2026–ին ՀՀ–ում կայանալիք COP17 համաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերին; Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։
«Սիրելի հայրենակիցներ, ուրախությամբ հայտնում եմ, որ 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը մեր երկիրը կընդունի բնապահպանական ամենամեծ և նշանակալի համաժողովներից մեկը՝ COP17-ը՝ համախմբելով աշխարհի հարյուրավոր պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։
Երևանը կդառնա գլոբալ հարթակ, որտեղ կքննարկվեն կենսաբազմազանության պահպանման ուղիները, կձևավորվեն նոր պարտավորություններ և կստեղծվեն ռազմավարական գործընկերություններ՝ ի նպաստ մեր մոլորակի առողջ ապագայի։Սա բացառիկ հնարավորություն է մեր երկրի համար՝ դառնալու բնության պահպանման ոլորտում միջազգային որոշումների ձևավորման ակտիվ մասնակից և առաջատար»,- ասվում է նախարարի գրառման մեջ։
2024-ին Կոլումբիայում ընթացող ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 16-րդ համաժողովի ընթացքում Հայաստանը 65 ձայնով ընտրվել է որպես 17-րդ համաժողովի հյուրընկալ։

Конференция COP17, которая состоится в Армении в 2026 году, пройдет с 18 по 30 октября. Об этом сообщил министр окружающей среды Армении Амбардзум Матевосян на своей официальной странице в Facebook.
«Дорогие соотечественники, с радостью сообщаю, что с 18 по 30 октября 2026 года наша страна примет одну из крупнейших и наиболее значимых экологических конференций мира — COP17. Она объединит сотни представителей государств, международных организаций, научных кругов и гражданского общества со всего мира», — написал министр.
По его словам, Ереван станет глобальной площадкой для обсуждения путей сохранения биоразнообразия, формирования новых обязательств и установления стратегических партнерств во имя здорового будущего планеты. «Это исключительная возможность для нашей страны — стать активным участником и лидером в формировании международных решений в области охраны природы», — отметил он.
На проходившей в 2024 году в Колумбии 16-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии Армения была избрана местом проведения COP17, набрав 65 голосов.