ՀՅԴ 18-ամյա անդամ Անդրանիկ Չամիչյանի մոտ գտնված բոլոր իրերն օրինական են եղել՝ ինչպես պարզվել է դատարանում։ Այդ մասին հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը:
«Անդրանիկ Չամիչյանի մոտ հայտնաբերել են բացառապես օրինական իրեր։ Անգամ դատավորն է դա ընդունել կալանքի նիստի ժամանակ։ Ավելին, մեղադրող կողմը ստիված է եղել հրաժարվել առաջադրած մեղադրանքի պայթուններ կազմակերպելու մասից»,- նշել է նա:
Սակայն, ըստ Վարդանյանի, նույնիսկ այդ պայմաններում երիտասարդը կալանավորվել է երկու ամսով։
«Բայց մեկ է՝ Անդրանիկը կալանավորվել է 2 ամսով։ Կալանավորվել է դաշնակցական լինելու, ՀՅԴ ՀԵՄ-ի ակտիվ անդամ լինելու, սթրայքբոլ խաղը շատ սիրելու համար»,- նշել է նա:

All items found in the possession of 18-year-old Andranik Chamichyan, a member of the Armenian Revolutionary Federation (ARF), were legal, as confirmed during a court session, according to Kristine Vardanyan, a lawmaker from the Hayastan parliamentary group.
“They found nothing but legal items on Andranik Chamichyan. Even the judge acknowledged this during the detention hearing. Moreover, the prosecution was forced to drop the charge related to organizing explosions,” Vardanyan stated.
Despite this, she said, Chamichyan was still sentenced to two months of pre-trial detention.
“He was detained for being a Dashnak, an active member of the ARF youth wing, and for his love of airsoft,” she added.