Երևանում «Նեմեսիս» քանդակի հարևանությամբ մեկնարկել է ՀՅԴ 12-րդ համահայկական երիտասարդական-ուսանողական բանակումը։
Բացման արարողությունից անմիջապես հետո մասնակիցները շարժվել են Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի արձանի մոտ, այնուհետև երթով անցել Երևանի կենտրոնով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մինչ այդ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Հովսեփ Տեր-Գևորգյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ միայն համահայկական զորաշարժը կարող է լուծում տալ այն խնդիրներին ու մարտահրավերներին, որոնք այսօր կանգնած են Հայաստանի առջև։
«Միայն համահայկական զորաշարժով հնարավոր կլինի լուծել Հայաստանի գլխին կախված խնդիրներն ու մարտահրավերները»,-ասել է նա։ ։
Նրա խոսքով՝ այսպիսի հավաքն արդեն վկայում է, որ թեև կան փորձեր պառակտել Հայաստանն ու սփյուռքը, սակայն միջազգային և տարածաշրջանային սպառնալիքների պայմաններում հայությունը հանդես է գալիս միասնաբար։
ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, ինչպես նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը նշել է, որ այս հավաքը ուղիղ արձագանք է բոլոր այն ուժերին, որոնք վերջին տարիներին փորձ են արել խաթարել Հայաստան–սփյուռք կապը, այդ թվում՝ արգելելով որոշ դաշնակցականների մուտքը Հայաստան։
«Սա պատասխան է բոլոր նրանց, ում թվում է, որ Դաշնակցական երիտասարդներին ապօրինի կալանավորելով կարող են զերծ պահել հայ ժողովրդի հավաքական իրավունքների համար պայքարելուց։
Սա պատասխան է նրանց, ում թվում է՝ մեզ հալածելով կարող են ետ պահել մեզ մեր պայքարից՝ չհասկանալով, որ ամեն հարվածից հետո մենք ավելի ենք ուժեղանում, ամրանում, ազգային նպատակներին հասնելու համար ավելի հետևողականորեն ենք պայքարելու»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սաղաթելյանը հավելել է, որ սա պատասխան է բոլոր նրանց, ում թվում է, թե «հայ երիտասարդը համակերպված է այս պարտությունների հետ, իսկ հայկական սփյուռքն անտարբեր հայրենիքի նկատմամբ»։
Հուլիսի 10-ին «ահաբեկչության նախապատրաստման» գործի շրջանակում ձերբակալված 5 երիտասարդներ, այդ թվում՝ ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Մանուկյանի որդին՝ Տարոն Մանուկյանն ու ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանը, ՀՅԴ Երևանի քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը հուլիսի 13–ին ազատ են արձակվել։

The Armenian Revolutionary Federation (ARF) has launched its 12th pan-Armenian youth and student camp with an opening ceremony held near the Nemesis monument in Yerevan. Participants then proceeded to the statue of Aram Manukyan, founder of the First Republic of Armenia, followed by a march through the city center, according to Sputnik Armenia.
During the opening remarks, ARF Bureau member Hovsep Ter-Gevorgyan stressed that only a global Armenian mobilization can address the serious challenges currently facing Armenia. “Only through a united pan-Armenian effort can we overcome the looming problems and threats,” he declared.
He emphasized that despite ongoing efforts to sow division between Armenia and the Diaspora, events like this gathering demonstrate that Armenians are responding with unity in the face of regional and international threats.
ARF Bureau member and opposition MP Ishkhan Saghatelyan stated that this camp serves as a direct message to forces attempting to undermine the Armenia-Diaspora relationship, including those who have barred ARF members from entering Armenia in recent years.
“This is a response to those who think that by unlawfully detaining ARF youth they can prevent us from fighting for the collective rights of the Armenian people,” Saghatelyan said, as reported by Panorama.am .
He added, “This is a message to those who think they can silence us through persecution, not realizing that every blow only makes us stronger and more committed to our national goals.”
Saghatelyan also rejected claims that Armenian youth have resigned themselves to defeat or that the Diaspora has become indifferent to Armenia’s fate.
On July 13, five young people arrested on July 10 in a terrorism-related case — including Taron Manukyan, son of MP Gegham Manukyan, and Vahagn Matinyan, Chief of Staff of ARF's Supreme Body in Armenia — were released from detention.