Քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել է նոր խումբ անձանց, որոնք ներգրավված են եղել 2020–ի նոյեմբերի 10-ին Ազգային ժողովի և Կառավարության շենքերում, ինչպես նաև այլ վայրերում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների, դրանց մասնակցության, սահմանադրական կարգը բռնի կերպով տապալելու նպատակով հնչեցված հրապարակային կոչերի և իշխանություններին հարկադրելու դեպքերին, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն, այլ մարմինների հետ համատեղ, իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզել են անկարգություններին ներգրավված ևս 7 անձի ինքնությունը։
Քննիչի կողմից ներկայացված միջնորդության հիման վրա, վերահսկող դատախազը կայացրել է որոշումներ՝ նշված անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու մասին։ Այդ յոթ քաղաքացիները արդեն ձերբակալվել են։
Դատական ատյանին ներկայացվել են միջնորդություններ՝ այս անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց վարչական հսկողության կիրառման առաջարկությամբ։
2020–ի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համատեղ հայտարարություն են ընդունել Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ։ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ անձամբ իր և բոլորի համար չափազանց ծանր որոշում է կայացրել, որից հետո բազմաթիվ մարդիկ շարժվեցին դեպի Հանրապետության հրապարակ, մի խումբը ներխուժեց կառավարության գլխավոր մասնաշենք ու վարչապետի աշխատասենյակ, մի մասն էլ շարժվեց դեպի Բաղրամյան պողոտա ու մտավ Ազգային ժողովի շենք։ ծեծի ենթարկվեց այդ ժամանակվա ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, նրան տեղափոխեցին հիվանդանոց։

Следствие установило личности еще семи человек, причастных к беспорядкам в Ереване 10 ноября 2020 года, и задержало их.
В рамках уголовного производства выявлена новая группа лиц, участвовавших в массовых беспорядках 10 ноября 2020 года в зданиях Национального собрания и Правительства, а также в других местах. Они обвиняются в участии в беспорядках, публичных призывах к насильственному свержению конституционного строя и попытках принуждения властей, сообщает Следственный комитет Армении.
Сотрудники Службы национальной безопасности Армении совместно с другими структурами в ходе оперативно-розыскных мероприятий установили личности еще семи человек, причастных к этим событиям.
По ходатайству следователя надзирающий прокурор принял решения о возбуждении уголовного преследования в отношении указанных лиц. Все семь человек были задержаны.
В суд направлены ходатайства о применении к ним меры пресечения в виде административного надзора.
9 ноября 2020 года президент России Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о прекращении боевых действий в Арцахе. Пашинян сообщил на своей странице в Facebook, что принял крайне тяжелое решение. После этого тысячи людей направились к площади Республики. Часть из них ворвалась в главное здание правительства и кабинет премьер-министра, другие — в здание Национального собрания на проспекте Баграмяна. Спикер парламента Арарат Мирзоян был избит и госпитализирован.