Հուլիսի 11–ին Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նախատեսված է քահանայաց ժողով։ Այդ մասին հայտնել է տեր Եսայի քահանա Արթենյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քահանայաց ժողովը պետք է կայանար հունիսի 27–ին, սակայն իրավապահները Միքայել սրբազանին ձերբակալելու համար ներխուժեցին վեհարանի բակ, և ժողովը տապալվեց։ Քահանայաց ժողովն ավելի քան 20 տարի համակարգել է Միքայել սրբազանը, որն այժմ կալանքի տակ է։
Տեր Եսային նշել է, որ Միքայել սրբազանի փոխարեն այժմ ժողովը կղեկավարի Սուրբ Էջմիածնի վանական խորհրդի ատենապետ Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը իրավապահները կալանավորել են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին՝ «հեղաշրջման գործով»։ Հունիսի 27-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հատուկջոկատայինները ներխուժել են Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ մտնելով վեհարանի բակ՝ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ձերբակալելու նպատակով։ Աջապահյանն ինքն է ներկայացել Քննչական կոմիտե, իսկ հունիսի 28-ին նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանք։
Վարչապետ Փաշինյանը հուլիսի 8-ին նշել է, որ պատրաստ է անձամբ առաջնորդել Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրումը», նշելով. «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա ընդգծել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի որևէ տարածք չի կարող իրավապահների գործունեությունից զերծ մնալ։

11 Июль 2025 - 12:47 AMT
Как сообщил священник Тер Есаи Артенян, 11 июля в Святом Эчмиадзине состоится собрание духовенства, которое возглавит председатель монашеского совета епископ Мушег Бабаян.
Изначально собрание было запланировано на 27 июня, но было сорвано после того, как правоохранители ворвались во двор резиденции Католикоса для ареста архиепископа Микаела Аджапахяна. Он более 20 лет координировал эти собрания и сейчас находится под арестом.
В ночь с 25 на 26 июня был задержан лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян в рамках дела о попытке переворота. А 27 июня сотрудники Специального подразделения Службы национальной безопасности Армении ворвались на территорию Кафедрального собора с целью арестовать архиепископа Микаела Аджапахяна, возглавлявшего Ширакскую епархию. Он сам явился в Следственный комитет, и 28 июня ему была избрана мера пресечения в виде ареста.
8 июля премьер-министр Никол Пашинян заявил о готовности лично возглавить «освобождение» Святого Эчмиадзина, подчеркнув: «Дом Христа захвачен антихристианской, безнравственной, антинациональной и антигосударственной группой». Он также отметил, что ни одна часть укрупненной общины Вагаршапата не должна быть недоступна для работы правоохранителей.