Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ինքը կապ չունի հղի կնոջ մահվան պատճառ դարձած վրաերթի հետ, քանի որ դա իր ավտոշարասյունը չէ, այլ «հանրային տրանսպորտն է, որ իրեն է հատկացված»։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ինչու հղի կնոջ մահվան ելքով վրաերթից հետո ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դա իմ ավտոշարասյունը չէ, դա Հայաստանի վարչապետի «ավտոբուսն է», Հայաստանի վարչապետի անվտանգությունն ապահովող ինստիտուտն է։ Դա էլ իմ հանրային տրանսպորտն է, որ ինձ հատկացված է։ Կան պրոտոկոլներ այդ շարժումն ապահովելու համար, ինչ կապ ունի դա ինձ հետ, ընդհանրապես։
Ես հլը մեքենաներից մեկի ղեկին եղած լինեի..․ հասկանամ՝ ինչ կապ ունեմ դրա հետ։ Ես նստած եմ ինձ սպասարկող մեքենայի մեջ ու երեք մեքենա այն կողմ տեղի է ունենում շատ ցավալի դեպք։ Ասենք, դուք մետրոյի վերջին վագոնում նստած եք, առաջին վագոնը գնում, մարդ է վրաերթի ենթարկում, ի՞նչ կապ ունեք այդ դեպքի հետ»,–ասել է վարչապետը։
2022–ի ապրիլի 26-ին՝ ժամը 18:05-ի սահմաններում, Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկում ՀՀ ոստիկանության Ճանապարհային ոստիկանության ուղեկցող սպայական վաշտի հրամանատարը, վարելով «Տոյոտա Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենա, վրաերթի է ենթարկել Արարատի մարզի 28-ամյա բնակչուհուն։ Վերջինս ստացել է ծանր մարմնական վնասվածքներ և տեղափոխվել է «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով մահացել է։ Վթարի պահին ավտոշարասյունը ուղեկցելիս է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Մահացած կինը հղի էր՝ Սոնա Մնացականյանը։

16 Июль 2025 - 15:22 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не несёт ответственности за наезд на беременную женщину, приведший к её гибели. По его словам, транспортное средство, ставшее участником ДТП, не входило в его личный кортеж, а представляло собой так называемый «автобус премьер-министра», предоставленный в рамках служебного транспорта.
Отвечая на вопрос, почему никто не понёс ответственности за инцидент, Пашинян сказал, как сообщает «Panorama.am »: «Это не мой кортеж, это “автобус” премьер-министра Армении. Это институт, обеспечивающий безопасность премьер-министра. Это и есть мой общественный транспорт, который мне предоставлен. Существуют протоколы для обеспечения такого передвижения — при чём тут я вообще?»
Он добавил: «Если бы я сам был за рулём одной из этих машин… тогда понял бы, при чём тут я. Но я сидел в машине, которая меня обслуживает, а трагический случай произошёл на три машины впереди. Это всё равно что вы сидите в последнем вагоне метро, а в первом кого-то сбивают — при чём тут вы?»
Инцидент произошёл 26 апреля 2022 года около 18:05 на перекрёстке улиц Пароняна и Лео. Командир офицерского взвода сопровождения дорожно-патрульной службы полиции Армении, управляя автомобилем марки Toyota Prado, сбил 28-летнюю жительницу Араратской области. Женщина получила тяжёлые телесные повреждения и была доставлена в медицинский центр «Наири», где скончалась, не приходя в сознание. Погибшая, Сона Мнацаканян, была беременна. На момент аварии кортеж сопровождал премьер-министра Никола Пашиняна.