Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ ավելի քան 1700 բեռնատար ծիրան է արդեն հասել ՌԴ։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Դաշնություն է մուտք գործել հայկական ծիրանով բեռնված 1775 բեռնատար։ Եվս 117 բեռնատար այս պահին գտնվում են դեպի ՌԴ ճանապարհին»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ արդեն 10 օրից ավելի է, ինչ ծիրանով բեռնված հայկական բեռնատարները չեն կարողանում մուտք գործել Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նշվում էր, որ բեռնատարների վարորդները պատշաճ կերպով չեն ծանուցվում գործընթացը խոչընդոտող պատճառների մասին․ խոսակցություններ կան, որ խնդիրը պայմանավորված է ինչ-ինչ թղթաբանական անճշտություններով։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что в период с 1 июня по 13 июля на территорию Российской Федерации въехало 1775 грузовиков, гружённых армянскими абрикосами. Об этом он написал на своей странице в Facebook. Он также уточнил, что ещё 117 машин в данный момент находятся в пути.
«С 1 июня по 13 июля на территорию Российской Федерации въехало 1775 фур с армянскими абрикосами. Ещё 117 находятся в дороге», — написал Папоян.
Ранее сообщалось, что более 10 дней армянские фуры с абрикосами не могли въехать в Россию. Водители жаловались на отсутствие ясности по причинам задержек. Предполагается, что проблемы связаны с документальными неточностями.