Չեռնոգորական «Արսենալ Տիվատ» ֆուտբոլային ակումբը 10 տարով զրկվել է եվրոպական ակումբային մրցաշարերին մասնակցությունից, իսկ ակումբի մի շարք պաշտոնյաներ ու ֆուտբոլիստներ ցմահ, որոշ դեպքերում էլ 10 տարով որակազրկվել են ենթադրյալ պայմանավորված խաղի համար։
Ըստ Associated Press-ի՝ վիճահարույց խաղը անցկացվել է Երևանի «Ալաշկերտի» հետ 2023/24 թվականի Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման փուլում, դրան հաջորդել էր UEFA-ի համապատասխան հետաքննությունը, գրում է «Ազատությունը»։
«Արսենալ Տիվատի» հետ երևանյան հանդիպումն ավարտվել էր 1։1 հաշվով, իսկ Չեռնոգորիայում «Ալաշկերտը» մրցակցին հաղթել էր 6։1 հաշվով։ Ընդ որում, 6 գոլերից երկուսը «Ալաշկերտը» խփել էր մրցավարի կողմից խաղավերջին ավելացրած րոպեների ընթացքում։ Բացի ակումբի առանձին ֆուտբոլիստների ու ղեկավար կազմի որակազրկումները, «Արսենալ Տիվատին» նաև առաջադրվել է 500,000 եվրոյի չափով տուգանք։
UEFA-ն մանրամասն չի ներկայացրել պայմանավորված խաղ անցկացնելուն ուղղված «Արսենալ Տիվատի» գործողությունները։
FIFA-ն առաջարկել է UEFA-ին ընդլայնել «Արսենալ Տիվատի» պատիժն ու չեռնոգորական ակումբին զրկել աշխարհի բոլոր ակումբային մրցաշարերին մասնակցությունից։

Черногорский футбольный клуб «Арсенал Тиват» отстранён от участия в европейских клубных турнирах сроком на 10 лет. Несколько игроков и руководителей команды получили пожизненные или десятилетние дисквалификации за предполагаемое участие в договорном матче.
Как сообщает «Азатутюн» со ссылкой на Associated Press, подозрительный матч состоялся в рамках квалификации Лиги конференций УЕФА сезона 2023/24 против ереванского «Алашкерта». По итогам этого матча УЕФА провёл расследование.
В первой игре в Ереване была зафиксирована ничья 1:1, а в ответной встрече в Черногории «Алашкерт» победил со счётом 6:1. Два гола были забиты в добавленное арбитром время. Кроме дисквалификаций игроков и руководства, клуб также оштрафован на 500 000 евро.
УЕФА не раскрыл конкретные действия «Арсенала Тиват», указывающие на участие в договорной игре. ФИФА предложила распространить санкции на все мировые клубные турниры.