Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ Մոսկվա կինոթատրոնի դիմաց, բացվել է մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանը, որը հեղինակել է քանդակագործ Դավիթ Մինասյանը՝ մեկուկես տարվա ընթացքում։
Նա նշել է, որ ծանոթ է հնչող քննադատություններին, նաև լավ կարծիքներին։
«Նորմալ է և բնական։ Երբ որ կան տարբեր կարծիքներ, ավելի է կենդանացնում, նշանակում է՝ ինչ-որ բան ստացվել է»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ քանդակ ստեղծելը բավականին երկար պրոցես է։
«Ազնավուրը ներկայացված է «Լա Բոհեմ» երգի կատարման ընթացքում։ Նա օդում է, ներքևում հանդիսատեսի ձեռքերն են։ Բոլորն Ազնավուրին բարձրացրել են վերև։ Հատուկ արձանն առանց պատվանդանի եմ արել»,- ասել է Մինասյանը։
Նա հավելել է, որ այս մեկուկես տարվա ընթացքում «անձամբ ճանաչեցի Ազնավուրին»։
Երևանի Ազնավուրի hրապարակում բացվել է մեծն շանսոնիեի արձանը: Քանդակի հեղինակը Դավիթ Մինասյանն է, այն ձուլվել է Գյումրիում:Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնել և ամբողջությամբ ֆինանսավորել է արձանի տեղադրման աշխատանքները։

A statue of the legendary artist, chansonnier, and National Hero of Armenia Charles Aznavour was unveiled in Charles Aznavour Square in Yerevan, in front of the Moscow Cinema. The sculpture was created by sculptor Davit Minasyan over the course of a year and a half.
Minasyan acknowledged both criticism and praise surrounding the statue.
“It’s normal and natural. When there are differing opinions, it brings things to life—it means something worked,” he said, according to Panorama.am .
He explained that creating a sculpture is a lengthy process. “Aznavour is shown performing ‘La Bohème’. He’s in the air, with hands of the audience below lifting him up. I deliberately made the statue without a pedestal,” said Minasyan.
He also added that during this year-and-a-half journey, “I personally came to know Aznavour.”
The statue was cast in Gyumri. Its installation was initiated and fully funded by the Yerevan Municipality.
Aznavour’s son, Nicolas Aznavour—founder and chairman of the board of the Aznavour Foundation—spoke at the unveiling ceremony, sharing stories about his father’s deep connection to Armenia.