Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «Վեհարանն ազատելու են այնպես, ինչպես 2018-ին Հայաստանն ազատեցին Սերժ Սարգսյանից»։
«Հայաստանը Սերժ Սարգսյանից ազատելուց հետո լիկվիդացրիր Արցախը, զոհաբերեցիր 5000 կյանք, տնավեր սարքեցիր 150000 արցախցիների, Վեհարանն ազատելուց հետո ի՞նչն ես ուզում լիկվիդացնել, քանի՞ հոգու ես ուզում զոհաբերել, ի՞նչ մասշտաբի տնավերություն ես ուզում գործել»,-գրել է նա։
Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է անձամբ ղեկավարել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «ազատագրման» գործընթացը՝ շեշտելով. «Միածնի իջման վայրը զավթված է հակաքրիստոս, շնաբարո, ապազգային, ապապետական մի խմբակի կողմից»։ Մինչ այդ նա հայտարարել էր, որ Վաղարշապատի խոշորացված համայնքի որևէ տարածք իրավապահ մարմինների մուտքի համար փակ լինել չի կարող։

Clergyman Ruben Zargaryan sharply criticized Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent statements on social media. In response to Pashinyan’s claim that the Mother See will be “liberated just as Armenia was freed from Serzh Sargsyan in 2018,” Zargaryan accused him of devastating consequences.
“After freeing Armenia from Serzh Sargsyan, you liquidated Artsakh, sacrificed 5,000 lives, and left 150,000 Artsakh residents homeless. What do you plan to liquidate after liberating the Mother See? How many lives are you ready to sacrifice? What scale of displacement are you planning?” he wrote on Facebook.
Pashinyan recently declared his readiness to personally lead the “liberation” of the Mother See of Holy Etchmiadzin, asserting that “the house of Christ is occupied by an anti-Christian, immoral, anti-national, and anti-state clique.” Earlier, he also said that no area within the enlarged Vagharshapat community should be off-limits to law enforcement.