1 ամսով կալանավորվել է «Տաշիր Պիցցա» ցանցի տնօրեն Վաղինակ Ղազարյանը: Որոշումը դատարանը կայացրել է ուշ գիշերը։
Ավելի վաղ դադարեցվել էր ցանցին պատկանող 32 վայրերից 12-ի գործունեությունը, որոնց զգալի մասը կրկին սկսել է աշխատել:
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ «Տաշիր Պիցցա» ՍՊԸ տնօրենի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը), հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ստուգումները սկսվել են «Տաշիր գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորման հետ գրեթե միաժամանակ։
Կարապետյանին կալանավորել են հունիսի 18-ին ՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչեր անելու մեղադրանքով։ Նախօրեին նա հանդես էր եկել ի պաշտպանություն Հայ առաքելական եկեղեցու՝ քննադատելով իշխանություններին։
Այս ֆոնին իշխանությունները սկսել են Կարապետյանին պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության պետականացման գործընթացը։ Խուզարկություններ են կատարվել ՀԷՑ-ի և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի գրասենյակում։ Կան ձերբակալվածներ և կալանավորվածներ։

11 Июль 2025 - 09:22 AMT
Директор сети «Tashir Pizza» Вагинак Газарян арестован на один месяц. Соответствующее решение суд принял поздно ночью.
Следственный комитет сообщил, что в отношении Газаряна возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса Армении — уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей в особо крупном размере, совершённое группой лиц по предварительному сговору.
Ранее была приостановлена деятельность 12 из 32 точек сети, однако значительная их часть уже возобновила работу.
Проверки начались почти одновременно с арестом владельца «Tashir Group» Самвела Карапетяна, который был задержан 18 июня по обвинению в публичных призывах к захвату власти. Накануне Карапетян выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви и раскритиковал власти.
На этом фоне власти начали процесс национализации принадлежащей Карапетяну компании «Электрические сети Армении». Обыски проведены в офисах «Электрических сетей» и группы компаний «Ташир». Имеются задержанные и арестованные.