Դատական նիստին չներկայանալու համար 3 ամսով կալանավորված և 8 ամսական դստեր հետ «Աբովյան» ՔԿՀ տեղափոխված Լիանա Հարությունյանը երեխայի հետ հոսպիտալացվել է: Նրա փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը դիմել է ՄԻԵԴ։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Լիանա Հարությունյանի և նրա դստեր մեկ օր կալանավայրում մնալուց հետո դստեր առողջական վիճակի վատթարացման հետևանքով հոսպիտալացվել են և այժմ գտնվում են հիվանդանոցում: ՀՀ անմեղ ամենափոքրիկ կալանավորը՝ Լիանա Հարությունյանի դուստրը, մի քանի օրերի ընթացքում հասցրել է լինել բանտարկության երեք վայրերում օտար, զինվորական համազգեստով անձանց անմիջական վերահսկողության ներքո դատարանի բանտախցում, կալանավայրի բանտախցում և այժմ քաղաքացիական հիվանդասենյակի բանտարկության ռեժիմում»,- գրել է Փոստանջյանը։
Անօրինական միգրացիան կազմակերպելուն օժանդակելու համար մեղադրվող Լիանա Հարությունյանը ևս 2 անչափահաս երեխա ունի։
Փոստանջյանը գրել է․ «Դատավոր Արշակ Մաթևոսյանի հատուկ նպատակը կայանում է նրա ցանկության մեջ` պատժել Լիանա Հարությունյանին նրա կողմից արտաբերված հետևյալ խոսքերի համար «ինչը, որ իմ վրա գրել եք, ինչը, որ հիմա իմ վրա ուզում եք բարդեք, դրա համար պատասխան եք տալու, դուք ձեր ապօրինի քայլերի համար պատասխան եք տալու, բոլոր կեղտերը ջրի երես եմ հանելու»:
Փոստանջյանը տեղեկացրել է, որ բողոքներ է ներկայացրել Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ վիճարկելով կալանքի որոշումը։
«Բողոքներում ընդգծել եմ, որ Լիանա Հարությունյանի և նրա մանկահասակ երեխայի կալանավորումը հակասում է ինչպես ՀՀ Սահմանադրությամբ, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային փաստաթղթերով երաշխավորված մի շարք հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ երեխայի լավագույն շահի սկզբունքի, խնամքի և կյանքի ու առողջության պահպանման իրավունքի»,–գրել է նա։
Փոստանջյանը հայտնել է նաև, որ պատրաստվել են նաև երաշխավորագրեր՝ նախատեսված այն պատգամավորների համար, ովքեր ցանկություն կհայտնեն միջնորդել Լիանա Հարությունյանի խափանման միջոցը փոփոխելու համար։
«Նաև առանձին միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան՝ հրատապ նիստ հրավիրելու վերաբերյալ, քանի որ ռեպրեսիվ որոշում ընդունելուց հետո իրավիճակ է փոխվել և այն դատարանը, որը ընդունել էր ոչ իրավաչափ և առանձնապես դաժանության բնույթ ունեցող որոշում, պետք է վերանայի այդ որոշումը այն ոչ իրավաչափ լինելու լույսի ներքո»,- գրել է Փոստանջյանը։
Հուլիսի 13-ին Զարուհի Փոստանջյանը հայտնել էր, որ «Աբովյան» ՔԿՀ-ում պարզվել է՝ երեխայի մոտ ի հայտ է եկել փորլուծություն, ինչի հետևանքով նրա մաշկը վնասվել է։ Նա նշել էր, որ Լիանա Հարությունյանը զրկված է երեխային տաք ջրով լվանալու հնարավորությունից, քանի որ բանտախցում բացակայում է տաք ջուր և համապատասխան պայմաններ։ ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունը հերքել էր հրապարակված տեղեկությունները։

Как сообщила адвокат Заруи Постанджян на своей странице в Facebook, Лиана Арутюнян, арестованная на три месяца за неявку в суд, была переведена в изолятор «Абовян» с восьмимесячной дочерью, после чего обе были госпитализированы. У Арутюнян также есть ещё двое несовершеннолетних детей.
По словам адвоката, после суток, проведённых в изоляторе, у ребёнка ухудшилось состояние здоровья, и обе были переведены в больницу. «Самая маленькая невиновная арестованная в Армении — это дочь Лианы Арутюнян, которая за несколько дней успела побывать под надзором посторонних в военной форме в трёх местах — в судебной камере, в тюремной камере и сейчас — в больничной палате под тюремным режимом», — написала Постанджян.
Она утверждает, что истинной причиной ареста стало высказывание Арутюнян в суде: «За всё, что вы на меня написали и сейчас пытаетесь повесить, вы будете отвечать. За свои незаконные действия вы понесёте ответственность. Я выведу наружу всю грязь».
Постанджян направила жалобы в Первый общий юрисдикционный уголовный суд Еревана, Апелляционный уголовный суд, а также в Европейский суд по правам человека, оспаривая законность ареста.
Она подчёркивает, что арест Лианы Арутюнян и её младенца противоречит как Конституции Армении, так и ряду международных обязательств, включая принцип наилучших интересов ребёнка, право на уход, жизнь и охрану здоровья.
По её словам, подготовлены гарантийные письма для депутатов, желающих ходатайствовать об изменении меры пресечения.
Также подано отдельное ходатайство в Первый общий юрисдикционный уголовный суд Еревана о созыве срочного заседания, чтобы пересмотреть ранее принятое решение в свете новых обстоятельств и его правовой несостоятельности.
13 июля Постанджян сообщила, что у ребёнка в тюрьме началась диарея, вызвавшая раздражение кожи. Она заявила, что мать была лишена возможности мыть ребёнка тёплой водой из-за отсутствия условий. Уголовно-исполнительная служба Минюста РА опровергла эти сведения.