Երևանում «Նեմեսիս» քանդակի հարևանությամբ մեկնարկել է ՀՅԴ 12-րդ համահայկական երիտասարդական-ուսանողական բանակումը։
Բացման արարողությունից անմիջապես հետո մասնակիցները շարժվել են Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի արձանի մոտ, այնուհետև երթով անցել Երևանի կենտրոնով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչ այդ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Հովսեփ Տեր-Գևորգյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ միայն համահայկական զորաշարժը կարող է լուծում տալ այն խնդիրներին ու մարտահրավերներին, որոնք այսօր կանգնած են Հայաստանի առջև։
«Միայն համահայկական զորաշարժով հնարավոր կլինի լուծել Հայաստանի գլխին կախված խնդիրներն ու մարտահրավերները»,-ասել է նա։ ։
Նրա խոսքով՝ այսպիսի հավաքն արդեն վկայում է, որ թեև կան փորձեր պառակտել Հայաստանն ու սփյուռքը, սակայն միջազգային և տարածաշրջանային սպառնալիքների պայմաններում հայությունը հանդես է գալիս միասնաբար։
ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, ինչպես նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը նշել է, որ այս հավաքը ուղիղ արձագանք է բոլոր այն ուժերին, որոնք վերջին տարիներին փորձ են արել խաթարել Հայաստան–սփյուռք կապը, այդ թվում՝ արգելելով որոշ դաշնակցականների մուտքը Հայաստան։
«Սա պատասխան է բոլոր նրանց, ում թվում է, որ Դաշնակցական երիտասարդներին ապօրինի կալանավորելով կարող են զերծ պահել հայ ժողովրդի հավաքական իրավունքների համար պայքարելուց։
Սա պատասխան է նրանց, ում թվում է՝ մեզ հալածելով կարող են ետ պահել մեզ մեր պայքարից՝ չհասկանալով, որ ամեն հարվածից հետո մենք ավելի ենք ուժեղանում, ամրանում, ազգային նպատակներին հասնելու համար ավելի հետևողականորեն ենք պայքարելու»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սաղաթելյանը հավելել է, որ սա պատասխան է բոլոր նրանց, ում թվում է, թե «հայ երիտասարդը համակերպված է այս պարտությունների հետ, իսկ հայկական սփյուռքն անտարբեր հայրենիքի նկատմամբ»։
Հուլիսի 10-ին «ահաբեկչության նախապատրաստման» գործի շրջանակում ձերբակալված 5 երիտասարդներ, այդ թվում՝ ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Մանուկյանի որդին՝ Տարոն Մանուկյանն ու ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանը, ՀՅԴ Երևանի քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը հուլիսի 13–ին ազատ են արձակվել։

В Ереване рядом с памятником «Немесис» стартовал 12-й Всемирный молодежно-студенческий лагерь Армянской революционной федерации (АРФ). После церемонии открытия участники направились к памятнику основателю Первой Республики Армении Араму Манукяну, а затем прошли шествием по центру города, сообщает «Спутник Армения».
Член Бюро АРФ Овсеп Тер-Геворгян в своей речи отметил, что только всеармянская мобилизация способна дать ответ на стоящие перед Арменией вызовы. «Только общенациональным усилием можно решить нависшие над Арменией проблемы и угрозы», – заявил он.
Он подчеркнул, что несмотря на попытки посеять раздор между Арменией и Диаспорой, такие мероприятия демонстрируют единство армянского народа на фоне региональных и международных угроз.
Член Бюро АРФ и депутат оппозиционной фракции «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что сбор является прямым ответом всем тем силам, которые последние годы пытаются ослабить связи между Арменией и Диаспорой, в том числе – запрещая въезд отдельным дашнакцаканам.
«Это ответ всем тем, кто думает, что незаконными арестами молодых дашнакцаканов можно лишить нас возможности бороться за коллективные права армянского народа», – заявил он, передает «Панорама».
Сагателян также добавил: «Это ответ тем, кто считает, что можно остановить нас преследованиями, не понимая, что каждое давление лишь усиливает нашу решимость и укрепляет нас в борьбе за национальные цели».
Он опроверг мнение о том, что армянская молодежь смирилась с поражениями, а Диаспора равнодушна к судьбе Родины.
13 июля были освобождены пятеро молодых людей, задержанных 10 июля по делу о подготовке теракта, среди них – Тарон Манукян, сын депутата Гегама Манукяна, и Ваагн Матинян, руководитель аппарата Верховного органа АРФ в Армении.