Երևանի Ազնավուրի hրապարակում բացվել է մեծն շանսոնիեի արձանը: Քանդակի հեղինակը Դավիթ Մինասյանն է, այն ձուլվել է Գյումրիում: Արձանի բացման արարողությանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Շառլ Ազնավուրի արձանի տեղադրման նախաձեռնությունը, որը իրագործվել է քաղաքապետարանի կողմից, հատուկ նշանակություն ունի, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Մենք կարևոր համարեցինք, որ այս հրապարակում՝ Ազնավուրի անունը կրող միջավայրում, լինի մի արձան, որ կխորհրդանշի նրա մշտական ներկայությունը մեր քաղաքում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ արձանը խորհրդանշական է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը պահելու տեսանկյունից, այլև՝ որպես հայ ժողովրդի դերը միջազգային մշակույթի ձևավորման մեջ ընդգծող խորհրդանիշ։
«Այսօր Շառլ Ազնավուրի հրապարակում մենք բացում ենք արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի ներդրումը միջազգային մշակույթների մեջ։ Շառլ Ազնավուրը՝ ծնված Փարիզում, հայ փախստականների ընտանիքում, համաշխարհային երգարվեստի ամենահայտնի անուններից մեկն է․ 1000-ից ավելի երգեր, ֆիլմեր, անուններ ավելի քան 90 երկրներում։ Նա այն մարդն էր, ում այստեղ ճանաչում էին առանց թարգմանության և առանց բացատրությունների, և նա շարունակում է մնալ այդ մարդը, ում ճանաչում են, և իր արվեստը ճանաչում են առանց հավելյալ բացատրությունների։
20-րդ դարի ընթացքում Ազնավուրը համարվեց Ֆրանսիայի ամենանշանակալի մշակութային դեմքերից մեկը, մարդ, ով մարմնավորում էր սերնդի արժեքները, մշակույթը, Եղեռնից փրկվածների հիշողությունը, արվեստի մարդկային լեզուն։ Մենք կարևոր համարեցինք, որ այս հրապարակում՝ Ազնավուրի անունը կրող միջավայրում, լինի մի արձան, որ կխորհրդանշի նրա մշտական ներկայությունը մեր քաղաքում։ Մեր ժողովրդի, մեր երկրի համար կարևոր է Ազնավուրը, երբեք չի դադարի լինել Հայաստանի կողքին՝ անկախ ժամանակներից և համոզմունքներից», – ասել է Ավինյանը։
«Հայրս սիրահարված էր Հայաստանին, սիրում էր Հայաստանը կրքոտ ձևով: Դա ոչ միայն արտացոլվում էր իր բառերում, այլև արտահայտվում էր իր գործունեությամբ: Նա կրել է Հայաստանը իր սրտի ներքո և համաշխարհային բոլոր հարթակներում: Նա հավատում էր այս երկրի ուժին, հզորությանը, նա հավատում էր այս երկրի մշակույթին, նա հավատում էր այս երկրի ապագային: Այդ իսկ պատճառով նա շատ խրախուսեց, որպեսզի մենք՝ իր ընտանիքը, ժամանենք և հաստատվենք, ապրենք այստեղ, որպեսզի կարողանանք շարունակել իր ներգրավվածությունը, իր պարտավորությունը, որպեսզի կարողանանք ապրեցնել և իրականություն դարձնել իր իդեալները:
Այս արձանը պատկանում է ողջ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև այն մարդկանց, որոնք ամբողջ աշխարհում սիրել են Ազնավուրին և շարունակում են սիրել նրան»,- ասել է Ազնավուրի որդին։
Նիկոլա Ազնավուրը հիշեցրել է, որ երբ հայրը այցելել է Երևան, հաճախ նախընտրել է մնալ այն հյուրանոցում, որը գտնվում է հենց այս հրապարակին կից։ Նա սիրել է կանգնել պատշգամբում և դիտել հրապարակը՝ հագեցած պատմությամբ ու կենսունակությամբ։
«Շատ հուզիչ է իմանալ այն փաստը, որ այսօրվանից մեկընդմիշտ Ազնավուրը կլինի այստեղ՝ այս հրապարակում»,-ասել է նա։

A statue of the legendary chansonnier Charles Aznavour has been unveiled at Yerevan’s Aznavour Square. The sculpture, created by Davit Minasyan, was cast in Gyumri. The unveiling ceremony was attended by Yerevan Mayor Tigran Avinyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan stressed that the placement of the statue, a project initiated and funded by the municipality, carries special significance, Radar Armenia reports.
“We considered it important for this statue to be located in the square named after Aznavour — a setting that symbolizes his constant presence in our city,” Avinyan said.
He noted that the statue not only commemorates a great artist but also symbolizes the Armenian people’s contribution to global culture.
“Today, in Charles Aznavour Square, we are unveiling a statue that commemorates not only a great artist but also the role of the Armenian people in shaping international cultures. Born in Paris to a family of Armenian refugees, Charles Aznavour became one of the world’s most recognized musical figures — with over 1,000 songs, numerous films, and a legacy spanning more than 90 countries. He was someone instantly recognized here without translation or explanation — and remains so to this day.
Throughout the 20th century, Aznavour was regarded as one of France’s most significant cultural icons — embodying the values of his generation, the memory of Genocide survivors, and the human language of art. It was important for us to ensure his symbolic, permanent presence in this square named in his honor. For our people and our country, Aznavour will always stand by Armenia — regardless of time or belief,” Avinyan said.
Nicolas Aznavour, son of Charles Aznavour and chairman of the Aznavour Foundation’s board of trustees, shared memories of his father’s deep connection to Armenia during the ceremony.
“My father was passionately in love with Armenia. This was evident not only in his words but also in his actions. He carried Armenia in his heart and represented it on every global platform. He believed in the strength, power, culture, and future of this country. That’s why he encouraged us — his family — to come, settle, and live here, to continue his involvement, his commitment, and bring his ideals to life.
This statue belongs to the entire Armenian people, and to all who loved and continue to love Aznavour around the world,” Nicolas Aznavour said.
He recalled how, during visits to Yerevan, his father preferred staying in the hotel adjacent to this square. “He loved to stand on the balcony and watch the vibrant, history-filled square,” he noted.
“It is very emotional to know that from today, Aznavour will be here forever — in this square,” he added.