Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում անցկացվող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 47-րդ նստաշրջանի ընթացքում հավանություն են ստացվել Հայաստանի ներկայացրած երկու հայտերը՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» ընդգրկելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում։
Այս հայտերը մշակվել և կազմավորվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համակարգմամբ ու պատվերով՝ «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ների մասնակցությամբ՝ ոլորտի գիտական շրջանակների ներգրավմամբ։
Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ դեսպան Արամ Հակոբյանը։ Նստաշրջանին մասնակցում է նաև ԿԳՄՍ նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը, ով հանդիսանում է 1972 թ․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիայի ազգային համակարգողը։
«Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և Կոտայքի մարզում գտնվող «Գառնի հնագիտական համալիրը և «Քարերի սիմֆոնիան»» դառնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում Հայաստանի կողմից ներկայացված 6-րդ և 7-րդ հայտերը։ Նրանցից առաջին չորսը գրանցվել են 1995 թվականին, ներառելով Դվին քաղաքի հնավայրը, Երերույքի տաճարն ու հնավայրը, Նորավանքը և Ամաղու գետի վերին հովիտը, ինչպես նաև Տաթևի վանական համալիրը, Տաթևի անապատը և հարակից Որոտան գետի տարածքները։ Հինգերորդ հայտը գրանցվել է 2024 թվականին՝ Տիրինկատարի վիշապաքարերի և մշակութային լանդշաֆտի վերաբերյալ։
Հայաստանից ներկայումս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնական ցանկում ընդգրկված են Սանահինի և Հաղպատի վանքերը, Էջմիածնի Մայր տաճարը և եկեղեցիները, Զվարթնոցի հնավայրը, Գեղարդի վանքային համալիրը և Ազատ գետի վերին հովիտը։
Նախնական ցուցակում հուշարձան գրանցելը պարտադիր փուլ է՝ այն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հիմնական ցանկում ընդգրկելու համար։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են՝ ի նպաստ հայկական մշակութային ժառանգության ճանաչման։

At the 47th session of UNESCO’s World Heritage Committee held in Paris, two Armenian nominations were approved for inclusion in UNESCO’s Tentative List: Urartian Heritage of Yerevan and Garni Archaeological Complex and the Symphony of Stones.
These nominations were developed under the coordination and commission of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports, with contributions from the Research Center for Historical and Cultural Heritage and the Service for the Protection of Historical Environment and Museum-Reserves, as well as involvement from academic experts in the field.
Armenia’s delegation is headed by Ambassador Aram Hakobyan, the country’s permanent representative to UNESCO. Harutyun Vanyan, head of the Ministry’s Department for the Protection of Historical and Cultural Monuments and Armenia’s national coordinator for the 1972 UNESCO Convention, is also participating.
Urartian Heritage of Yerevan and Garni Archaeological Complex and the Symphony of Stones become the sixth and seventh nominations submitted by Armenia to the tentative list. The first four were added in 1995 and include the Dvin archaeological site, Yereruyk temple and site, Noravank and the upper Amaghu River valley, as well as the Tatev Monastery, Tatev desert, and adjacent Vorotan River areas. The fifth nomination was added in 2024 and relates to the dragon stones (vishapakar) and cultural landscape of Tirinkatar.
Currently, Armenia’s officially inscribed UNESCO World Heritage Sites include the monasteries of Sanahin and Haghpat, the Cathedral of Etchmiadzin and surrounding churches, the Zvartnots archaeological site, the Geghard Monastery, and the upper Azat River valley.
Inclusion on the tentative list is a mandatory step before being considered for the full World Heritage List. Work continues toward international recognition of Armenian cultural heritage.