Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ՀՅԴ երիտասարդների ձերբակալումից հետո նրանք զրկված են պաշտպանության իրավունքի լիարժեք իրականացումից։ Նրա խոսքով՝ մի կողմից տեղի է ունեցել հոգեբանական ճնշում ձերբակալվածների նկատմամբ՝ փաստաբանի ժամանումը ժամերով հետաձգելով, մինչդեռ նրանք սպասել են, որ իրենց կայցելի պաշտպան։
Մյուս կողմից, փաստաբանի գնահատմամբ, ցուցաբերվել է փաստաբանի աշխատանքի արժեզրկմանն ուղղված վերաբերմունք՝ որոշելով, թե «որքա՞ն պետք է կանգնես դրսում, կասեն՝ երբ կարող ես ներս մտնել, երբ՝ ոչ»։
«Այդկերպ մենք փորձեցինք և՛ կանխարգելել, և՛ ուշադրություն հրավիրել»,- նշել է նա՝ շեշտելով, որ այդ օրը փաստաբանները բոյկոտի միջոցով հանդես են եկել ի նշան բողոքի՝ ցույց տալով, որ եթե իրենց իրավունքները խախտվում են, ապա ինչպես կարող են արդյունավետորեն պաշտպանել ուրիշներին։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ-ականների տներում, որոնցից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։

Адвокат Сергей Арутюнян заявил, что после задержания молодых членов партии Армянская революционная федерация (АРФ) им не было обеспечено полноценное право на защиту. По его словам, в отношении задержанных применялось психологическое давление — прибытие адвокатов откладывалось на несколько часов, несмотря на ожидания самих задержанных.
Кроме того, по словам адвоката, действия властей носили характер умаления значения работы защитников: «решают, сколько ты должен стоять снаружи, когда тебя впустят, а когда — нет».
«Таким образом мы пытались и предупредить, и привлечь внимание», — отметил он, подчеркнув, что в тот день адвокаты устроили бойкот в знак протеста. «Если нарушаются наши права, то как мы можем эффективно защищать других?»
Утром 10 июля были проведены обыски в домах членов АРФ. После этого были задержаны семь человек и доставлены в Следственный комитет Армении.