Չեռնոգորական «Արսենալ Տիվատ» ֆուտբոլային ակումբը 10 տարով զրկվել է եվրոպական ակումբային մրցաշարերին մասնակցությունից, իսկ ակումբի մի շարք պաշտոնյաներ ու ֆուտբոլիստներ ցմահ, որոշ դեպքերում էլ 10 տարով որակազրկվել են ենթադրյալ պայմանավորված խաղի համար։
Ըստ Associated Press-ի՝ վիճահարույց խաղը անցկացվել է Երևանի «Ալաշկերտի» հետ 2023/24 թվականի Կոնֆերենցիաների լիգայի որակավորման փուլում, դրան հաջորդել էր UEFA-ի համապատասխան հետաքննությունը, գրում է «Ազատությունը»։
«Արսենալ Տիվատի» հետ երևանյան հանդիպումն ավարտվել էր 1։1 հաշվով, իսկ Չեռնոգորիայում «Ալաշկերտը» մրցակցին հաղթել էր 6։1 հաշվով։ Ընդ որում, 6 գոլերից երկուսը «Ալաշկերտը» խփել էր մրցավարի կողմից խաղավերջին ավելացրած րոպեների ընթացքում։ Բացի ակումբի առանձին ֆուտբոլիստների ու ղեկավար կազմի որակազրկումները, «Արսենալ Տիվատին» նաև առաջադրվել է 500,000 եվրոյի չափով տուգանք։
UEFA-ն մանրամասն չի ներկայացրել պայմանավորված խաղ անցկացնելուն ուղղված «Արսենալ Տիվատի» գործողությունները։
FIFA-ն առաջարկել է UEFA-ին ընդլայնել «Արսենալ Տիվատի» պատիժն ու չեռնոգորական ակումբին զրկել աշխարհի բոլոր ակումբային մրցաշարերին մասնակցությունից։

UEFA has banned Montenegro's Arsenal Tivat football club from European competitions for 10 years due to a suspected fixed match against Alashkert. Several club officials and players received lifetime or 10-year bans, depending on their involvement.
According to the Associated Press, the controversial game took place during the 2023/24 UEFA Europa Conference League qualifiers in Yerevan against Alashkert, prompting an investigation by UEFA, reports RFE/RL.
The first leg in Yerevan ended 1–1, but Alashkert won 6–1 in Montenegro, with two goals scored during stoppage time. Alongside individual sanctions, Arsenal Tivat was fined €500,000.
UEFA did not detail the club’s specific actions related to match-fixing. FIFA has recommended UEFA extend the sanctions globally, barring Arsenal Tivat from all international club competitions.