Հայաստանն ու Հունաստանը պայմանավորվել են համատեղ պայքարել ապօրինի պեղումների, ինչպես նաև մշակութային արժեքների ապօրինի ներմուծման, արտահանման և սեփականության փոխանցման դեմ։ Գործադիրը հավանություն է տվել երկու պետությունների միջև համաձայնագրին։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը գտնում է, որ «ՀՀ և Հունաստանի կառավարությունների միջև մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները և ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը կանխելու և դրանք իրենց ծագման երկիր ռեստիտուցիայի մասին» համաձայնագրի ստորագրումը նշանակալի քայլ է երկու երկրների միջև այս բնագավառում համագործակցությունը զարգացնելու համար, ինչը կնպաստի նաև երկուստեք փոխշահավետ կապերի ընդլայնմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Համաձայնագրի ստորագրման արդյունքում անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն` ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ի 1970 թ. կոնվենցիայի, միջազգային կոնվենցիաների և դրանց համապատասխան ազգային օրենսդրության համաձայն:
«Համաձայնագրի շրջանակում տեղեկություններ կփոխանակվեն հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային արժեքների հափշտակման, անօրինական պեղումների և ապօրինի ներմուծման, արտահանման, տարանցման կամ դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման, ինչպես նաև առգրավման, աճուրդների և վաճառքի իրականացման դեպքերի ու միջադեպերի վերաբերյալ»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Համաձայնագրի շրջանակում կիրականացվեն մասնագետների փոխանակման ու վերապատրաստման ծրագրեր՝ ապօրինի տեղաշարժի կանխման, մշակութային արժեքների իրենց ծագման երկրներ ռեստիտուցիայի և վերադարձնելու ոլորտում:

Armenia and Greece have signed an agreement to jointly combat illegal excavations and the unlawful import, export, and transfer of ownership of cultural property. The Armenian government has approved the agreement, which aims to strengthen bilateral cooperation in this field.
According to Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the agreement titled “On the Prevention of Theft, Illegal Excavations, and Unlawful Import, Export, and Ownership Transfer of Cultural Property and Its Restitution to the Country of Origin” represents an important step toward expanding mutually beneficial ties between the two nations, Sputnik Armenia reports.
The agreement mandates measures in line with the 1970 UNESCO Convention, international treaties, and respective national laws.
It also provides for the exchange of information related to the theft, illegal excavation, import, export, transit, or transfer of cultural property, as well as cases of seizure, auctions, and sales of such items.
The agreement includes provisions for expert exchanges and training programs focused on preventing illicit movements and facilitating restitution of cultural property to their country of origin.