Հայաստանն ու Հունաստանը պայմանավորվել են համատեղ պայքարել ապօրինի պեղումների, ինչպես նաև մշակութային արժեքների ապօրինի ներմուծման, արտահանման և սեփականության փոխանցման դեմ։ Գործադիրը հավանություն է տվել երկու պետությունների միջև համաձայնագրին։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը գտնում է, որ «ՀՀ և Հունաստանի կառավարությունների միջև մշակութային արժեքների հափշտակումը, անօրինական պեղումները և ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը կանխելու և դրանք իրենց ծագման երկիր ռեստիտուցիայի մասին» համաձայնագրի ստորագրումը նշանակալի քայլ է երկու երկրների միջև այս բնագավառում համագործակցությունը զարգացնելու համար, ինչը կնպաստի նաև երկուստեք փոխշահավետ կապերի ընդլայնմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Համաձայնագրի ստորագրման արդյունքում անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն` ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ի 1970 թ. կոնվենցիայի, միջազգային կոնվենցիաների և դրանց համապատասխան ազգային օրենսդրության համաձայն:
«Համաձայնագրի շրջանակում տեղեկություններ կփոխանակվեն հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային արժեքների հափշտակման, անօրինական պեղումների և ապօրինի ներմուծման, արտահանման, տարանցման կամ դրանց նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցման, ինչպես նաև առգրավման, աճուրդների և վաճառքի իրականացման դեպքերի ու միջադեպերի վերաբերյալ»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Համաձայնագրի շրջանակում կիրականացվեն մասնագետների փոխանակման ու վերապատրաստման ծրագրեր՝ ապօրինի տեղաշարժի կանխման, մշակութային արժեքների իրենց ծագման երկրներ ռեստիտուցիայի և վերադարձնելու ոլորտում:

Армения и Греция договорились совместно бороться с незаконными археологическими раскопками, а также с нелегальным ввозом, вывозом и передачей права собственности на культурные ценности. Правительство Армении одобрило соответствующее соглашение между двумя странами.
Как сообщает Sputnik Армения, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА считает, что подписание соглашения «О предотвращении хищений, незаконных раскопок, ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности и их реституции в страну происхождения» является важным шагом к развитию двустороннего сотрудничества и расширению взаимовыгодных связей.
Соглашением предусмотрено принятие необходимых мер в соответствии с Конвенцией ЮНЕСКО 1970 года, международными соглашениями и национальным законодательством.
Стороны будут обмениваться информацией о хищениях, незаконных раскопках, импорте, экспорте, транзите и передаче собственности на культурные ценности, а также об их изъятии, продаже на аукционах и других инцидентах.
В рамках соглашения планируются программы обмена специалистами и их переподготовка по вопросам предотвращения незаконного перемещения и возвращения культурных ценностей в страну происхождения.