Հայաստանը պատրաստ է հավուր պատշաճի անցկացնել Երևանում հուլիսի 23-ից օգոստոսի 3-ը կայանալիք Եվրոպայի վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան պատանիների առաջնության եզրափակիչ փուլը, որի կազմակերպման համար ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է մոտ 130 մլն դրամ:Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Մարզաձևի ազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը նշել է, որ սա կդառնա տվյալ տարիքային խմբի մասնակցությամբ Եվրոպայի առաջին մրցաշարը, քանի որ 2024 թվականին միջազգային ֆեդերացիան վերանայել է տարիքային խմբերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հաշվի առնելով, որ սա Հայաստանում անցկացվող առաջին համաեվրոպական նշանակության վոլեյբոլի առաջնությունն է, կարելի է այն դիտարկել որպես կրկնակի պատմական իրադարձություն։ Այդ պատճառով, ինչպես կառավարության, այնպես էլ վոլեյբոլի ֆեդերացիայի կողմից ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական միջոցները։
«Պետական բյուջեից հատկացրել ենք մոտ 130 մլն դրամ: Ձեռք է բերվել նաև անհրաժեշտ գույք, այդ թվում՝ ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ցուցատախտակներ, որոնք հնարավորություն են տալու կազմակերպել ամենատարբեր մարզաձևերի միջոցառումներ: Հետագայում կկարողանանք ավելի մեծ մարզադահլիճներում անցկացնել վոլեյբոլի մրցաշարեր: Այն ամենն, ինչ պահանջվում էր այս մրցաշարի կազմակերպման համար, հատկացվել է: Ամենն իրականացվել է Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի հետ համատեղ ջանքերով»,- նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ այս մրցաշարը կլինի արդեն չորրորդ խոշոր միջազգային սպորտային միջոցառումը Հայաստանում այս տարում։ Մինչ այժմ անցկացվել են տափօղակով հոկեյի աշխարհի առաջնության C դիվիզիոնը, կարատեի աշխարհի առաջնությունը, ինչպես նաև այս օրերին ընթացող մինչև 20 տարեկանների բասկետբոլի B դիվիզիոնի առաջնությունը։
Անդրեասյանը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստվում է ապագայում ընդունել էլ ավելի նշանակալի առաջնություններ։ Մասնավորապես, 2027 թվականը լինելու է բարդ ու հագեցած՝ նախատեսվում է անցկացնել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը և սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը։
Նախարարը նշել է նաև, որ այսօր ունեցած հանդիպման ընթացքում ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահ Խորխե Գարբախոսայի և գործադիր տնօրեն Կամիլ Նովակի հետ քննարկվել է Հայաստանում բասկետբոլի ավելի մասշտաբային մրցաշարեր կազմակերպելու հեռանկարը։
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ Երևանում անցկացվող այս առաջնությունը խթան կհանդիսանա երկրում վոլեյբոլի մասսայականացմանն ու զարգացումը խորացնելու համար։ Նա նշել է, որ կառավարության կողմից հաստատված սպորտի ռազմավարության մեջ խաղային մարզաձևերի զարգացմանն ընձեռվել է հատուկ դերակատարություն։
Նա հավելել է, որ քննարկվում է ազգային ֆեդերացիայի հետ դպրոցական վոլեյբոլի լիգայի ստեղծման հարցը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը մեծապես կարևորվում է նաև սպորտային ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։

Armenia is fully prepared to host the final stage of the European Under-16 Volleyball Championship in Yerevan from July 23 to August 3, Education, Science, Culture and Sport Minister Zhanna Andreasyan announced at a press conference. The Armenian government has allocated around 130 million drams for the event.
Karen Asmaryan, Secretary General of the national volleyball federation, noted this will be the first European tournament for this age group following changes to age categories by the international federation in 2024, Armenpress reported.
Given that this is the first pan-European volleyball tournament to be held in Armenia, the event is seen as doubly historic. The government and volleyball federation have made all necessary preparations.
“We allocated about 130 million drams from the state budget. We also acquired essential equipment, including scoreboards meeting top international standards, enabling us to host various sporting events. This will allow for future volleyball tournaments in larger venues. Everything required for the championship has been provided, thanks to joint efforts with the volleyball federation,” said Andreasyan.
She recalled that this will be Armenia’s fourth major international sports event this year, following the Ice Hockey World Championship Division C, the Karate World Championship, and the ongoing Under-20 Basketball Division B Championship.
Andreasyan added that Armenia plans to host more high-profile competitions in the future. In 2027, it is expected to organize the 10th Francophonie International Games, the Weightlifting World Championship, and the European Gymnastics Championship.
The minister also revealed that during a meeting with FIBA Europe President Jorge Garbajosa and Executive Director Kamil Novak, they discussed prospects for organizing larger basketball tournaments in Armenia.
Andreasyan expressed confidence that the championship will drive greater popularity and development of volleyball across the country. She said the government’s approved sports strategy gives a special role to team sports.
She also noted that the creation of a school volleyball league is under discussion with the national federation and highlighted the government's focus on improving sports infrastructure.