Հայաստանը պատրաստ է հավուր պատշաճի անցկացնել Երևանում հուլիսի 23-ից օգոստոսի 3-ը կայանալիք Եվրոպայի վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան պատանիների առաջնության եզրափակիչ փուլը, որի կազմակերպման համար ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է մոտ 130 մլն դրամ:Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Մարզաձևի ազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը նշել է, որ սա կդառնա տվյալ տարիքային խմբի մասնակցությամբ Եվրոպայի առաջին մրցաշարը, քանի որ 2024 թվականին միջազգային ֆեդերացիան վերանայել է տարիքային խմբերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հաշվի առնելով, որ սա Հայաստանում անցկացվող առաջին համաեվրոպական նշանակության վոլեյբոլի առաջնությունն է, կարելի է այն դիտարկել որպես կրկնակի պատմական իրադարձություն։ Այդ պատճառով, ինչպես կառավարության, այնպես էլ վոլեյբոլի ֆեդերացիայի կողմից ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական միջոցները։
«Պետական բյուջեից հատկացրել ենք մոտ 130 մլն դրամ: Ձեռք է բերվել նաև անհրաժեշտ գույք, այդ թվում՝ ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ցուցատախտակներ, որոնք հնարավորություն են տալու կազմակերպել ամենատարբեր մարզաձևերի միջոցառումներ: Հետագայում կկարողանանք ավելի մեծ մարզադահլիճներում անցկացնել վոլեյբոլի մրցաշարեր: Այն ամենն, ինչ պահանջվում էր այս մրցաշարի կազմակերպման համար, հատկացվել է: Ամենն իրականացվել է Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի հետ համատեղ ջանքերով»,- նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ այս մրցաշարը կլինի արդեն չորրորդ խոշոր միջազգային սպորտային միջոցառումը Հայաստանում այս տարում։ Մինչ այժմ անցկացվել են տափօղակով հոկեյի աշխարհի առաջնության C դիվիզիոնը, կարատեի աշխարհի առաջնությունը, ինչպես նաև այս օրերին ընթացող մինչև 20 տարեկանների բասկետբոլի B դիվիզիոնի առաջնությունը։
Անդրեասյանը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստվում է ապագայում ընդունել էլ ավելի նշանակալի առաջնություններ։ Մասնավորապես, 2027 թվականը լինելու է բարդ ու հագեցած՝ նախատեսվում է անցկացնել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը և սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը։
Նախարարը նշել է նաև, որ այսօր ունեցած հանդիպման ընթացքում ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահ Խորխե Գարբախոսայի և գործադիր տնօրեն Կամիլ Նովակի հետ քննարկվել է Հայաստանում բասկետբոլի ավելի մասշտաբային մրցաշարեր կազմակերպելու հեռանկարը։
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ Երևանում անցկացվող այս առաջնությունը խթան կհանդիսանա երկրում վոլեյբոլի մասսայականացմանն ու զարգացումը խորացնելու համար։ Նա նշել է, որ կառավարության կողմից հաստատված սպորտի ռազմավարության մեջ խաղային մարզաձևերի զարգացմանն ընձեռվել է հատուկ դերակատարություն։
Նա հավելել է, որ քննարկվում է ազգային ֆեդերացիայի հետ դպրոցական վոլեյբոլի լիգայի ստեղծման հարցը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը մեծապես կարևորվում է նաև սպորտային ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։

Армения готова на должном уровне провести финальный этап чемпионата Европы по волейболу среди юношей до 16 лет, который состоится в Ереване с 23 июля по 3 августа. Об этом на пресс-конференции заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян. Правительство выделило на организацию турнира около 130 млн драмов.
Как сообщил генеральный секретарь национальной федерации волейбола Карен Асмарян, это будет первый европейский турнир в данной возрастной категории после пересмотра возрастных групп международной федерацией в 2024 году, передаёт «Арменпресс».
С учётом того, что это первый волейбольный турнир общеевропейского масштаба в Армении, событие рассматривается как историческое. В связи с этим правительство и федерация предприняли все необходимые подготовительные меры.
«Из государственного бюджета выделено около 130 миллионов драмов. Закуплено необходимое оборудование, включая табло, соответствующие самым высоким международным стандартам, что позволит проводить соревнования по разным видам спорта. В будущем сможем организовывать турниры по волейболу в более крупных залах. Всё, что требовалось для проведения чемпионата, предоставлено. Всё сделано в тесном сотрудничестве с федерацией волейбола Армении», — заявила Андреасян.
Министр напомнила, что это уже четвёртое крупное международное спортивное мероприятие в Армении в этом году. До этого были проведены чемпионат мира по хоккею с шайбой (дивизион C), чемпионат мира по карате, а также текущий чемпионат Европы по баскетболу среди юношей до 20 лет (дивизион B).
Андреасян добавила, что Армения готовится принять в будущем ещё более масштабные турниры. В частности, в 2027 году планируется провести 10-е международные Франкофонские игры, чемпионат мира по тяжёлой атлетике и чемпионат Европы по спортивной гимнастике.
Министр также сообщила, что в ходе сегодняшней встречи с президентом ФИБА Европа Хорхе Гарбахосой и исполнительным директором Камилом Новаком обсуждалась перспектива проведения в Армении более масштабных баскетбольных турниров.
Андреасян выразила уверенность, что проведение чемпионата в Ереване станет стимулом для популяризации и углублённого развития волейбола в стране. По её словам, в утверждённой правительством спортивной стратегии развитию игровых видов спорта отведено особое значение.
Министр добавила, что в настоящее время с национальной федерацией обсуждается вопрос создания школьной волейбольной лиги, подчеркнув важность усилий по модернизации спортивной инфраструктуры.