Պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է երկարաձգել 2025–ի ամառային զորակոչի ժամկետը՝ այն շարունակելով մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ: Այս մասին նախագիծը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հարթակում։
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է 2025–ի ամառային զորակոչի շրջանակներում զորակոչի ենթակա քաղաքացիների առողջական վիճակի հետազոտման գործընթացը ավարտին հասցնելու անհրաժեշտությամբ։
«ՀՀ արական սեռի քաղաքացիների շարքային կազմի պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ամառային զորակոչը հայտարարված է 2025 թվականի ապրիլի 21-ից մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ։ Սակայն 2025 թվականի ամառային զորակոչի աշխատանքների ընթացիկ վերլուծությունը արդեն իսկ ցույց է տալիս, որ հուլիսի 1-ի դրությամբ առողջապահական համակարգի կողմից զորակոչիկների բժշկական հետազոտության գործընթացի դանդաղ ընթացքի, շատ դեպքերում՝ անհարկի ձգձգումների պատճառով հնարավոր չի լինելու մինչև հուլիսի 31-ն ավարտել քաղաքացիների պատշաճ փորձաքննություն և դրանց արդյունքներով զորակոչի ենթակա կամ ոչ ենթակա լինելու հանգամանքի որոշման գործընթացը:
Այդ կապակցությամբ, և 2025 թվականի ամառային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը ձմեռային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժեշտություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի օգոստոսի 15-ը ներառյալ»,-ասվում է հիմնավորման մեջ։

The Ministry of Defense of Armenia has proposed extending the 2025 summer conscription period until August 15. The relevant draft decision has been published on the legal acts portal.
The proposal stems from the need to complete medical evaluations of citizens subject to conscription during the summer 2025 call-up.
“The mandatory military and alternative summer conscription for male citizens of the Republic of Armenia has been announced from April 21 to July 31, 2025. However, the current review of conscription procedures indicates that, as of July 1, due to the slow progress and often unnecessary delays in the medical examination process by the healthcare system, it will not be possible to complete proper assessments by July 31, nor to determine whether individuals are subject to conscription based on these results,” the justification states.
To avoid unnecessary deferrals or postponing medical assessments to the winter draft, the Ministry finds it necessary to extend the summer conscription period through August 15, 2025.