի ընծայաբերման արարողությանը մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրներից մոտ չորս տասնյակ առաջատար գիտակրթական հաստատությունների հեղինակավոր հայագետներ ու հոգևոր-ձեռագրական կենտրոնների ներկայացուցիչներ, թանգարանների ղեկավարներ, գիտնականներ, մշակութային գործիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Մատենադարանի գործընկերների շարքը համալրվել է ևս մեկ առաջատար կազմակերպությամբ: «Վիվա Արմենիա» ընկերության աջակցությամբ տուն է վերադառնում հայոց ցեղասպանությունից առաջ նկարագրված, այնուհետև կորսված համարվող մի Ավետարան, որը կոչվել է «Փրկագործ»: Այս նույն տիտղոսով այսուհետ կարող ենք օժտել նաև «Վիվա Արմենիա» ընկերությանը, քանզի նրա աջակցությամբ մոռացությունից փրկվեց և Մատենադարանի ձեռագրական գանձարանում իր հավերժ հանգրվանը գտավ այս բացառիկ մագաղաթե ամբողջական ձեռագիրը»,-ասել է Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը:
«Երբ Մատենադարան եկա, տնօրենն ինձ պատմեց այն ջանքերի մասին, որոնք նրանք ներդրել են մասունքները պատմական հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ։ Ես նաև հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու, թե ինչպես ու ինչի վրա են աշխատում թանգարանի աշխատակիցները։ Հատկապես տպավորիչ էր պատմությունը՝ կորած Ավետարանի մասին, որը ստեղծվել է ավելի քան 355 տարի առաջ։ Մենք սովոր ենք խոսել ռազմավարությունների, տեխնոլոգիաների, թվերի մասին։ Սակայն կան բաներ, որոնք դուրս են առօրեականության սահմաններից։ Այն ամենը, ինչով զբաղվում են Մատենադարանի աշխատակիցները, պարզապես գիտական աշխատանք չէ, այլ Հայաստանի մշակույթի և պատմական ժառանգության հանդեպ սիրո դրսևորում։ Տեսնելը նրանց լաբորատորիաներում աշխատելիս և թե ինչպես են վերականգնում մեր հիշողության էջերը, անչափ տպավորիչ են։
Ահա թե ինչու մենք Viva-ում հսկայական պատասխանատվությամբ աջակցեցինք այս նախաձեռնությանը։ Մենք ուրախ ու երախտապարտ ենք, որ կարողացանք ներդրում ունենալ Ավետարանը՝ մեր հոգևոր և պատմական ԴՆԹ-ի մասնիկը վերադարձնելու գործում», – նշել է Viva-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Գասպարյանը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հիշարժան այս իրադարձությանը մասնակցելը: Զուգահեռաբար հպարտություն է դա անել Հայաստանում 20 տարի շարունակ պատասխանատու մշակույթ ձևավորած կազմակերպության՝ Viva-ի անունից: Չինացիների մի ասացվածք հրաշալի կերպով նկարագրում է այն, ինչ այսօր զգում եմ․ «Նախնիներին մոռանալ նշանակում է լինել առվակ՝ առանց աղբյուրի, ծառ՝ առանց արմատների»։ Կարծում եմ՝ սենտիմենտալ չի դիտարկվի, եթե ասեմ, որ, թեև հանգամանքների բերումով հայերեն լիարժեք չեմ խոսում, դա չի խանգարում ամբողջ էությամբ մեր ինքնությանը հավատարիմ մնալուն: Այդ զգացողությունը կրկնապատկվեց այստեղ՝ մագաղաթյա բացառիկ Ավետարանն ընծայաբերելու ընթացքում: Ավելի քան երեք դար առաջ գրված, բացառիկ արժեք ներկայացնող մատյանը, որը Հայոց ցեղասպանության տարիներին կորսված էր համարվում, այսօր իր տեղն է գտնում համայն հայության համար կարևոր միջավայրում: Շնորհավորում եմ բոլորիս»,-ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ավետարանի կազմն ունի մուգ շագանակագույն դրոշմազարդ կաշի, փեղկերը զարդարված են կոստեղերով, մեդալիոններով և ականակուռ մետաղե խաչով: Ձեռագիրը գրված է բոլորագրով, ամբողջական է, բովանդակում է չորս ավետարանիչների՝ Մաթևոսի, Մարկոսի, Ղուկասի և Հովհաննեսի ավետարանները:
Ձեռագիրն արժեքավոր է նաև մանրանկարչական հարդարանքի տեսանկյունից: Առկա են Ավետարաններին հատուկ մանրանկարչական տարրեր՝ ավետարանիչների պատկերներ և անվանաթերթեր, լուսանցազարդեր և լուսանցային մանրանկարներ, որոնք աչքի են ընկնում գունային անխառն, մաքուր լուծումներով և հորինվածքի կուռ ամբողջականությամբ:

A parchment Gospel penned by elder priest Parsam long believed to be lost during the Armenian Genocide has found its way to Matenadaran after 355 years. The manuscript was seen at the beginning of the 20th century and was documented by renowned ethnographer, folklorist, writer, and philologist Yervand Lalayan in his catalog of Vaspurakan manuscripts. His list includes 480 manuscripts. More than half of them, 281 manuscripts, are housed in Matenadaran, while the remaining 199 are still considered lost. With this latest addition, that number has now been reduced by one.
