Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ Մոսկվա կինոթատրոնի դիմաց, բացվել է մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանը, որը հեղինակել է քանդակագործ Դավիթ Մինասյանը՝ մեկուկես տարվա ընթացքում։
Նա նշել է, որ ծանոթ է հնչող քննադատություններին, նաև լավ կարծիքներին։
«Նորմալ է և բնական։ Երբ որ կան տարբեր կարծիքներ, ավելի է կենդանացնում, նշանակում է՝ ինչ-որ բան ստացվել է»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ քանդակ ստեղծելը բավականին երկար պրոցես է։
«Ազնավուրը ներկայացված է «Լա Բոհեմ» երգի կատարման ընթացքում։ Նա օդում է, ներքևում հանդիսատեսի ձեռքերն են։ Բոլորն Ազնավուրին բարձրացրել են վերև։ Հատուկ արձանն առանց պատվանդանի եմ արել»,- ասել է Մինասյանը։
Նա հավելել է, որ այս մեկուկես տարվա ընթացքում «անձամբ ճանաչեցի Ազնավուրին»։
Երևանի Ազնավուրի hրապարակում բացվել է մեծն շանսոնիեի արձանը: Քանդակի հեղինակը Դավիթ Մինասյանն է, այն ձուլվել է Գյումրիում:Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել և ամբողջությամբ ֆինանսավորել է արձանի տեղադրման աշխատանքները։

На площади Шарля Азнавура в Ереване, перед кинотеатром «Москва», был торжественно открыт памятник великому артисту, шансонье и национальному герою Армении Шарлю Азнавуру. Автор скульптуры — Давит Минасян, работавший над ней полтора года.
Минасян отметил, что знаком как с критикой, так и с положительными отзывами о своей работе.
«Это нормально и естественно. Когда есть разные мнения, это оживляет, значит — что-то получилось», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
Он добавил, что создание скульптуры — довольно долгий процесс. «Азнавур изображён в момент исполнения песни “La Bohème”. Он парит в воздухе, под ним — руки зрителей, которые его поднимают. Я специально сделал скульптуру без постамента», — пояснил Минасян.
Он также подчеркнул, что за эти полтора года «лично познакомился с Азнавуром».
Памятник был отлит в Гюмри. Установка осуществлена по инициативе и за счёт бюджета мэрии Еревана.
На церемонии открытия выступил сын Азнавура — Николя Азнавур, основатель и председатель попечительского совета фонда «Азнавур». Он рассказал о глубокой привязанности своего отца к Армении.