1 ամսով կալանավորվել է «Տաշիր Պիցցա» ցանցի տնօրեն Վաղինակ Ղազարյանը: Որոշումը դատարանը կայացրել է ուշ գիշերը։
Ավելի վաղ դադարեցվել էր ցանցին պատկանող 32 վայրերից 12-ի գործունեությունը, որոնց զգալի մասը կրկին սկսել է աշխատել:
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ «Տաշիր Պիցցա» ՍՊԸ տնօրենի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը), հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ստուգումները սկսվել են «Տաշիր գրուպի» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորման հետ գրեթե միաժամանակ։
Կարապետյանին կալանավորել են հունիսի 18-ին ՝ իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչեր անելու մեղադրանքով։ Նախօրեին նա հանդես էր եկել ի պաշտպանություն Հայ առաքելական եկեղեցու՝ քննադատելով իշխանություններին։
Այս ֆոնին իշխանությունները սկսել են Կարապետյանին պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության պետականացման գործընթացը։ Խուզարկություններ են կատարվել ՀԷՑ-ի և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի գրասենյակում։ Կան ձերբակալվածներ և կալանավորվածներ։

Vaghinak Ghazaryan, director of the Tashir Pizza chain, has been detained for one month. The court made the decision late at night.
The Investigative Committee reported that Ghazaryan is subject to public criminal prosecution under Article 290, Part 3, Clauses 1 and 2 of the Criminal Code of Armenia — for large-scale evasion of taxes, duties, or other payments committed by a group with prior agreement.
Earlier, the operation of 12 out of 32 locations belonging to the chain had been suspended, though many have since resumed.
The investigation coincides with the arrest of Tashir Group owner Samvel Karapetyan on June 18, who is charged with publicly inciting the seizure of power. The day before his arrest, Karapetyan had made statements defending the Armenian Apostolic Church and criticizing the authorities.
Against this backdrop, the government has begun the process of nationalizing the Electric Networks of Armenia, owned by Karapetyan. Searches have been conducted at the offices of the Electric Networks and the Tashir Group, resulting in arrests and detentions.