Քրեական վարույթի շրջանակում բացահայտվել է նոր խումբ անձանց, որոնք ներգրավված են եղել 2020–ի նոյեմբերի 10-ին Ազգային ժողովի և Կառավարության շենքերում, ինչպես նաև այլ վայրերում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների, դրանց մասնակցության, սահմանադրական կարգը բռնի կերպով տապալելու նպատակով հնչեցված հրապարակային կոչերի և իշխանություններին հարկադրելու դեպքերին, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներն, այլ մարմինների հետ համատեղ, իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզել են անկարգություններին ներգրավված ևս 7 անձի ինքնությունը։
Քննիչի կողմից ներկայացված միջնորդության հիման վրա, վերահսկող դատախազը կայացրել է որոշումներ՝ նշված անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու մասին։ Այդ յոթ քաղաքացիները արդեն ձերբակալվել են։
Դատական ատյանին ներկայացվել են միջնորդություններ՝ այս անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց վարչական հսկողության կիրառման առաջարկությամբ։
2020–ի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համատեղ հայտարարություն են ընդունել Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ։ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ անձամբ իր և բոլորի համար չափազանց ծանր որոշում է կայացրել, որից հետո բազմաթիվ մարդիկ շարժվեցին դեպի Հանրապետության հրապարակ, մի խումբը ներխուժեց կառավարության գլխավոր մասնաշենք ու վարչապետի աշխատասենյակ, մի մասն էլ շարժվեց դեպի Բաղրամյան պողոտա ու մտավ Ազգային ժողովի շենք։ ծեծի ենթարկվեց այդ ժամանակվա ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, նրան տեղափոխեցին հիվանդանոց։

Investigators have identified and detained seven additional suspects allegedly involved in the mass riots at government buildings on November 10, 2020.
As part of the ongoing criminal proceedings, a new group of individuals has been identified as participants in the mass riots that took place on November 10, 2020, at the National Assembly, the Government building, and other locations. These individuals are accused of taking part in the unrest, publicly calling for the violent overthrow of the constitutional order, and attempting to coerce authorities, according to the Investigative Committee.
The National Security Service of Armenia, in coordination with other agencies, carried out intelligence operations and established the identities of seven more people involved in the unrest.
Following a motion by the investigator, the supervising prosecutor authorized criminal prosecution against the suspects. All seven individuals have been arrested.
Prosecutors have submitted motions to the court to place these individuals under administrative supervision as a preventive measure.
On November 9, 2020, Russian President Vladimir Putin, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and Azerbaijani President Ilham Aliyev issued a joint statement on the cessation of hostilities in Artsakh. Pashinyan later wrote on Facebook that he had made an extremely difficult decision for himself and the nation. Following the announcement, large crowds gathered at Republic Square. A group stormed the main government building and the prime minister's office, while others entered the National Assembly building on Baghramyan Avenue. Then-Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan was assaulted and hospitalized.