ՀՀ զինվորականները որպես դիտորդ կմասնակցեն Agile Spirit 2025 բազմազգ զորավարժություններին։ Այդ մասին հայտնել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Զորավարժությունները, որոնք նախատեսվում են անցկացնել հուլիսի 25-ից մինչև օգոստոսի 6-ը, ուղղված են «մարտական պատրաստվածության բարձրացմանը, մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանը և օպերատիվ կարողությունների ուժեղացմանը», գրում է Sputnik Արմենիան։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվել են հրամանատարաշտաբային վարժանքներ, վրաց-ամերիկյան մարտավարական շարասյան երթ Սենակիից Վազիանի, կրակային վարժանքներ, հատուկ նշանակության ուժերի համատեղ գործողություններ, ինչպես նաև Վրաստանի պաշտպանության ուժերի մարտական պատրաստության կենտրոնի կարողությունների գնահատում։
Զորավարժություններին կմասնակցեն զինվորական ստորաբաժանումներ Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Հունաստանից, Մոլդովայից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Սլովակիայից, Լիտվայից և Ուկրաինայից։ Հայաստանից բացի, դիտորդի կարգավիճակով նախատեսվում է նաև Ճապոնիայի զինված ուժերի մասնակցությունը։

Armenian military personnel will take part as observers in the multinational NATO exercise Agile Spirit 2025, according to Georgia’s Ministry of Defense.
The exercises, scheduled from July 25 to August 6 in Georgia, are aimed at “enhancing combat readiness, improving cooperation among participant nations, and strengthening operational capabilities,” reports Sputnik Armenia.
The program includes command-post exercises, a Georgian-American tactical convoy from Senaki to Vaziani, live-fire drills, joint operations by special forces, and an assessment of the combat readiness center of the Georgian Defense Forces.
Military units from Georgia, the U.S., Turkey, Poland, Germany, Italy, Greece, Moldova, Romania, Bulgaria, Slovakia, Lithuania, and Ukraine will participate. In addition to Armenia, Japan’s armed forces are also expected to attend as observers.