Հուլիսի 11–ին Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նախատեսված է քահանայաց ժողով։ Այդ մասին հայտնել է տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քահանայաց ժողովը պետք է կայանար հունիսի 27–ին, սակայն իրավապահները Միքայել սրբազանին ձերբակալելու համար ներխուժեցին վեհարանի բակ, և ժողովը տապալվեց։ Քահանայաց ժողովն ավելի քան 20 տարի համակարգել է Միքայել սրբազանը, որն այժմ կալանքի տակ է։
Տեր Եսային նշել է, որ Միքայել սրբազանի փոխարեն այժմ ժողովը կղեկավարի Սուրբ Էջմիածնի վանական խորհրդի ատենապետ Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը իրավապահները կալանավորել են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին՝ «հեղաշրջման գործով»։ Հունիսի 27-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հատուկջոկատայինները ներխուժել են Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ մտնելով վեհարանի բակ՝ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու նպատակով։ Աջապահյանն ինքն է ներկայացել Քննչական կոմիտե, իսկ հունիսի 28-ին նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանք։
Վարչապետ Փաշինյանը հուլիսի 8-ին նշել է, որ պատրաստ է անձամբ առաջնորդել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրումը», նշելով. «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա ընդգծել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի որևէ տարածք չի կարող իրավապահների գործունեությունից զերծ մնալ։

The clergy assembly in Etchmiadzin, rescheduled for July 11, will be led by Bishop Mushegh Babayan, head of the monastic council of Holy Etchmiadzin, replacing Archbishop Mikael Ajapahyan, who remains in custody.
Originally set for June 27, the clergy gathering was canceled after law enforcement entered the grounds of the Catholicosate to arrest Archbishop Mikael Ajapahyan. The event was disrupted due to his detention. For over two decades, Archbishop Mikael had overseen these clergy meetings.
Fr. Yesayi Artenyan confirmed the new date and leadership in comments to Sputnik Armenia.
On the night of June 25–26, law enforcement arrested Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the Sacred Struggle movement, in connection with a coup investigation. On June 27, Armenia's National Security Service commandos stormed the Catholicosate grounds to detain Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese. Although Ajapahyan later presented himself to the Investigative Committee, he was formally arrested on June 28.
On July 8, Prime Minister Nikol Pashinyan stated he is ready to personally lead the "liberation" of Holy Etchmiadzin, declaring: “The house of Christ has been seized by an anti-Christian, immoral, anti-national, anti-state group.”