2025-ի հունվարի 1-ի դրությամբ ՀՀ մշտական բնակչությունը կազմել է մոտ 3 միլիոն 75 հազար՝ ավելանալով մոտ 84,000–ով 2024-ի համեմատ (ՀՀ վիճակագրական կոմիտե)։ Քաղաքաբնակների թիվը Հայաստանում 1.8 անգամ գերազանցում է գյուղաբնակներին։ Բնակչության համաշխարհային օրվա առթիվ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերը ներկայացրել է համաշխարհային և հայաստանյան բնակչական գործընթացներին նվիրված ամփոփ տեղեկագիր։
ՄԱԲՀ-ի «Աշխարհի բնակչությունը» 2025 թ․ զեկույցը փաստում է, որ շատ մարդիկ՝ հատկապես երիտասարդ, այսօր չունեն այնքան երեխաներ, որքան կցանկանային։ Աշխարհի 14 երկրում անցկացված հարցման արդյունքում պարզվել է, որ հիմնական խոչընդոտները սոցիալական, տնտեսական և առողջական բնույթի են։
Տեղեկագրում ընդգծվում է․ «Այդ առումով շատ կարևոր է, որ առաջնահերթություն տրվի երիտասարդների կարիքներին և ձայներին, ապահովվի նրանց իրավունքների պաշտպանությունը, ինչն առանցքային է կայունության, խաղաղության և մարդկային արժանապատվության ապահովման համար: Քանի որ երիտասարդները կարիք ունեն ոչ միայն ծառայությունների, այլև հույսի, կայունության և արժանի ապագայի»։
Զեկույցը ներկայացնում է նաև բնակչության աճի համաշխարհային պատկերը՝ ընդգծելով, որ մեկ միլիարդ հասնելու համար մարդկությանը պահանջվել են հարյուր հազարավոր տարիներ, մինչդեռ ընդամենը երկու դարում այդ թիվն ավելացել է յոթ անգամ։ Կանխատեսվում է, որ մինչև 2030 թ․ բնակչությունը կկազմի 8.5 միլիարդ, 2050-ին՝ 9.7 միլիարդ, իսկ 2100-ին՝ կհասնի 10.9 միլիարդի՝ ապա սկսելով նվազել։
Համաձայն զեկույցի՝ 1970-ականների սկզբին կանայք միջինում ունեցել են 4.5 երեխա, իսկ արդեն 2015-ին ծնելիության ցուցանիշն ընկել է մինչև մեկ կնոջ հաշվով 2.5-ից պակաս։ Միևնույն ժամանակ, կյանքի տևողությունն աճել է՝ 1990-ականներին կազմելով 64.6 տարի, իսկ 2019-ին՝ 72.6։
Այս ամենի հետևանքով, առաջիկայում կանխատեսվում են կառուցվածքային փոփոխություններ բնակչության կազմում՝ տարեցների բաժինը կավելանա, իսկ երիտասարդների ու աշխատուժի՝ կնվազի։
Զեկույցը մատնանշում է նաև գլոբալ ուրբանացման արագ ընթացքը և միգրացիայի ինտենսիվությունը։ 2007 թվականը եղել է առաջին տարին, երբ քաղաքային բնակչությունը գերազանցել է գյուղական բնակչությանը։ Մինչև 2050 թ․ աշխարհի բնակչության շուրջ 66%-ը կապրի քաղաքներում։
ՄԱԲՀ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ եթե այլ պայմանները մնան անփոփոխ, ապա մինչև 2050 թ․ Հայաստանի բնակչությունը կնվազի՝ կազմելով մոտ 2 միլիոն 373 հազար։ Միաժամանակ, ակնկալվում է բնակչության կառուցվածքի զգալի փոփոխություն՝ տարեցների մասնաբաժնի աճով։
2018-2023 թթ․ ընթացքում Հայաստանում որոշ չափով ավելացել է մեկ կնոջ հաշվով ծնված երեխաների միջին թիվը՝ ծնելիության գործակիցը հասել է 1.9-ի։ Սակայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ ավելի քան 60% տնային տնտեսություններում երեխա չկա։ Մոտ 16%-ն ունի երկու երեխա, 15%-ը՝ մեկ երեխա, իսկ երեք և ավելի երեխա ունի ընդամենը շուրջ 7%։ Մինչդեռ ՄԱԲՀ-ի գնահատմամբ՝ Հայաստանում զույգերը հիմնականում ցանկանում են ունենալ երեք երեխա։
Զեկույցում նշվում է․ «Հետևաբար, անհրաժեշտ է վերացնել տնտեսական (դրամական միջոցներ, բնակարան, աշխատանք), սոցիալական, առողջապահական, ինստիտուցիոնալ և այլ խոչընդոտները, որոնք խանգարում են հատկապես երիտասարդներին ունենալու այնքան երեխա, որքան ուզում են»։
Բնակչության համաշխարհային օրը նպատակ ունի ընդգծելու բնակչության խնդիրների հրատապությունն ու կարևորությունը։ Այն սկսվել է նշվել 1990 թ․-ին՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության 45/216 բանաձևի համաձայն, որպես արձագանք 1987 թ․ հուլիսի 11-ին գրանցված «Հինգ միլիարդի օրվան», որը խորհրդանշել է համաշխարհային բնակչության հասնելը այդ շեմին։ Այսօր այն նշվում է ավելի քան 90 երկրում։

