Երևանի Ազնավուրի hրապարակում բացվել է մեծն շանսոնիեի արձանը: Քանդակի հեղինակը Դավիթ Մինասյանն է, այն ձուլվել է Գյումրիում: Արձանի բացման արարողությանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Շառլ Ազնավուրի արձանի տեղադրման նախաձեռնությունը, որը իրագործվել է քաղաքապետարանի կողմից, հատուկ նշանակություն ունի, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Մենք կարևոր համարեցինք, որ այս հրապարակում՝ Ազնավուրի անունը կրող միջավայրում, լինի մի արձան, որ կխորհրդանշի նրա մշտական ներկայությունը մեր քաղաքում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ արձանը խորհրդանշական է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը պահելու տեսանկյունից, այլև՝ որպես հայ ժողովրդի դերը միջազգային մշակույթի ձևավորման մեջ ընդգծող խորհրդանիշ։
«Այսօր Շառլ Ազնավուրի հրապարակում մենք բացում ենք արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի ներդրումը միջազգային մշակույթների մեջ։ Շառլ Ազնավուրը՝ ծնված Փարիզում, հայ փախստականների ընտանիքում, համաշխարհային երգարվեստի ամենահայտնի անուններից մեկն է․ 1000-ից ավելի երգեր, ֆիլմեր, անուններ ավելի քան 90 երկրներում։ Նա այն մարդն էր, ում այստեղ ճանաչում էին առանց թարգմանության և առանց բացատրությունների, և նա շարունակում է մնալ այդ մարդը, ում ճանաչում են, և իր արվեստը ճանաչում են առանց հավելյալ բացատրությունների։
20-րդ դարի ընթացքում Ազնավուրը համարվեց Ֆրանսիայի ամենանշանակալի մշակութային դեմքերից մեկը, մարդ, ով մարմնավորում էր սերնդի արժեքները, մշակույթը, Եղեռնից փրկվածների հիշողությունը, արվեստի մարդկային լեզուն։ Մենք կարևոր համարեցինք, որ այս հրապարակում՝ Ազնավուրի անունը կրող միջավայրում, լինի մի արձան, որ կխորհրդանշի նրա մշտական ներկայությունը մեր քաղաքում։ Մեր ժողովրդի, մեր երկրի համար կարևոր է Ազնավուրը, երբեք չի դադարի լինել Հայաստանի կողքին՝ անկախ ժամանակներից և համոզմունքներից», – ասել է Ավինյանը։
«Հայրս սիրահարված էր Հայաստանին, սիրում էր Հայաստանը կրքոտ ձևով: Դա ոչ միայն արտացոլվում էր իր բառերում, այլև արտահայտվում էր իր գործունեությամբ: Նա կրել է Հայաստանը իր սրտի ներքո և համաշխարհային բոլոր հարթակներում: Նա հավատում էր այս երկրի ուժին, հզորությանը, նա հավատում էր այս երկրի մշակույթին, նա հավատում էր այս երկրի ապագային: Այդ իսկ պատճառով նա շատ խրախուսեց, որպեսզի մենք՝ իր ընտանիքը, ժամանենք և հաստատվենք, ապրենք այստեղ, որպեսզի կարողանանք շարունակել իր ներգրավվածությունը, իր պարտավորությունը, որպեսզի կարողանանք ապրեցնել և իրականություն դարձնել իր իդեալները:
Այս արձանը պատկանում է ողջ հայ ժողովրդին, ինչպես նաև այն մարդկանց, որոնք ամբողջ աշխարհում սիրել են Ազնավուրին և շարունակում են սիրել նրան»,- ասել է Ազնավուրի որդին։
Նիկոլա Ազնավուրը հիշեցրել է, որ երբ հայրը այցելել է Երևան, հաճախ նախընտրել է մնալ այն հյուրանոցում, որը գտնվում է հենց այս հրապարակին կից։ Նա սիրել է կանգնել պատշգամբում և դիտել հրապարակը՝ հագեցած պատմությամբ ու կենսունակությամբ։
«Շատ հուզիչ է իմանալ այն փաստը, որ այսօրվանից մեկընդմիշտ Ազնավուրը կլինի այստեղ՝ այս հրապարակում»,-ասել է նա։

На площади Азнавура в Ереване состоялось открытие памятника легендарному шансонье Шарлю Азнавуру. Автор скульптуры — Давид Минасян, отливка произведена в Гюмри. В церемонии приняли участие мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, а также посол Франции в Армении Оливье Декотиньи.
Мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что инициатива установки памятника, полностью реализованная и профинансированная мэрией, имеет особое значение, сообщает «Radar Armenia».
«Мы сочли важным, чтобы на площади, носящей имя Азнавура, появился памятник, который будет символизировать его постоянное присутствие в нашем городе», — отметил Авинян.
По его словам, памятник не только сохраняет память о великом художнике, но и служит символом вклада армянского народа в мировую культуру.
«Сегодня, на площади Шарля Азнавура, мы открываем памятник, который символизирует не только память о великом артисте, но и вклад армянского народа в развитие международной культуры. Шарль Азнавур — уроженец Парижа из семьи армянских беженцев — стал одной из самых известных фигур мировой музыкальной сцены: более 1000 песен, фильмы, признание в более чем 90 странах. Это был человек, которого здесь узнавали без перевода и объяснений, и до сих пор узнают.
На протяжении XX века Азнавур считался одной из самых ярких культурных фигур Франции — он воплощал ценности своего поколения, память о спасшихся от Геноцида, универсальный язык искусства. Мы посчитали важным, чтобы на площади, названной в его честь, был установлен памятник, символизирующий его постоянное присутствие. Для нашего народа, для нашей страны Азнавур всегда останется рядом с Арменией — вне зависимости от времени и убеждений», — сказал мэр.
Сын Азнавура — Никола Азнавур, учредитель и председатель совета попечителей фонда «Азнавур», выступил на церемонии и поделился воспоминаниями о глубокой привязанности отца к Армении.
«Мой отец был влюблён в Армению. Это проявлялось не только в его словах, но и в действиях. Он носил Армению в своём сердце и представлял её на всех мировых площадках. Он верил в силу этой страны, её мощь, её культуру и её будущее. Именно поэтому он активно поощрял нас — свою семью — приехать сюда, обосноваться, жить здесь, чтобы продолжить его участие, его обязательства, воплотить в жизнь его идеалы.
Этот памятник принадлежит всему армянскому народу и всем тем, кто любил и продолжает любить Азнавура по всему миру», — сказал Никола Азнавур.
Он также напомнил, что во время визитов в Ереван его отец предпочитал останавливаться в гостинице рядом с этой площадью и «любил стоять на балконе и наблюдать за наполненной жизнью и историей площадью».
«Очень трогательно осознавать, что с сегодняшнего дня Азнавур навсегда будет здесь — на этой площади», — добавил он.