2026–ին ՀՀ–ում կայանալիք COP17 համաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերին; Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, ուրախությամբ հայտնում եմ, որ 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը մեր երկիրը կընդունի բնապահպանական ամենամեծ և նշանակալի համաժողովներից մեկը՝ COP17-ը՝ համախմբելով աշխարհի հարյուրավոր պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։
Երևանը կդառնա գլոբալ հարթակ, որտեղ կքննարկվեն կենսաբազմազանության պահպանման ուղիները, կձևավորվեն նոր պարտավորություններ և կստեղծվեն ռազմավարական գործընկերություններ՝ ի նպաստ մեր մոլորակի առողջ ապագայի։Սա բացառիկ հնարավորություն է մեր երկրի համար՝ դառնալու բնության պահպանման ոլորտում միջազգային որոշումների ձևավորման ակտիվ մասնակից և առաջատար»,- ասվում է նախարարի գրառման մեջ։
2024-ին Կոլումբիայում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի ընթացքում Հայաստանը 65 ձայնով ընտրվել է որպես 17-րդ համաժողովի հյուրընկալ։

The COP17 conference, set to take place in Armenia in 2026, will be held from October 18 to 30. Minister of Environment Hambardzum Matevosyan announced the dates via his official Facebook page.
“Dear compatriots, I am pleased to share that from October 18 to 30, 2026, our country will host one of the most important global environmental events—COP17. The event will bring together hundreds of representatives from countries worldwide, international organizations, academic circles, and civil society,” Matevosyan wrote.
He noted that Yerevan will become a global platform for discussing biodiversity preservation strategies, forming new commitments, and establishing strategic partnerships for a healthier future for our planet. “This is a unique opportunity for our country to actively participate and take a leading role in shaping international environmental policy,” he stated.
During the 16th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity held in Colombia in 2024, Armenia was selected to host COP17 with 65 votes.