По состоянию на 1 января 2025 года постоянное население Армении составило около 3 миллионов 75 тысяч человек, увеличившись примерно на 84 тысячи по сравнению с 2024 годом (данные Статистического комитета Армении). Число городских жителей в стране в 1,8 раза превышает число сельских. В честь Всемирного дня народонаселения региональный директор Фонда народонаселения ООН (ЮНФПА) по Восточной Европе и Центральной Азии Флоренс Бауэр представила краткий обзор глобальных и армянских демографических процессов.
Согласно докладу ЮНФПА «Население мира 2025», многие люди — особенно молодёжь — сегодня имеют меньше детей, чем хотят. Опрос, проведённый в 14 странах, выявил, что основными препятствиями являются социальные, экономические и медицинские факторы.
В информационном бюллетене подчёркивается: «В этом контексте крайне важно уделить приоритетное внимание потребностям и голосам молодёжи, обеспечить защиту их прав, что является ключом к устойчивости, миру и человеческому достоинству. Молодым людям нужны не только услуги, но и надежда, стабильность и достойное будущее».
Документ также описывает общую картину глобального роста населения: если для достижения численности в один миллиард человечеству понадобились сотни тысяч лет, то всего за два века эта цифра выросла в семь раз. Прогнозируется, что к 2030 году население Земли составит 8,5 миллиарда человек, к 2050 году — 9,7 миллиарда, а к 2100 году — достигнет 10,9 миллиарда, после чего начнёт сокращаться.
Согласно докладу, в начале 1970-х годов женщины рожали в среднем 4,5 ребёнка, тогда как к 2015 году коэффициент рождаемости снизился до менее чем 2,5 на одну женщину. Одновременно с этим продолжительность жизни возросла: в 1990-х годах она составляла 64,6 года, а в 2019 году — уже 72,6 года.
В связи с этим в ближайшие годы ожидаются структурные изменения в составе населения: доля пожилых увеличится, а молодёжи и трудоспособного населения — уменьшится.
В докладе также подчёркивается ускоренная урбанизация и рост миграции в мире. В 2007 году впервые численность городского населения превысила сельское. К 2050 году около 66% населения планеты будет проживать в городах.
По прогнозам ЮНФПА, если условия останутся прежними, то к 2050 году численность населения Армении сократится до примерно 2 миллионов 373 тысяч человек. При этом структура населения существенно изменится за счёт увеличения доли пожилых.
В период с 2018 по 2023 год в Армении наблюдался умеренный рост среднего числа детей на одну женщину: коэффициент рождаемости достиг 1,9. Однако, по данным Статистического комитета, более 60% домохозяйств не имеют детей. Около 16% имеют двух детей, 15% — одного, а три и более ребёнка есть всего у примерно 7%. При этом, по оценкам ЮНФПА, большинство пар в Армении хотели бы иметь троих детей.
В докладе подчёркивается: «Необходимо устранить экономические (финансы, жильё, работа), социальные, медицинские, институциональные и иные барьеры, которые мешают особенно молодым людям иметь столько детей, сколько они хотят».
Всемирный день народонаселения учреждён в 1990 году резолюцией 45/216 Генеральной Ассамблеи ООН в ответ на «День пяти миллиардов», зафиксированный 11 июля 1987 года, когда численность населения Земли достигла этой отметки. Сегодня он отмечается более чем в 90 странах мира.