ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին։ Մանուկյանը նշել է, որ արդեն մեկ շաբաթ է անցել այն օրվանից, երբ իրավապահ մարմիններn առգրավել են իր անձնական բջջային հեռախոսը, որտեղ, ըստ նրա, առկա է եղել ինչպես անձնական, այնպես էլ՝ պատգամավորական գործունեությանը վերաբերող տեղեկություն։
Նա ասել է, որ իր դիրքորոշումն արտահայտել է իրավական մեխանիզմների միջոցով, սակայն միևնույն ժամանակ շեշտել է, որ չի վստահում դատախազին, որը, իր ձևակերպմամբ, «կատարում է բազմաթիվ քաղաքական պատվերներ», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա փոխանցմամբ, խուզարկությունը տեղի է ունեցել այն հասցեում, որը դատարանը ճանաչել է որպես իր որդու փաստացի բնակության վայր։ Մանուկյանը ընդգծել է, որ դատարանի որոշմամբ իրավապահները որևէ իրավունք չեն ունեցել առգրավելու իր հեռախոսը, սակայն փորձել են անել դա։ Պատգամավորը հրաժարվել է այն տրամադրել, այդ մասին, ըստ իր խոսքով, տեղյակ է եղել նաև ՄԻՊ գրասենյակը։ Սակայն, Մանուկյանի պնդմամբ, իրավապահները առանձին տարածք են հրավիրել իրեն, և, ուժ կիրառելով, խլել են հեռախոսը՝ պատճառելով թեթև մարմնական վնասվածք։
Նա հավելել է. «Ասացին՝ շուտով կվերադարձնեն, բայց անցել է մեկ շաբաթ, և Քննչական կոմիտեի Երևանի վարչության որևէ ներկայացուցիչ չի պատասխանում զանգերիս։ Հեռախոսս մինչև այսօր մնում է բռնագրավված»։
Պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ տեղեկություն ունի՝ փորձ է արվել կոտրել հեռախոսի անվտանգային համակարգը։ Նրա խոսքով՝ հեռախոս արտադրող ընկերությունը, արձագանքելով իրեն և մի քանի իրավապաշտպանների ահազանգերին, սարքը արգելափակել է։
Մանուկյանը հավելել է. «Ակնկալիքներ Գլխավոր դատախազությունից գրեթե չունեմ։ Երբ իշխանական պատգամավորները ԱԺ դահլիճում բռնության էին դիմում, ոչ մի իրավական հետևանք չեղավ։ Հիմա ևս դժվար թե այն տրվի՝ հաշվի առնելով քաղաքական պատվերների քանակը»։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հեռախոսը առգրավվել է ոչ միայն իրենից, այլև որդուց՝ Տարոն Մանուկյանից։ Չնայած նրան վերաբերող որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել, իսկ խուզարկության ընթացքում որևէ ապացույց չի հայտնաբերվել, հեռախոսը չի վերադարձվել։ Մանուկյանը նշել է, որ Տարոն Մանուկյանը պահվել է 72 ժամ՝ առանց որևէ իրավական հիմքի, և հետագայում ազատ է արձակվել՝ առանց մեղադրանք առաջադրելու։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել դաշնակցականների տներում, որից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Մի քանի օրից նրանց մեծ մասին ազատ են արձակել։

17 Июль 2025 - 15:20 AMT
Депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян подал заявление о преступлении в Генеральную прокуратуру РА, сообщив, что неделю назад правоохранители изъяли его личный мобильный телефон, содержащий как личную, так и депутатскую информацию.
Манукян заявил, что он выражал свою позицию через легальные механизмы, однако одновременно подчеркнул своё недоверие к Генпрокуратуре, которая, по его словам, «выполняет множество политических заказов», сообщает Pastinfo.
По его словам, обыск проводился по адресу, который суд признал фактическим местом проживания его сына. Манукян подчеркнул, что по решению суда правоохранители не имели права изымать телефон, но попытались это сделать. Депутат отказался передать устройство, о чём был проинформирован офис Уполномоченного по правам человека. Тем не менее, он утверждает, что его отвели в отдельное помещение, изъяли телефон с применением силы и нанесли легкие телесные повреждения.
Он добавил: «Сказали, что скоро вернут, но прошла неделя, и ни один представитель Ереванского управления Следственного комитета не отвечает на мои звонки. Мой телефон до сих пор остаётся изъятым».
Также Манукян отметил, что предпринимается попытка взломать систему безопасности телефона. По его словам, производитель устройства заблокировал его после обращений от него и ряда правозащитников.
Он добавил: «От Генеральной прокуратуры почти никаких ожиданий. Когда депутатов правящей партии избивали в зале парламента, не было никаких правовых последствий. Сейчас, учитывая количество политических заказов, вряд ли будут какие‑то действия».
Манукян также сообщил, что телефон изъят не только у него, но и у его сына, Тарона Манукяна. Против сына не выдвигались обвинения, во время обыска не было найдено доказательств, однако телефон не возвращён. Манукян отметил, что Тарон содержался 72 часа без законных оснований, а затем был освобождён без предъявления обвинений.
Утром 10 июля были проведены обыски в домах членов партии «Дашнакцутюн», после чего семь человек были задержаны и доставлены в Следственный комитет РА. Спустя несколько дней большинство из них были освобождены.