Հուլիսի 13-ից Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնը, որը մեկ շաբաթ շարունակ՝ մինչև հուլիսի 20-ը, կինոասեր հանրությանը հնարավորություն է տալիս դիտելու ավելի քան 100 կինոնկար։ Դրանց շարքում ընդգրկված են նաև այն ֆիլմերը, որոնք պարգևատրվել են Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակներով։ Տեղեկությունը հայտնել են Երևանի քաղաքապետարանից։
Կինոփառատոնի շրջանակում Հայաստան են ժամանել աշխարհահռչակ կինոաստղեր: Պատվավոր հյուրերի շարքում են կինոյի միջազգային մեծություններ՝ Ամիր Նադերին, Աբդերահման Սիսակոն, Աթինա Ցանգարին, Ֆեդոն Պապամայքլը, Մարկո Մյուլերը, Ադա Սոլոմոնն ու բազմաթիվ այլ հյուրեր աշխարհի ավելի քան 30 երկրից, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ Երևանի քաղաքապետարանը հանդիսանում է փառատոնի գլխավոր հովանավորը՝ իր աջակցությամբ նպաստելով մայրաքաղաքի մշակութային կյանքի հարստացմանն ու միջազգային կինոհանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնվելուն

Yerevan's Golden Apricot International Film Festival began on July 13 and will run through July 20, offering audiences the chance to see more than 100 films. The selection includes movies that have won prizes at the Cannes Film Festival, according to the Yerevan Municipality.
Renowned film figures have arrived in Armenia to attend the festival. Among the distinguished guests are acclaimed filmmakers and cinema personalities such as Amir Naderi, Abderrahmane Sissako, Athina Tsangari, Phedon Papamichael, Marco Müller, Ada Solomon, and many others from over 30 countries, the municipality announced.
For the fourth consecutive year, Yerevan Municipality is the festival's main sponsor, supporting the city's cultural development and global cinematic recognition.