The unique parchment Gospel, first described in 1670 in the Basen province and considered lost during the Armenian Genocide, is now at Matenadaran. Viva donated AMD 15 200 000 to partially fund the acquisition of the manuscript and ensure its transfer to Matenadaran. The formal presentation took place during the International Armenological Congress, at the opening of the exhibition titled “1 Year’s Eternity-II: manuscript Manuscript Replenishments of the Matenadaran”.
The ceremony was attended by renowned Armenologists as well as representatives from spiritual and manuscript centers, museum directors, scientists, cultural figures, and representatives from partner organizations from more than forty leading scientific and educational institutions.
“The number of Matenadaran partners has been replenished with another leading organization. With the support of Viva Armenia, a Gospel written before the Armenian Genocide, once thought lost, has returned home: it was nicknamed “The Savior”. From now on, we may also call Viva Armenia with the same title, as it was with its support that this manuscript has been rescued from oblivion and found its eternal home in the manuscript treasury of the Matenadaran,” said Ara Khzmalyan, Director of the Matenadaran.
“When I visited Matenadaran, the director told me about the efforts they made to bring relics back to their historic homeland. I also had the chance to see firsthand what the museum staff are working on and how they do it. I was especially moved by the story of the lost Gospel, created over 355 years ago. We’re used to talking about strategies, technologies, and numbers. However, some things go beyond the boundaries of everyday concerns. What the people at Matenadaran do isn’t just scientific work – it’s an act of love for Armenia’s culture and historical heritage. Watching them in the laboratories, restoring the pages of our memory, is extremely impressive. That is why at Viva we supported this initiative with great responsibility. We are happy and grateful to have contributed to the return of the Gospel, a piece of our spiritual and historical DNA,” noted Tigran Gasparyan, Chairman of the Board of Directors of Viva.
“It is a great honor for me to participate in this memorable event. At the same time, I take pride in representing Viva, an organization that has been fostering a culture of responsibility in Armenia for 20 years. There’s a Chinese proverb that perfectly describes what I feel today: “Forgetting your ancestors is like being a stream without a source, a tree without roots”. It may not sound sentimental to say that, although I do not speak Armenian fluently due to circumstances, this has never stopped me from staying true to our identity in every way. That feeling was even stronger today during the presentation of the exclusive parchment Gospel, an exceptionally valuable manuscript, written more than three centuries ago, considered lost during the years of the Armenian Genocide, but now returned to a place of great significance for all Armenians. I congratulate all of us,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
The Gospel features a dark brown embossed leather cover, with flaps adorned by carvings, medallions, and a metal cross. The manuscript is written in a ‘boloragir’, is complete, and contains the Gospels of the four evangelists: Matthew, Mark, Luke, and John.
The manuscript is also valuable for its miniature decorations. These include distinctive elements specific to the Gospels, such as images and nameplates of the evangelists, illuminated manuscripts, and detailed miniatures, which stand out for their pure, vibrant colors and the cohesive integrity of their composition.