Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «Վեհարանն ազատելու են այնպես, ինչպես 2018-ին Հայաստանն ազատեցին Սերժ Սարգսյանից»։
«Հայաստանը Սերժ Սարգսյանից ազատելուց հետո լիկվիդացրիր Արցախը, զոհաբերեցիր 5000 կյանք, տնավեր սարքեցիր 150000 արցախցիների, Վեհարանն ազատելուց հետո ի՞նչն ես ուզում լիկվիդացնել, քանի՞ հոգու ես ուզում զոհաբերել, ի՞նչ մասշտաբի տնավերություն ես ուզում գործել»,-գրել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է անձամբ ղեկավարել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրման» գործընթացը՝ շեշտելով. «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ Վաղարշապատի խոշորացված համայնքի որևէ տարածք իրավապահ մարմինների մուտքի համար փակ լինել չի կարող։

Священнослужитель Рубен вардапет Заргарян, резко отреагировал на заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что «Католикосат будет освобожден так же, как в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна».
«После того как ты освободил Армению от Сержа Саргсяна, ты ликвидировал Арцах, пожертвовал 5000 жизнями, сделал 150 000 арцахцев бездомными. После освобождения Католикосата что ты хочешь ликвидировать? Сколькими жизнями ты готов пожертвовать? Какого масштаба изгнание ты планируешь?» — написал Заргарян на своей странице в Facebook.
Пашинян ранее заявил, что лично готов возглавить процесс «освобождения» Матери Святого Престола Эчмиадзина, подчеркнув, что «дом Христа захвачен антихристианской, безнравственной, антинациональной и антигосударственной группой». Он также отметил, что ни одна территория укрупненной общины Вагаршапат не может быть закрыта для правоохранительных органов.