Wizz Air-ը սեպտեմբերի 1-ից կդադարեցնի դեպի Աբու Դաբիի ուղղությամբ թռիչքները՝ կենտրոնանալով Եվրոպական շուկաների վրա։
«Ավիաընկերության ղեկավարությունը որոշել է կենտրոնանալ Արևելյան և Կենտրոնական եվրոպական շուկայի ուղղությամբ»,– ասված է հայտարարությունում։
Ընկերությունն ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքի ներկա անկայուն իրավիճակն անմիջական ազդել է այդ որոշման վրա՝ խանգարելով շահույթի ստացման հեռանկարին։
Բացի այդ, ըստ ղեկավարության, նույնիսկ այն դեպքում, երբ լարվածությունը տարածաշրջանում չսրվի, Աբու Դաբիում գործունեությունն ավիաընկերության համար մարտահրավեր է ներկայացնում, քանի որ եղանակային պայմանների պատճառով ինքնաթիռների շարժիչները ենթարկվել են ավելի արագ մաշվածության, ինչն էլ նվազեցրել է շահագործման արդյունավետությունը։

14 Июль 2025 - 13:32 AMT
С 1 сентября Wizz Air прекратит полеты в направлении Абу-Даби, сосредоточив усилия на европейских рынках из-за отсутствия прибыли.
Авиакомпания отметила, что региональная нестабильность и климатические трудности мешают ведению прибыльной деятельности в Абу-Даби.
«Руководство авиакомпании решило сосредоточиться на рынках Восточной и Центральной Европы», — говорится в заявлении.
Компания подчеркнула, что текущая нестабильность на Ближнем Востоке оказала непосредственное влияние на это решение, снизив перспективы получения прибыли.
Кроме того, даже при отсутствии дальнейшего обострения обстановки, эксплуатация в Абу-Даби представляет собой вызов из-за погодных условий. По словам руководства, высокая температура ускоряет износ двигателей, что снижает эффективность эксплуатации.